Komentář makléře: Trumpovo znovuzvolení ovlivní dva faktory

Komentář makléře: Trumpovo znovuzvolení ovlivní dva faktory

Americký prezident Donald Trump se již příští rok bude ucházet o znovuzvolení. Jakou má prozatím šanci a co z toho plyne pro investory? Šanci, že bude zvolen i po druhé, má čistě statisticky poměrně vysokou. Jen pro zajímavost: od roku 1900 se z celkových 19 úřadujících prezidentů znovuzvolení nepovedlo pouze pěti z nich. Jaké byly v minulosti hlavní důvody, proč se musel prezident stěhovat z Bílého domu už po čtyřech letech v úřadu?

Číst dále
Komentář makléře: Trumpovo znovuzvolení ovlivní dva faktory

Alfa a omega: Domácí ekonomika a zahraniční politika

Zjednodušeně se dá říci, že znovuzvolení stojí na dvou faktorech. Prvním z nich je dobrá kondice americké ekonomiky. Druhým faktorem je úspěch v mezinárodní politice. Například v době, kdy se o znovuzvolení ucházel dnes již zesnulý George Bush starší, trápila americkou ekonomiku vleklá recese. Ani úspěch na mezinárodním poli během První války v Zálivu nedokázal vyrovnat chabý výkon na domácím ekonomickém poli.

Jimmy Carter také musel uvolnit křeslo prezidenta už po čtyřech letech Ronaldu Reaganovi. Důvody byly zřejmé. Za jeho vlády se americká ekonomika potýkala s vysokou inflací. V zahraniční politice mu pak uškodila neúspěšná snaha o záchranu amerických diplomatů z revolučního Íránu nebo sovětská invaze do Afghánistánu, po kterých se Carter začal jevit jako slabý prezident.

Donald Trump: Nad očekávání úspěšný křikloun

Jak je na tom z tohoto hlediska prezident Donald Trump? Růst amerického HDP v druhém kvartále minulého roku dosáhl 4,2%, za rok 2018 pak dosáhl růstu 2,9%. Nezaměstnanost je na rekordně nízkých úrovních a rostou reálné mzdy. Prezident Trump také (jako málokterý prezident před ním) sleduje burzovní indexy a je těžké si představit, že by jejich růst nepoužil jako jeden z argumentů pro své znovuzvolení před svými voliči.

Dlouhodobě kritizuje zvyšování úrokových sazeb americkou centrální bankou (Fed). I když z pozice prezidenta nemá na rozhodování Fedu vliv, i na této frontě se mu v poslední době daří. Fed pravděpodobně úrokové sazby letos vůbec nezvedne. Burzovním indexům a investorům se tak nabízí ideální mix dobrého ekonomického fundamentu a opatrného („holubičího“) přístupu centrální banky.

V mezinárodní politice drží prozatím hned několik triumfů. Trumpova počáteční konfrontační politika „ohně a hněvu“ vůči Severní Koreji vyústila ve dva summity s Kim Čong-unem a k prozatím bezprecedentnímu klidu na korejském poloostrově. V obchodní diplomacii s Čínou vystupuje prezident Trump podobně asertivně. Trump nejdříve uvalil cla na část čínských importů do USA. Světové burzy tento krok znervózněl. Čínskou stranu tím však dotlačil k jednání o férovější podobě vzájemné obchodní výměny i rovnému postavení zahraničních firem na čínském trhu. Plody případné dohody nesklidí jen americké, ale i evropské firmy.

Trump jako těžká politická váha

Pokud se prezidentu Trumpovi podaří udržet nastavený směr a tempo, bude pro případné protikandidáty velmi těžké uspět. Trump je výrazná osobnost a takovým se v politice daří držet dlouho. Zdá se tak, že Trumpovo heslo „Make America Great Again“ modifikované do „Keep America great“ pro jeho nadcházející prezidentskou kampaň, nás bude ještě pár let provázet.

Osobní komentář makléře

Leoš Strnad

Leoš Strnad
Burzovní makléř
leos.strnad@cyrrus.cz
Leoš Strnad

Mohlo by vás zajímat

Komentář makléře: Trumpovo znovuzvolení ovlivní dva faktory
Komentář makléře: Trumpovo znovuzvolení ovlivní dva faktory
Americký prezident Donald Trump se již příští rok bude ucházet o znovuzvolení. Jakou má prozatím šanci a co z toho plyne pro investory? Š...
Komentář makléře: Snaha vyhnout se recesi, neznamená nástup recese
Komentář makléře: Snaha vyhnout se recesi, neznamená nástup recese
Je normální, když akcie čas od času spadnou. Ale na konci minulého roku to bylo možná až trochu moc. A že to bylo trochu moc je zřejmé už nyní. Ame...
Komentář makléře: rok 2019, konec obchodních sporů?
Komentář makléře: rok 2019, konec obchodních sporů?
V minulém roce jsme byli svědky nejhoršího propadu akciových trhů od finanční krize 2008. Tyto propady se odehrávaly na pozadí neustále se vyo...
Komentář makléře: Růst akciových trhů na začátku roku 2019
Komentář makléře: Růst akciových trhů na začátku roku 2019
Na začátku posledního kvartálu roku 2018 americký index S&P500 otevíral na úrovni 2926 bodů, Dow Jones 26 598 bodů a technologický Nasdaq na 80...
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.