Švýcarsko země stability

Švýcarsko země stability

Švýcarské produkty či služby jsou notoricky známé pro svou špičkovou kvalitu, spolehlivost a často i pro své unikátní vlastnosti, které se nedaří napodobit žádným jiným výrobcům. To je hlavní důvod obrovského úspěchu této země, která se dlouhodobě řadí k jedněm z nejbohatších na světě a jejíž domácí produkt je v přepočtu na obyvatele čtyřikrát vyšší, než je tomu v ČR. Švýcarsko navíc patří i k politicky vysoce stabilním zemím, což v dnešní době získává na důležitosti.

Číst dále

Současná situace na akciových trzích

Globální akciové trhy v říjnu zaznamenaly nehroší měsíční výkonnost za poslední desetiletí. Široký index S&P 500 ztratil od začátku října přes 7 % a dostal se tak na hodnoty ze začátku května a zároveň se jeho výkonnost překlopila do záporného teritoria. S&P tak zaznamenal nejhorší měsíční pokles od února 2009. Technologický index Nasdaq Composite klesl ještě více. Za stejné období ztratil přes devět procent a zaznamenal tak nejhorší pád od října 2008.

Propad indexu S&P 500 v říjnu 2018

S&P 500 10/2018; Zdroj: Bloomberg.com

 

V Evropě jsou korekce obdobné. Index Stoxx Europe 600 ve stejném období zaznamenal pokles -5,8 % a dotknul se nejnižší úrovně od konce roku 2016.

Stoxx Europe 600

Stoxx Europe 600; Zdroj: Bloomberg.com

 

Současný globální pokles akcií je vyvolán několika faktory, mezi které se řadí vyšší výnosy dluhopisů, obchodní války mezi USA a Čínou, zpomalování čínské ekonomiky a obavy z rostoucího zadlužení, rozpočtová krize v Itálii a nejistý vývoj Velké Británie po Brexitu.

Jak si vedou švýcarské akcie?

V současné situaci, kdy dochází k propadu globálních akciových trhů téměř o deset procent, jsou právě švýcarské akcie těmi, které si udržují svoji hodnotu a jsou investory preferované právě díky stabilitě a vyhlášené kvalitě výrobků a služeb. Přední švýcarský index Swiss Market Index (SMI), který je tvořen blue chipovými společnosti představující 80 % tržní kapitalizace akciového trhu ve Švýcarsku, klesl v říjnu jen o -1,15 %.

Výkon SMI v říjnu 2018

Porovnání indexů SMI, S&P 500 a Euro Stoxx 600; Zdroj: Bloomberg.com

 

Index zahrnuje širokou škálu sektorů, mezi které patří potraviny zastoupené společností Nestlé, farmacie zastupují společnosti Roche a Novartis, finanční sektor představují instituce jako pojišťovna Zurich Insurance nebo SwissLife a zajišťovna Swiss Re, stavebnictví je v indexu zastoupeno společností LafargeHolcim a ABB, které působí v průmyslovém sektoru. Většině švýcarským společnostem se právě v říjnu podařilo udržet své pozice a některé z nich vůči začátku měsíce posilovaly, jak je patrné z následujícího grafu.

Výkonnost vybraných švýcarských firem v říjnu 2018

Výkonnost vybraných švýcarských společností Zdroj: Bloomberg

 

Švýcarské akcie jako zárruka stability

Z následujícího grafu je tak patrné, že investoři v období, kdy roste napětí na akciových trzích, raději volí bezpečnější aktiva, jakými právě švýcarské akcie jsou, a preferují je před těmi rizikovějšími.

 

Švýcarsko země stability

Jakub Švábenský

Jakub Švábenský
Analytik
jakub.svabensky@cyrrus.cz
Jakub Švábenský

Mohlo by vás zajímat

Komentář makléře: Trumpovo znovuzvolení ovlivní dva faktory
Komentář makléře: Trumpovo znovuzvolení ovlivní dva faktory
Americký prezident Donald Trump se již příští rok bude ucházet o znovuzvolení. Jakou má prozatím šanci a co z toho plyne pro investory? Š...
Komentář makléře: Snaha vyhnout se recesi, neznamená nástup recese
Komentář makléře: Snaha vyhnout se recesi, neznamená nástup recese
Je normální, když akcie čas od času spadnou. Ale na konci minulého roku to bylo možná až trochu moc. A že to bylo trochu moc je zřejmé už nyní. Ame...
Komentář makléře: rok 2019, konec obchodních sporů?
Komentář makléře: rok 2019, konec obchodních sporů?
V minulém roce jsme byli svědky nejhoršího propadu akciových trhů od finanční krize 2008. Tyto propady se odehrávaly na pozadí neustále se vyo...
Komentář makléře: Růst akciových trhů na začátku roku 2019
Komentář makléře: Růst akciových trhů na začátku roku 2019
Na začátku posledního kvartálu roku 2018 americký index S&P500 otevíral na úrovni 2926 bodů, Dow Jones 26 598 bodů a technologický Nasdaq na 80...
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.