Švýcarsko země stability

Švýcarsko země stability

Švýcarské produkty či služby jsou notoricky známé pro svou špičkovou kvalitu, spolehlivost a často i pro své unikátní vlastnosti, které se nedaří napodobit žádným jiným výrobcům. To je hlavní důvod obrovského úspěchu této země, která se dlouhodobě řadí k jedněm z nejbohatších na světě a jejíž domácí produkt je v přepočtu na obyvatele čtyřikrát vyšší, než je tomu v ČR. Švýcarsko navíc patří i k politicky vysoce stabilním zemím, což v dnešní době získává na důležitosti.

Číst dále

Současná situace na akciových trzích

Globální akciové trhy v říjnu zaznamenaly nehroší měsíční výkonnost za poslední desetiletí. Široký index S&P 500 ztratil od začátku října přes 7 % a dostal se tak na hodnoty ze začátku května a zároveň se jeho výkonnost překlopila do záporného teritoria. S&P tak zaznamenal nejhorší měsíční pokles od února 2009. Technologický index Nasdaq Composite klesl ještě více. Za stejné období ztratil přes devět procent a zaznamenal tak nejhorší pád od října 2008.

Propad indexu S&P 500 v říjnu 2018

S&P 500 10/2018; Zdroj: Bloomberg.com

 

V Evropě jsou korekce obdobné. Index Stoxx Europe 600 ve stejném období zaznamenal pokles -5,8 % a dotknul se nejnižší úrovně od konce roku 2016.

Stoxx Europe 600

Stoxx Europe 600; Zdroj: Bloomberg.com

 

Současný globální pokles akcií je vyvolán několika faktory, mezi které se řadí vyšší výnosy dluhopisů, obchodní války mezi USA a Čínou, zpomalování čínské ekonomiky a obavy z rostoucího zadlužení, rozpočtová krize v Itálii a nejistý vývoj Velké Británie po Brexitu.

Jak si vedou švýcarské akcie?

V současné situaci, kdy dochází k propadu globálních akciových trhů téměř o deset procent, jsou právě švýcarské akcie těmi, které si udržují svoji hodnotu a jsou investory preferované právě díky stabilitě a vyhlášené kvalitě výrobků a služeb. Přední švýcarský index Swiss Market Index (SMI), který je tvořen blue chipovými společnosti představující 80 % tržní kapitalizace akciového trhu ve Švýcarsku, klesl v říjnu jen o -1,15 %.

Výkon SMI v říjnu 2018

Porovnání indexů SMI, S&P 500 a Euro Stoxx 600; Zdroj: Bloomberg.com

 

Index zahrnuje širokou škálu sektorů, mezi které patří potraviny zastoupené společností Nestlé, farmacie zastupují společnosti Roche a Novartis, finanční sektor představují instituce jako pojišťovna Zurich Insurance nebo SwissLife a zajišťovna Swiss Re, stavebnictví je v indexu zastoupeno společností LafargeHolcim a ABB, které působí v průmyslovém sektoru. Většině švýcarským společnostem se právě v říjnu podařilo udržet své pozice a některé z nich vůči začátku měsíce posilovaly, jak je patrné z následujícího grafu.

Výkonnost vybraných švýcarských firem v říjnu 2018

Výkonnost vybraných švýcarských společností Zdroj: Bloomberg

 

Švýcarské akcie jako zárruka stability

Z následujícího grafu je tak patrné, že investoři v období, kdy roste napětí na akciových trzích, raději volí bezpečnější aktiva, jakými právě švýcarské akcie jsou, a preferují je před těmi rizikovějšími.

 

Švýcarsko země stability

Jakub Švábenský

Jakub Švábenský
Analytik
jakub.svabensky@cyrrus.cz
Jakub Švábenský

Mohlo by vás zajímat

Vozy budoucnosti? Elektromobily
Vozy budoucnosti? Elektromobily
Zpomalování ekonomiky v Evropě se projevilo i v automobilovém sektoru. Nejen evropský prodej automobilů zaznamenává určitý pozvolný pokles. Jednotl...
Hlavně pozitivně?! Jaké jsou výhledy akciových trhů?
Hlavně pozitivně?! Jaké jsou výhledy akciových trhů?
Dění na akciových trzích v roce 2019 bylo do značné míry ovlivněno výprodeji na konci roku 2018. V loňském roce akciové trhy zvrátily pro...
Komentář makléře: „Show must go on“
Komentář makléře: „Show must go on“
Blíží se konec roku a nastává čas bilancovat letošní rok a pokusit se podívat na ten následující. Na samém začátku jsme byli svědky pokračování pro...
Listopadové nákupní šílenství jménem Black Friday
Listopadové nákupní šílenství jménem Black Friday
Černý pátek představuje nákupní šílenství už nejen v USA, ale i v zemích po celém světě včetně České republiky. Jak si vrchol prodejní se...
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.