Současná situace na akciových trzích

Globální akciové trhy v říjnu zaznamenaly nehroší měsíční výkonnost za poslední desetiletí. Široký index S&P 500 ztratil od začátku října přes 7 % a dostal se tak na hodnoty ze začátku května a zároveň se jeho výkonnost překlopila do záporného teritoria. S&P tak zaznamenal nejhorší měsíční pokles od února 2009. Technologický index Nasdaq Composite klesl ještě více. Za stejné období ztratil přes devět procent a zaznamenal tak nejhorší pád od října 2008.

Propad indexu S&P 500 v říjnu 2018

S&P 500 10/2018; Zdroj: Bloomberg.com

 

V Evropě jsou korekce obdobné. Index Stoxx Europe 600 ve stejném období zaznamenal pokles -5,8 % a dotknul se nejnižší úrovně od konce roku 2016.

Stoxx Europe 600

Stoxx Europe 600; Zdroj: Bloomberg.com

 

Současný globální pokles akcií je vyvolán několika faktory, mezi které se řadí vyšší výnosy dluhopisů, obchodní války mezi USA a Čínou, zpomalování čínské ekonomiky a obavy z rostoucího zadlužení, rozpočtová krize v Itálii a nejistý vývoj Velké Británie po Brexitu.

Zobrazit celý disclaimer

Jak si vedou švýcarské akcie?

V současné situaci, kdy dochází k propadu globálních akciových trhů téměř o deset procent, jsou právě švýcarské akcie těmi, které si udržují svoji hodnotu a jsou investory preferované právě díky stabilitě a vyhlášené kvalitě výrobků a služeb. Přední švýcarský index Swiss Market Index (SMI), který je tvořen blue chipovými společnosti představující 80 % tržní kapitalizace akciového trhu ve Švýcarsku, klesl v říjnu jen o -1,15 %.

Výkon SMI v říjnu 2018

Porovnání indexů SMI, S&P 500 a Euro Stoxx 600; Zdroj: Bloomberg.com

 

Index zahrnuje širokou škálu sektorů, mezi které patří potraviny zastoupené společností Nestlé, farmacie zastupují společnosti Roche a Novartis, finanční sektor představují instituce jako pojišťovna Zurich Insurance nebo SwissLife a zajišťovna Swiss Re, stavebnictví je v indexu zastoupeno společností LafargeHolcim a ABB, které působí v průmyslovém sektoru. Většině švýcarským společnostem se právě v říjnu podařilo udržet své pozice a některé z nich vůči začátku měsíce posilovaly, jak je patrné z následujícího grafu.

Výkonnost vybraných švýcarských firem v říjnu 2018

Výkonnost vybraných švýcarských společností Zdroj: Bloomberg

 

Švýcarské akcie jako zárruka stability

Z následujícího grafu je tak patrné, že investoři v období, kdy roste napětí na akciových trzích, raději volí bezpečnější aktiva, jakými právě švýcarské akcie jsou, a preferují je před těmi rizikovějšími.

 

Zobrazit celý disclaimer

Švýcarsko země stability

Jakub Švábenský

Jakub Švábenský
Analytik
[email protected]
Jakub Švábenský