Švýcarsko země stability

Švýcarsko země stability

Švýcarské produkty či služby jsou notoricky známé pro svou špičkovou kvalitu, spolehlivost a často i pro své unikátní vlastnosti, které se nedaří napodobit žádným jiným výrobcům. To je hlavní důvod obrovského úspěchu této země, která se dlouhodobě řadí k jedněm z nejbohatších na světě a jejíž domácí produkt je v přepočtu na obyvatele čtyřikrát vyšší, než je tomu v ČR. Švýcarsko navíc patří i k politicky vysoce stabilním zemím, což v dnešní době získává na důležitosti.

Číst dále

Současná situace na akciových trzích

Globální akciové trhy v říjnu zaznamenaly nehroší měsíční výkonnost za poslední desetiletí. Široký index S&P 500 ztratil od začátku října přes 7 % a dostal se tak na hodnoty ze začátku května a zároveň se jeho výkonnost překlopila do záporného teritoria. S&P tak zaznamenal nejhorší měsíční pokles od února 2009. Technologický index Nasdaq Composite klesl ještě více. Za stejné období ztratil přes devět procent a zaznamenal tak nejhorší pád od října 2008.

Propad indexu S&P 500 v říjnu 2018

S&P 500 10/2018; Zdroj: Bloomberg.com

 

V Evropě jsou korekce obdobné. Index Stoxx Europe 600 ve stejném období zaznamenal pokles -5,8 % a dotknul se nejnižší úrovně od konce roku 2016.

Stoxx Europe 600

Stoxx Europe 600; Zdroj: Bloomberg.com

 

Současný globální pokles akcií je vyvolán několika faktory, mezi které se řadí vyšší výnosy dluhopisů, obchodní války mezi USA a Čínou, zpomalování čínské ekonomiky a obavy z rostoucího zadlužení, rozpočtová krize v Itálii a nejistý vývoj Velké Británie po Brexitu.

Jak si vedou švýcarské akcie?

V současné situaci, kdy dochází k propadu globálních akciových trhů téměř o deset procent, jsou právě švýcarské akcie těmi, které si udržují svoji hodnotu a jsou investory preferované právě díky stabilitě a vyhlášené kvalitě výrobků a služeb. Přední švýcarský index Swiss Market Index (SMI), který je tvořen blue chipovými společnosti představující 80 % tržní kapitalizace akciového trhu ve Švýcarsku, klesl v říjnu jen o -1,15 %.

Výkon SMI v říjnu 2018

Porovnání indexů SMI, S&P 500 a Euro Stoxx 600; Zdroj: Bloomberg.com

 

Index zahrnuje širokou škálu sektorů, mezi které patří potraviny zastoupené společností Nestlé, farmacie zastupují společnosti Roche a Novartis, finanční sektor představují instituce jako pojišťovna Zurich Insurance nebo SwissLife a zajišťovna Swiss Re, stavebnictví je v indexu zastoupeno společností LafargeHolcim a ABB, které působí v průmyslovém sektoru. Většině švýcarským společnostem se právě v říjnu podařilo udržet své pozice a některé z nich vůči začátku měsíce posilovaly, jak je patrné z následujícího grafu.

Výkonnost vybraných švýcarských firem v říjnu 2018

Výkonnost vybraných švýcarských společností Zdroj: Bloomberg

 

Švýcarské akcie jako zárruka stability

Z následujícího grafu je tak patrné, že investoři v období, kdy roste napětí na akciových trzích, raději volí bezpečnější aktiva, jakými právě švýcarské akcie jsou, a preferují je před těmi rizikovějšími.

 

Švýcarsko země stability

Jakub Švábenský

Jakub Švábenský
Analytik
jakub.svabensky@cyrrus.cz
Jakub Švábenský

Mohlo by vás zajímat

Investiční certifikáty? Tady jsou výsledky investic našich klientů
Investiční certifikáty? Tady jsou výsledky investic našich klientů
Aktualizováno 14. 10. 2019CYRRUS je dlouhodobým leaderem na poli strukturovaných produktů - tzv. investičních certifikátů. Od počátku naší existenc...
Komentář makléře: Pražská burza, aneb dividendy jsou cool
Komentář makléře: Pražská burza, aneb dividendy jsou cool
Ve srovnání se světovými trhy působí česká burza ospale, nudně a nezajímavě. Přesto patří v jedné oblasti mezi světovou špičku. Pražský parket je z...
Komentář makléře: Jak se vyvíjejí trhy v USA?
Komentář makléře: Jak se vyvíjejí trhy v USA?
Index S&P 500 tento rok překonal sérii historických maxim. Přehoupl se dokonce i přes magickou hranici 3 000 bodů. Korekce vyvolaná eskala...
Komentář makléře: Americká ekonomika stále neztrácí dech
Komentář makléře: Americká ekonomika stále neztrácí dech
Akciové trhy v posledních týdnech zaznamenaly další vlnu menších výprodejů, která pro změnu nebyla zapříčiněna nepředvídatelným chováním Donal...
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.