Komentář makléře: Růst akciových trhů na začátku roku 2019

Komentář makléře: Růst akciových trhů na začátku roku 2019

Na začátku posledního kvartálu roku 2018 americký index S&P500 otevíral na úrovni 2926 bodů, Dow Jones 26 598 bodů a technologický Nasdaq na 8091 bodech. Od té doby se dá na všech zmíněných indexech vypozorovat prakticky podobný vývoj až do dnešních dní.

Číst dále
Komentář makléře: Růst akciových trhů na začátku roku 2019

Index S&P 500

V říjnu následoval strmý pád indexů kvůli celním válkám mezi USA a Čínou, což mělo negativní vliv nejen na akcie v USA, ale také v Evropě, protože celní války se přímo i nepřímo podílejí na vývoji evropských společností.

Minima dosáhl americký index S&P 500 na Štědrý den, kdy uzavíral na úrovni 2 351 bodů, což nebyl pro investory zrovna nejlepší vánoční dárek. Od Štědrého dne už bylo možné v pár posledních obchodních dnech roku vypozorovat obrat trendu, který se nám přesunul i do letošního roku, kdy byl růst akcií podpořen jak úspěšnými dílčími jednáními mezi Čínou a USA, ale také politikou americké centrální banky, a to z důvodu, že bude opatrněji přistupovat ke zvyšování úrokových sazeb.

Vývoj S&P 500 na přelomu roku 2018 a 2019

Index S&P 500 vývoj přelom 2018/19

Zdroj: CYRRUS, Bloomberg

Možná rizika

I přes pozitivní leden a prakticky celý únor je potřeba mít se na pozoru, protože trhy mohou být ovlivněny také blížícím se brexitem, nebo také tím, že by se USA a Čína nedohodly v rámci dalšího vyjednávání o clech, tak jak očekává trh. Je ale vidět snaha, že se obě velmoci chtějí dohodnout na vzájemných obchodních vztazích, aby to bylo výhodné pro obě strany.

Co se týká brexitu, tak ten se řeší už od roku 2016 a myslím si, že už by to mohlo být z větší části v ocenění akcií zahrnuto, i když v případě brexitu očekávám krátkodobý pokles trhů. Velikost poklesu bude záviset na tom, zda půjde o takzvaný tvrdý brexit bez dohody, nebo brexit s dohodou.

Jak investovat v roce 2019

Obecně bych se nebál vstupovat do akciového trhu, jen je nutné pečlivě vybírat akcie firem. Nebylo by od věci sestavit portfolio společností, kterých by se případná nedohoda mezi USA a Čínou nemusela až tak dotknout. 

To samé platí o portfoliu akcií v Evropě, tady ale bude těžké najít akcie, které toho s Británií v rámci svého byznysu nemají moc společného. Jen pro zajímavost, tak Velká Británie je pátým největším exportním trhem České republiky.

Více než kdy jindy je tedy nutná diverzifikace portfolia. A to jak v akciích, tak diverzifikaci podpořit například korporátními dluhopisy, investičními certifikáty s ochranou bariérou, nebo třeba fondy kvalifikovaných investorů, které investují mimo akciové trhy. Takové portfolio může dlouhodobě fungovat i přes nástrahy, které nás v letošním roce na kapitálových trzích čekají.

 

Osobní komentář makléře

Růst akciových trhů na začátku roku 2019

Vít Kameník
Burzovní makléř
vit.kamenik@cyrrus.cz
Vít Kameník

Mohlo by vás zajímat

Investiční certifikáty? Tady jsou výsledky investic našich klientů
Investiční certifikáty? Tady jsou výsledky investic našich klientů
Aktualizováno 14. 10. 2019CYRRUS je dlouhodobým leaderem na poli strukturovaných produktů - tzv. investičních certifikátů. Od počátku naší existenc...
Komentář makléře: Pražská burza, aneb dividendy jsou cool
Komentář makléře: Pražská burza, aneb dividendy jsou cool
Ve srovnání se světovými trhy působí česká burza ospale, nudně a nezajímavě. Přesto patří v jedné oblasti mezi světovou špičku. Pražský parket je z...
Komentář makléře: Jak se vyvíjejí trhy v USA?
Komentář makléře: Jak se vyvíjejí trhy v USA?
Index S&P 500 tento rok překonal sérii historických maxim. Přehoupl se dokonce i přes magickou hranici 3 000 bodů. Korekce vyvolaná eskala...
Komentář makléře: Americká ekonomika stále neztrácí dech
Komentář makléře: Americká ekonomika stále neztrácí dech
Akciové trhy v posledních týdnech zaznamenaly další vlnu menších výprodejů, která pro změnu nebyla zapříčiněna nepředvídatelným chováním Donal...
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.