Index S&P 500

V říjnu následoval strmý pád indexů kvůli celním válkám mezi USA a Čínou, což mělo negativní vliv nejen na akcie v USA, ale také v Evropě, protože celní války se přímo i nepřímo podílejí na vývoji evropských společností.

Minima dosáhl americký index S&P 500 na Štědrý den, kdy uzavíral na úrovni 2 351 bodů, což nebyl pro investory zrovna nejlepší vánoční dárek. Od Štědrého dne už bylo možné v pár posledních obchodních dnech roku vypozorovat obrat trendu, který se nám přesunul i do letošního roku, kdy byl růst akcií podpořen jak úspěšnými dílčími jednáními mezi Čínou a USA, ale také politikou americké centrální banky, a to z důvodu, že bude opatrněji přistupovat ke zvyšování úrokových sazeb.

Vývoj S&P 500 na přelomu roku 2018 a 2019

Index S&P 500 vývoj přelom 2018/19

Zdroj: CYRRUS, Bloomberg

Možná rizika

I přes pozitivní leden a prakticky celý únor je potřeba mít se na pozoru, protože trhy mohou být ovlivněny také blížícím se brexitem, nebo také tím, že by se USA a Čína nedohodly v rámci dalšího vyjednávání o clech, tak jak očekává trh. Je ale vidět snaha, že se obě velmoci chtějí dohodnout na vzájemných obchodních vztazích, aby to bylo výhodné pro obě strany.

Co se týká brexitu, tak ten se řeší už od roku 2016 a myslím si, že už by to mohlo být z větší části v ocenění akcií zahrnuto, i když v případě brexitu očekávám krátkodobý pokles trhů. Velikost poklesu bude záviset na tom, zda půjde o takzvaný tvrdý brexit bez dohody, nebo brexit s dohodou.

Jak investovat v roce 2019

Obecně bych se nebál vstupovat do akciového trhu, jen je nutné pečlivě vybírat akcie firem. Nebylo by od věci sestavit portfolio společností, kterých by se případná nedohoda mezi USA a Čínou nemusela až tak dotknout. 

To samé platí o portfoliu akcií v Evropě, tady ale bude těžké najít akcie, které toho s Británií v rámci svého byznysu nemají moc společného. Jen pro zajímavost, tak Velká Británie je pátým největším exportním trhem České republiky.

Více než kdy jindy je tedy nutná diverzifikace portfolia. A to jak v akciích, tak diverzifikaci podpořit například korporátními dluhopisy, investičními certifikáty s ochranou bariérou, nebo třeba fondy kvalifikovaných investorů, které investují mimo akciové trhy. Takové portfolio může dlouhodobě fungovat i přes nástrahy, které nás v letošním roce na kapitálových trzích čekají.

 

Zobrazit celý disclaimer

Osobní komentář makléře

Růst akciových trhů na začátku roku 2019

Vít Kameník
Burzovní makléř
[email protected]
Vít Kameník