Propad trhů? My vidíme investiční příležitost

Propad trhů? My vidíme investiční příležitost

Probíhající propady rozhodně nevnímáme jako začínající obrat trendu, ale pouze jako klasický příznak averze k riziku, která čas od času akciové trhy zachvátí. Za klíčový faktor, který by měl akcie podpořit, považujeme aktuální výsledkovou sezónu. V rámci S&P 500 reportovala své výsledky již čtvrtina firem. Zveřejňovaná čísla navazují na předchozí růstovou trajektorii.

Číst dále

Panika není na místě

Současné výprodeje opět vyvolal mix několika rizikových faktorů. Kořeny lze hledat v Číně. Investoři se obávají, že nově oznámené stimuly čínské vlády mohou vést k dalšímu zadlužování největší asijské ekonomiky. Rovněž panuje nervozita ohledně fiskálního deficitu v Itálii, kde Brusel návrh rozpočtu formálně odmítl. Vláda v Římě má nyní tři týdny na provedení úprav – představitelé Itálie ovšem jakékoliv další zásahy odmítají. Do negativní výkonnosti se promítly i výsledky některých firem. Spíš, než samotné zisky vyděsily investory rostoucí ceny vstupů – což signalizuje, že se dopad Trumpových cel začíná materializovat.

 

Probíhající propady rozhodně nevnímáme jako začínající obrat trendu, ale pouze jako klasický příznak averze k riziku, která čas od času akciové trhy zachvátí. Za klíčový faktor, který by měl akcie podpořit, považujeme aktuální výsledkovou sezónu. V rámci S&P 500 reportovala své výsledky již čtvrtina firem. Zveřejňovaná čísla navazují na předchozí růstovou trajektorii. Zisky firem se meziročně zvýšily o 22,4 % a v průměru tak překonaly analytický konsensus o více než 4 %. Významně rostou i celkové tržby amerických společností: ty se meziročně zvětšily téměř 8 %, což značí slušné tempo růstu. Firemní výsledky tedy netáhnou nahoru pouze nižší daně, ale i schopnost amerických korporací rozvíjet nový byznys či přenášet na klienty vyšší ceny.

Propad jako investiční příležitost

Očekáváme, že po odeznění negativního sentimentu začnou investoři více reflektovat atraktivní firemní fundament, což požene akciové trhy opět nahoru. Hlavní americký index by se tak rychle mohl vrátit na svá zářijová maxima, což by oproti aktuálním úrovním znamenalo asi 7 % zhodnocení. Evropské trhy disponují ještě o něco vyšším růstovým potenciálem. Pokud by se situace v Itálii v dohledné době vyřešila, lze očekávat jejich skokové posílení.

 

Pokles na akciových trzích vnímáme jako dočasný a díky tomu se tak investorům naskytuje zajímavá příležitost investice. Jako velmi atraktivní vnímáme současné ocenění tzv. blue chip technologických firem – jmenovat můžeme Microsoft a Facebook – společnosti se silným fundamentem a růstovým potenciálem. Microsoft sází na cloudové služby a tak jejich produkt Azure společně s přechodem k modelu SaaS (software as a service) vede k vyšším tržbám a také vyššímu ocenění investorů. Facebook jako největší sociální sít na světě a významný hráč na poli internetové reklamy má stále růstový potenciál s očekávaným nárůstem počtu uživatelů a také díky očekávanému růstu výnosů na jednoho uživatele.

 

Facebook (zdroj: bloomberg)Facebook akcie

 

Microsoft (zdroj: Bloomberg)

Microsoft akcie

Komentář analytika

Tomáš Pfeiler

Tomáš Pfeiler
Analytik
tomas.pfeiler@cyrrus.cz
Tomáš Pfeiler

Mohlo by vás zajímat

Švýcarsko země stability
Švýcarsko země stability
Švýcarské produkty či služby jsou notoricky známé pro svou špičkovou kvalitu, spolehlivost a často i pro své unikátní vlastnosti, které se nedaří n...
Propad trhů? My vidíme investiční příležitost
Propad trhů? My vidíme investiční příležitost
Probíhající propady rozhodně nevnímáme jako začínající obrat trendu, ale pouze jako klasický příznak averze k riziku, která čas od času akciov...
Názor makléře: Výsledková sezóna přinese uklidnění na trzích
Názor makléře: Výsledková sezóna přinese uklidnění na trzích
Od začátku října pozorujeme pokles na hlavních akciových indexech z celého světa:Nasdaq 100 – historické maximum z 29. 8. na 7 660 bodec...
Komentář makléře: podzimní obchodování
Komentář makléře: podzimní obchodování
Na konci srpna překonal index S&P 500 historická maxima, nedlouho poté následoval pokles tažený výprodeji v technologickém sektoru. Impuls...
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.