Názor makléře: Podvádí Fiat Chrysler s emisemi stejně jako VW?

Názor makléře: Podvádí Fiat Chrysler s emisemi stejně jako VW?

Americká agentura pro ochranu životního prostředí EPA na konci minulého týdne obvinila společnost Fiat Chrysler Automobiles z využívání podvodného softwaru, který umožňuje projít emisními testy i automobilům, které by takový test za normálních podmínek nesplnily.

Číst dále
Názor makléře: Podvádí Fiat Chrysler s emisemi stejně jako VW?

EPA jen několik dní před koncem funkčního období Obamovy administrativy doručila společnosti Fiat Chrysler obvinění z použití nepovoleného softwaru u 104 000 automobilů Jeep Grand Cherokee sport a Ram 1500. Jedná se o vozy vyrobené mezi roky 2014 a 2016.

Ustojí Fiat Chrysler podobnou aféru jako Volkswagen?

Krok EPA přišel jen den poté, co bylo zahájeno trestní stíhání šesti bývalých či stávajících manažerů automobilky Volkswagen v kauze Dieselgate. Jedná se o totožné provinění. A právě srovnání těchto kauz bude zajímavé sledovat.

Dalo se očekávat, že americké soudy nebudou k německému Volkswagenu příliš shovívaví. V jeho případě bylo zjištěno provinění u 600 000 vozů s naftovými motory a náklady na pokuty a odškodnění se zatím vyšplhaly na 21,8 miliard USD.

Pro Fiat Chrysler Automobiles by se mohla pokuta údajně vyšplhat až na 4,6 miliardy USD, což představuje pro menší automobilku téměř třetinu tržní kapitalizace. Po úvodní reakci trhu, kdy akcie poklesly o 18 %, se situace ustálila na -10 %.

Jsem zvědavý, jestli americká administrativa a soudy dokáží měřit oběma automobilkám stejným metrem a zda ze stávající situace vyjde do budoucna nějaké ponaučení. A to jak pro automobilky, že podvádět se nemá, tak i pro příslušné regulátory, kteří nastavili systém motivující podniky k takovému jednání. 

Vývoj akcií Fiat Chrysler Automobiles v době zveřejnění reportu EPA

Pád akcií fiatu

Osobní komentář makléře

František Pokorný

František Pokorný
Burzovní makléř
frantisek.pokorny@cyrrus.cz
František Pokorný

Mohlo by vás zajímat

15 % LADDER CERTIFIKÁT: VODOHOSPODÁŘSTVÍ
15 % LADDER CERTIFIKÁT: VODOHOSPODÁŘSTVÍ
Certifikát je optimálním řešením pro investory vyhledávající atraktivní potenciální výnos při částečném zajištění investice proti poklesu akciového...
Investiční tip: VODNÍ HOSPODÁŘSTVÍ
Investiční tip: VODNÍ HOSPODÁŘSTVÍ
Sektor vodního hospodářství se zabývá řadou aktivit spojených především s poskytováním a zásobováním pitné vody pro domácnosti, komerční sekto...
CYRRUS X: Talisman certifikát
CYRRUS X: Talisman certifikát
Výnos Talisman certifikátu je odvislý od toho, jak výrazně se liší výkonnost jednotlivých Podkladových akcií oproti jejich celkové průměrné výkonno...
Situace ohledně společnosti Boeing
Situace ohledně společnosti Boeing
Boeing je největším exportérem v USA, je zahrnut v indexu Dow Jones mezi 30 velkými veřejně obchodovanými americkými společnostmi a rovněž je ...
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.