Názor makléře: Zbrojní průmysl jako oblast stability a vysokého investičního potenciálu

Názor makléře: Zbrojní průmysl jako oblast stability a vysokého investičního potenciálu

V současné době je na poměrně volatilních akciových trzích vcelku těžké najít společnosti, které se těší rostoucím vyhlídkám svého podnikání, nabízí zajímavou dividendu a navíc mají vysoký potenciál zajímavého tržního zhodnocení. Ideální volbou může být investice do zbrojního průmyslu, který toto vše může nabídnout.

Číst dále
Názor makléře: Zbrojní průmysl jako oblast stability a vysokého investičního potenciálu

Stabilitu sektoru zbrojařů lze spatřovat především ve vývoji z posledních let a výhledu do budoucnosti. Díky tlaku NATO na podíl výdajů na obranu vůči HDP ve výši alespoň 2 % je patrné, že tento sektor zažívá, a ještě zažívat bude, tzv. zlaté časy. Je jen velice málo členů NATO, kteří toto kritérium splňují, a tím pádem ti ostatní mají ve výdajích co dohánět. Toto je tedy voda na mlýn zbrojnímu sektoru, jehož hlavním zákazníkem jsou především státy, které lze navíc zařadit mezi velice bonitní a solventní zákazníky.

Následující graf nabízí srovnání vývoje z posledních let indexu MSCI World (žlutý graf), který reprezentuje vývoj akciových indexů po celém světě, s indexem ITA (modrobílý graf), který zase charakterizuje vývoj zbrojařských společností.

Je zde jednoznačně patrné, že rozkolísanost akciových trhů v posledních dvou letech se sektoru zbrojařů příliš netýká, a lze je tedy označit za stabilnější oproti celkovému vývoji akciových indexů.

Index ITA, který lze označit za reprezentanta společností ze zbrojního průmyslu, obsahuje, například společnosti jako United Technologies,  Boeing, Lockheed Martin, General Dynamics, Raytheon či Northrop Grumman.

Kterou zbrojařskou firmu vybrat?

Pokud mám vybrat aktuálně nejzajímavější titul mezi společnostmi, které lze mezi zbrojařské firmy zařadit, volím evropský Safran. Jde o francouzskou high-tech společnost, která je známá především v oblasti výroby motorů do letadel, ale její záběr je daleko širší. Důvodem výběru je také vývoj tohoto titulu v posledním roce, kde se evropský trh oproti tomu americkému, ještě nedokázal vrátit k historickým maximům z března 2015, a je zde tedy daleko větší potenciál tržního zhodnocení při zpětném návratu evropských akciových trhů.

Následující graf zobrazuje vývoj ceny akcie společnosti Safran v posledních pěti letech. Technická analýza jednoznačně řadí tento titul mezi ty, do kterých se aktuální vstup jeví jako velice zajímavý. Titul navíc nabízí 2,5% dividendu.

Předpoklad vysokého zhodnocení a zajímavé dividendy

Ten, kdo se rozhodne využít zbrojního sektoru jako prostředku pro zhodnocení svých financí, může počítat s investicí do stabilních společností, které v současnosti nemají důvod obávat se rizik v podobě nedostatku zakázek a z toho plynoucích tržeb. Tento fakt evokuje zajímavý potenciál tržního zhodnocení a i vzhledem k nemalým dividendám se investice v dnešní době jeví v porovnání výnosu a rizika jako velice atraktivní.

Názor makléře

Petr Pešek

Petr Pešek
Burzovní makléř
pesek@cyrrus.cz
Petr Pešek

Mohlo by vás zajímat

15 % Ladder: Švýcarská kvalita 9/2019
15 % Ladder: Švýcarská kvalita 9/2019
Švýcarské produkty či služby jsou notoricky známé pro svou špičkovou kvalitu, spolehlivost a často i pro své unikátní vlastnosti, které se nedaří n...
PÁTÁ GENERACE BEZDRÁTOVÝCH SYSTÉMŮ
PÁTÁ GENERACE BEZDRÁTOVÝCH SYSTÉMŮ
5G je nejnovější telekomunikační standard moderní mobilní sítě, který má být výrazným posunem oproti stávající 4G technologii. Předně jde o zhruba ...
TRŽNÍ KOREKCE – PŘÍLEŽITOST NEBO HROZBA?
TRŽNÍ KOREKCE – PŘÍLEŽITOST NEBO HROZBA?
Široký index S&P 500 v minulém týdnu (do 2. 8. 2019) zaznamenal nejhorší týdenní výkonnost v letošním roce, když odespal 3,1 % a uzav...
Výhled akciových trhů do konce roku
Výhled akciových trhů do konce roku
Nálada na trzích není aktuálně příliš dobrá kvůli vyhrocení politicko-obchodních sporů v ekonomicky nejsilnějších regionech. I přes zvýšenou v...
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.