Na prvním místě lze zmínit, že trh má momentálně započítanou nulovou pravděpodobnost zvýšení sazeb na tomto zasedání. V případě prosincového zasedání je však pravděpodobnost tzv. hiku přibližně 50% a bude zajímavé sledovat komentář šéfky Fed na tiskové konferenci. Úroková sazba Fed však není z dlouhodobého pohledu tím, co hýbe dolarem. Dle mého názoru zásadnější a trhem lehce opomíjené je na jaře oznámené plánované utahování měnové politiky postupným snižováním bilance Fedu. Zámořská monetární instituce by chtěla zredukovat svou 4,2 bilionovou bilanci nabobtnanou nákupem aktiv v rámci kvantitativního uvolňování do konce roku 2019 na 1,2 bilionů USD. Snižování bude probíhat pasivně. To znamená, že některé maturující bondy nechá zesplatnit a nebude je nahrazovat dalšími.

Vývoj aktiv držených Fedem včetně budoucí predikce

Zdroj: Capital Economics

Nástup očekávaného trendu bude však pomalý, počínaje 10ti miliardami měsíčně a bude navyšován o 10 miliard USD kvartálně až do maximální výše 50 miliard měsíčně. V praxi to znamená, že z trhu postupně budou mizet dolary. Plánované snižování bilance se dle mého na síle dolaru promítne více než případné nezvýšení  či zvýšení sazby o 25 bazických bodů. 

Snižování bilance zatím z pohledu trhů vypadá zcela bezproblémově. Investoři o něm vědí, i když se o tom mnoho nepíše, a o žádné nervozitě nemůže být řeč. Ale finální známku Fedu vystaví trh až situace opravdu nastane. Úspěch rozpouštění bilance také dotvoří konečné vnímání toho, jak byl celý program kvantitativního uvolňování úspěšný. Dopad zvětšování či zmenšování bilance na trhy od krize v roce 2008 je však zásadní. Korelace mezi vývojem bilance a indexu S&P 500 je od roku 2009 do dnešního dne více než 89 procent. Korelace mezi kurzem měnového páru EUR/USD a poměru bilancí ECB/Fed je velmi podobná.

Velmi zjednodušeně by se tedy dalo říci, že dolar bude posilovat a akciovým trhům začne vítr z Fedu foukat po mnoha letech do tváře namísto do zad. Je ale také pravdou, že většina dolarových býků se v posledních měsících změnila v dolarové medvědy a jejich důvody jsou také velmi namístě. Sázky na další oslabování amerického dolaru jsou na dlouhodobých maximech. Skloňovanými důvody jsou nejistota ohledně prezidenta Trumpa a ztroskotání jeho reformačních plánů na mrtvém bodě a lepší než očekávaný vývoj v eurozóně, kde se také čeká utahování měnové politiky, přičemž EUR má v dolar indexu DXY váhu přibližně 65 procent. Osobně se spíše přikláním k zastavení trendu slábnoucího dolaru a postupnému obratu. Pokud se po středečním komentáři dolar vydá směrem vzhůru a vytvoří se přesvědčivé dno, považoval bych to za signál k nákupu. Možností jak spekulovat na vývoj amerického dolaru je například ETF s tickerem UUP. Pokud bychom v průběhu podzimu viděli pokračování slábnutí dolaru, při neudržení hodnoty 91 bodů na indexu DXY je další důležitá zastávka až přibližně na 87,5 bodech, kolem této úrovně bych se opět zamýšlel nad dalším vývojem.

Zobrazit celý disclaimer

Osobní komentář makléře

Zastaví Fed volný pád dolaru?

František Pokorný
Burzovní makléř
[email protected]
František Pokorný
Tyto webové stránky jsou provozovány společností CYRRUS, a.s., IČ 639 07 020, se sídlem Veveří 3163/111, Žabovřesky, 616 00 Brno (dále jen „společnost“ nebo „CYRRUS“). Společnost prostřednictvím webových stránek kontroluje a dále zpracovává informace uložené v souborech typu cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem mimo jiné i k personalizaci obsahu. Kliknutím na tlačítko „Souhlasím“ souhlasíte s využívaním cookies a předáním údajů o chování na webu pro zobrazení cílené reklamy na sociálních sítích a reklamních sítích na dalších webech. Více informací zde.