Názor makléře: Výsledková sezóna vnáší na trhy optimismus

Názor makléře: Výsledková sezóna vnáší na trhy optimismus

Po ospalém období v průběhu letních měsíců se na akciové trhy opět naplno vrátil život a hlavní roli, vyjma makroekonomických ukazatelů a politického dění, hraje probíhající výsledková sezóna, která přináší reporty společností za třetí čtvrtletí tohoto roku.

Číst dále
Názor makléře: Výsledková sezóna vnáší na trhy optimismus

Vzhledem k sílícímu tlaku na zvedání úrokových sazeb v USA a posilujícímu dolaru je důležité, aby výsledky firem investory nezklamaly, a mohly tak podpořit další růst amerických akciových indexů. Důvodem očekávaných růstů je i samotné předvánoční období, které patří na trzích vcelku pravidelně mezi vůbec nejvíce růstové části roku.

Třetí kvartál prozatím vypadá velmi slibně

Prozatím kvartální výsledky na amerických trzích zveřejnila již třetina společností zařazených do indexu S&P 500. Investory reportovaná čísla až na pár výjimek pozitivně překvapují. Zdá se, že by mohlo jít dokonce o nejlepší kvartál za poslední dva roky.

Na evropských trzích se výsledková sezóna teprve rozjíždí, a je tak ještě předčasné dělat nějaké závěry. Nicméně právě potenciál růstu na evropských trzích se zdá být daleko zajímavější než ve Spojených státech.

Pokud jde o jednotlivé sektory, mezi outsidery lze jako v předešlých kvartálech označit utility a telekomunikace. Oproti tomu vývoj cen ropy výrazně pomohl růstu sektoru Oil&Gas a spotřebnímu zboží. Zajímavý posun nahoru je patrný také u finančního sektoru.

Tabulka níže znázorňuje pozitivní a negativní překvapení reportovaných tržeb a čistého zisku oproti tržnímu očekávání. Ve druhém sloupci je vidět kolik firem již výsledky zveřejnilo oproti celkovému počtu. Procentuální pohyby ve třetím a čtvrtém sloupci pak zřetelně vyjadřuje posun oproti očekávání. Převaha zelené barvy v grafickém vyjádření řadí prozatímní průběh výsledkové sezony mezi ty úspěšnější.

Výsledková sezóna na trzích za třetí čtvrtletí 2016Zdroj: Bloomberg 

Firmy, které investory příjemně překvapily

Mezi největší akciové hráče, kteří již oznámili svá čísla a dokázali investorům vykouzlit úsměv na tváři, patří jednoznačně banky JP Morgan, Citigroup a Wells Fargo. Již tradičně velký povýsledkový pohyb cen akcií zaznamenal provozovatel online televize Netflix. Titul si tentokrát připsal 20 %. Výrazně po výsledcích posílili také zástupci dlouhodobě preferovaného zbrojního a obranného průmyslu, např. akcie Lockheed Martin včera reagovaly na výsledky za 3Q více než 7% růstem.

V tomto týdnu ještě své hospodaření zveřejní giganti jako Alphabet, Boeing nebo Mastercard. V Evropě to zase bude Bayer, Airbus anebo GlaxoSmithKline.

Předvánoční akciové trhy v Evropě jsou šancí na zajímavé zhodnocení

Dle mého názoru je současné období poslední šancí, jak se dostat v letošním roce do trhu a zajímavě vydělat na předvánočních růstech, které lze právě i díky pozitivní výsledkové sezóně očekávat. Investiční horizont tak může být vcelku krátký, ale může přinést dostatečně atraktivní zhodnocení. U některých evropských společností může jít s velkou pravděpodobností i o dvouciferné procentuální nárůsty.

Výrazným hybatelem dění v nejbližších měsících budou i nadále centrální banky. V Evropě snad činnost ECB investory dostatečně uklidní a stanou se pevným základem pro návrat evropských akciových indexů ke svým maximům z března roku 2015. Volba prezidenta v USA dle mého ovlivní jen některé sektory, ale nevidím to jako příliš zásadní, navíc je to otázka spíše následujících let.

Závěrem bych rád zdůraznil to, že říjnový vývoj a probíhající výsledková sezóna evidentně trhy naladily k růstům. Jednoznačně tedy teď doporučuji do trhu vstupovat. Preferuji využít akcie velkých společností, které patří mezi lídry ve svých odvětvích a zároveň se hodnota těchto akcií ještě nenachází poblíž jejich maxim.

Aktuální stále nepříliš pozitivní vývoj na komoditním trhu a viditelně cenově nafouklý nemovitostní trh pak řadí do pozice favorita právě investice na akciovém trhu. Mezi aspiranty na nejvýnosnější sektory řadím segmenty bankovnictví, spotřební zboží a technologie. Velký potenciál skýtá také segment zbrojního a obranného průmyslu.

Osobní komentář makléře

Petr Pešek

Petr Pešek
Burzovní makléř
pesek@cyrrus.cz
Petr Pešek

Mohlo by vás zajímat

Komentář makléře: Pražská burza, aneb dividendy jsou cool
Komentář makléře: Pražská burza, aneb dividendy jsou cool
Ve srovnání se světovými trhy působí česká burza ospale, nudně a nezajímavě. Přesto patří v jedné oblasti mezi světovou špičku. Pražský parket je z...
Komentář makléře: Jak se vyvíjejí trhy v USA?
Komentář makléře: Jak se vyvíjejí trhy v USA?
Index S&P 500 tento rok překonal sérii historických maxim. Přehoupl se dokonce i přes magickou hranici 3 000 bodů. Korekce vyvolaná eskala...
Komentář makléře: Americká ekonomika stále neztrácí dech
Komentář makléře: Americká ekonomika stále neztrácí dech
Akciové trhy v posledních týdnech zaznamenaly další vlnu menších výprodejů, která pro změnu nebyla zapříčiněna nepředvídatelným chováním Donal...
Komentář makléře: výsledková sezóna u Netflix
Komentář makléře: výsledková sezóna u Netflix
Společnost Netflix (poskytovatel online videotéky plné seriálů a filmů, které lze za měsíční předplatné konzumovat v libovolném množství na mn...
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.