Názor makléře: Výsledková sezóna vnáší na trhy optimismus

Názor makléře: Výsledková sezóna vnáší na trhy optimismus

Po ospalém období v průběhu letních měsíců se na akciové trhy opět naplno vrátil život a hlavní roli, vyjma makroekonomických ukazatelů a politického dění, hraje probíhající výsledková sezóna, která přináší reporty společností za třetí čtvrtletí tohoto roku.

Číst dále
Názor makléře: Výsledková sezóna vnáší na trhy optimismus

Vzhledem k sílícímu tlaku na zvedání úrokových sazeb v USA a posilujícímu dolaru je důležité, aby výsledky firem investory nezklamaly, a mohly tak podpořit další růst amerických akciových indexů. Důvodem očekávaných růstů je i samotné předvánoční období, které patří na trzích vcelku pravidelně mezi vůbec nejvíce růstové části roku.

Třetí kvartál prozatím vypadá velmi slibně

Prozatím kvartální výsledky na amerických trzích zveřejnila již třetina společností zařazených do indexu S&P 500. Investory reportovaná čísla až na pár výjimek pozitivně překvapují. Zdá se, že by mohlo jít dokonce o nejlepší kvartál za poslední dva roky.

Na evropských trzích se výsledková sezóna teprve rozjíždí, a je tak ještě předčasné dělat nějaké závěry. Nicméně právě potenciál růstu na evropských trzích se zdá být daleko zajímavější než ve Spojených státech.

Pokud jde o jednotlivé sektory, mezi outsidery lze jako v předešlých kvartálech označit utility a telekomunikace. Oproti tomu vývoj cen ropy výrazně pomohl růstu sektoru Oil&Gas a spotřebnímu zboží. Zajímavý posun nahoru je patrný také u finančního sektoru.

Tabulka níže znázorňuje pozitivní a negativní překvapení reportovaných tržeb a čistého zisku oproti tržnímu očekávání. Ve druhém sloupci je vidět kolik firem již výsledky zveřejnilo oproti celkovému počtu. Procentuální pohyby ve třetím a čtvrtém sloupci pak zřetelně vyjadřuje posun oproti očekávání. Převaha zelené barvy v grafickém vyjádření řadí prozatímní průběh výsledkové sezony mezi ty úspěšnější.

Výsledková sezóna na trzích za třetí čtvrtletí 2016Zdroj: Bloomberg 

Firmy, které investory příjemně překvapily

Mezi největší akciové hráče, kteří již oznámili svá čísla a dokázali investorům vykouzlit úsměv na tváři, patří jednoznačně banky JP Morgan, Citigroup a Wells Fargo. Již tradičně velký povýsledkový pohyb cen akcií zaznamenal provozovatel online televize Netflix. Titul si tentokrát připsal 20 %. Výrazně po výsledcích posílili také zástupci dlouhodobě preferovaného zbrojního a obranného průmyslu, např. akcie Lockheed Martin včera reagovaly na výsledky za 3Q více než 7% růstem.

V tomto týdnu ještě své hospodaření zveřejní giganti jako Alphabet, Boeing nebo Mastercard. V Evropě to zase bude Bayer, Airbus anebo GlaxoSmithKline.

Předvánoční akciové trhy v Evropě jsou šancí na zajímavé zhodnocení

Dle mého názoru je současné období poslední šancí, jak se dostat v letošním roce do trhu a zajímavě vydělat na předvánočních růstech, které lze právě i díky pozitivní výsledkové sezóně očekávat. Investiční horizont tak může být vcelku krátký, ale může přinést dostatečně atraktivní zhodnocení. U některých evropských společností může jít s velkou pravděpodobností i o dvouciferné procentuální nárůsty.

Výrazným hybatelem dění v nejbližších měsících budou i nadále centrální banky. V Evropě snad činnost ECB investory dostatečně uklidní a stanou se pevným základem pro návrat evropských akciových indexů ke svým maximům z března roku 2015. Volba prezidenta v USA dle mého ovlivní jen některé sektory, ale nevidím to jako příliš zásadní, navíc je to otázka spíše následujících let.

Závěrem bych rád zdůraznil to, že říjnový vývoj a probíhající výsledková sezóna evidentně trhy naladily k růstům. Jednoznačně tedy teď doporučuji do trhu vstupovat. Preferuji využít akcie velkých společností, které patří mezi lídry ve svých odvětvích a zároveň se hodnota těchto akcií ještě nenachází poblíž jejich maxim.

Aktuální stále nepříliš pozitivní vývoj na komoditním trhu a viditelně cenově nafouklý nemovitostní trh pak řadí do pozice favorita právě investice na akciovém trhu. Mezi aspiranty na nejvýnosnější sektory řadím segmenty bankovnictví, spotřební zboží a technologie. Velký potenciál skýtá také segment zbrojního a obranného průmyslu.

Osobní komentář makléře

Petr Pešek

Petr Pešek
Burzovní makléř
pesek@cyrrus.cz
Petr Pešek

Mohlo by vás zajímat

Vozy budoucnosti? Elektromobily
Vozy budoucnosti? Elektromobily
Zpomalování ekonomiky v Evropě se projevilo i v automobilovém sektoru. Nejen evropský prodej automobilů zaznamenává určitý pozvolný pokles. Jednotl...
Hlavně pozitivně?! Jaké jsou výhledy akciových trhů?
Hlavně pozitivně?! Jaké jsou výhledy akciových trhů?
Dění na akciových trzích v roce 2019 bylo do značné míry ovlivněno výprodeji na konci roku 2018. V loňském roce akciové trhy zvrátily pro...
Komentář makléře: „Show must go on“
Komentář makléře: „Show must go on“
Blíží se konec roku a nastává čas bilancovat letošní rok a pokusit se podívat na ten následující. Na samém začátku jsme byli svědky pokračování pro...
Listopadové nákupní šílenství jménem Black Friday
Listopadové nákupní šílenství jménem Black Friday
Černý pátek představuje nákupní šílenství už nejen v USA, ale i v zemích po celém světě včetně České republiky. Jak si vrchol prodejní se...
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.