I virtuální realita má své rozšíření
Kombinovaná realita (MR mixed reality) spojuje obě výše popsané technologie. Lze se pohybovat uprostřed reálného prostředí, které je ovšem možné vidět zcela změněné přes VR brýle: pohyb uprostřed starého tmavého hradu se může proměnit v interaktivní procházku vyzdobeným majestátním prostorem plným dobově oblečených historických postav, přičemž se lze dotýkat zdí, otevírat dveře, brát předměty nebo se posadit na židli, jelikož tam skutečně jsou.
Využítí technologie virtuální reality
Virtuální a rozšířená realita jsou již poměrně dostupnými technologiemi (Facebook, Sony, HTC). Nejčastěji se s nimi lze setkat v herním průmyslu: sedíte doma před židly, nebo se pohybujete v prostoru vybaveném dostatkem senzorů a hrajete si.
Další možností využití je například živé sledování sportovních nebo kulturních událostí, které se pořádají na druhém konci světa a jsou pro většinu lidí nedostupné vzhledem k omezení velikosti stadionů v Rio de Janeiru či hledišť na Broadwayi. Už dnes si v některých obchodních centrech můžete vyzkoušet oblečení jednoduše tak, že se postavíte do určeného prostoru a volíte si různé střihy a barvy – to je rozšířená realita.
Je otázkou jen pár let, než budete moci navštívit virtuální obchod a nechat si nakoupené zboží doručit domů (Amazon). Zdravotnický personál či technici mohou mít potřebná data přímo před očima a pracovat o poznání efektivněji a pacient snáze překoná svoje psychické potíže. Studenti si na začátku prohlídky galerie nasadí speciální brýle a za pomocí například chytrých telefonů spatří mnoho užitečných a dodatečných informací. Anebo se podívají do centra Říma na přelomu letopočtu, aniž by opustili školu.
V neposlední řadě budou virtuální, rozšířená i kombinovaná realita využívány pro armádní účely, jako je např. výcvik jednotek.
Prodeje segmentu virtuální realita
Bílé sloupce značí prodeje kusů v milionech, žluté sloupce tržby v mld. USD.
Zdroj: Bloomberg
Virtuální realita do každé rodiny?
K využití virtuální reality zatím nestačí jen obyčejný PC nebo méně výkonná herní konzole, ale potřebujete dostatečný výpočetní výkon, který jsou schopné poskytnout jen některé mikročipy (Micron, Nvidia, AMD, NXP Semiconductors), které ale brzy budou standardem.
Na závěr ještě zopakuji prosbu, kterou jsem napsal v mém posledním komentáři o online nákupech: nenechte své peníze ležet na běžných účtech v bankách, ale investujte je do něčeho smysluplného. Když ne pro sebe, tak pro Vaše děti nebo vnoučata či pravnoučata. Jsou to právě oni, kteří budou využívat (a platit za) služby výše uvedených společností (a mnoha dalších). Budou ale jedni z mála, kteří budou tyto společnosti částečně vlastnit a podílet se tak na jejich ziscích prostřednictvím stále vyšších dividend a nárůstu hodnoty svého podílu (akcií).