Dařilo se cyklickým sektorům, zejména se jednalo o tituly z finančního a technologického sektoru, naopak ztrácely defenzivní tituly. K růstu indexu Dow nejvíce pomohly akcie výrobce letadel Boeing (4,24%), JPMorgan Chase (1,55%). Naopak ztrátu zaznamenaly Procter & Gamble (0,8%) nebo telekomunikační společnost Verizon Communications (0,7%). Vyvstává tudíž otázka, co stojí za pokořením této magické hranice?

Trumpova show nekončí

Trhy postupně začínají věřit, že prezident Trump uskuteční své hospodářské plány z volební kampaně. Trump chce rozpohybovat ekonomiku investicemi do infrastruktury, a to se bude dít na pozadí snižování daňové a regulační zátěže firem. Bude velmi zajímavé sledovat politiku Fedu, která bude muset zakomponovat Trumpovy fiskální stimuly do svých očekávání.

Vedle fiskální impulsů je potřeba počítat i s novou americkou politikou protekcionismu. Protekcionismus se z krátkodobého pohledu zdá jako velmi výhodná politika, jenže v delším období je možné očekávat obchodní války, ve kterých nikdo nic nezíská, pouze obě strany ztratí.

Vývoj indexu Dow Jones Industrial Average

Další psychologickou hranicí je 21 000 bodů, když se podíváme do historie, tak hladinu 19 000 bodů index překonal na konci listopadu. Pokud Trump plně přesvědčí trhy o své kredibilitě a bude s tímto tempem pokračovat, může být úroveň 21 000 bodů překonána. Z mého pohledu pouze jediný aktér může zabránit tomuto překonání. Fed na prosincovém zasedání naznačil trojí zvednutí úrokových sazeb, zároveň však zdůraznil nejistotu ohledně budoucích kroků nové americké administrativy.

Zobrazit celý disclaimer

Osobní komentář makléře

Marek Kupka

Marek Kupka
Burzovní makléř
[email protected]
Marek Kupka