Akcie jsou stále pro investory atraktivní vzhledem k nízkým úrokovým sazbám a kvůli aktuálnímu vysokému ocenění dluhopisů. Jako příklad lze uvést 10letý německý státní dluhopis, který do své splatnosti nese výnos okolo 0,5 % p.a. Prostředí dále rostoucích úrokových sazeb v USA a očekávané ukončení programu kvantitativního uvolňování ECB na podzim tohoto roku navíc dluhopisovým investicím svědčit nebude. Rostoucí tržní sazby totiž negativně ovlivňují ceny dluhopisů.

Výnos do splatnosti desetiletého německého státního dluhopisu

Německé státní dluhopisyZdroj: Bloomberg, CYRRUS, a.s.

Vyspělým ekonomikám se daří

Ze světových ekonomik se daří Spojeným státům, kde jsou ekonomické indikátory prakticky na maximálních úrovních za posledních 8 let. Očekávané tempo růstu HDP je odhadováno pro letošek na 2,4 %. Růst ekonomiky povede k postupnému zvyšování úrokových sazeb, které by měly během roku 2018 vzrůst dvakrát z pásma 1,25–1,5 % do koridoru 1,75–2 %. Nicméně není vyloučeno, že v případě silnějšího ekonomického růstu Fed utáhne měnovou politiku ještě potřetí. Podporou pro růst ekonomiky bylo i schválení daňové reformy, která podle všeho přinese růst čistých zisků amerických firem v příštích letech.

V Evropě pak růst ekonomiky dohnal tempo růstu hospodářství USA, spotřebitelská důvěra dosahuje svého maxima za posledních 17 let. Starý kontinent však vůči USA eviduje dvojnásobnou míru nezaměstnanosti. Inflace eurozóny je predikována na 1,4 %, zatímco v USA na 2,1 %.

Bude pokračovat posilování české koruny?

Na měnových trzích čekáme posílení eura k dolaru k 1,25 EUR/USD v první půli roku 2018, ve druhém pololetí čekáme obrat k hladině 1,2. Koruna by měla k euru i dolaru pokračovat v posilování pod 25 EUR/CZK, respektive k 20 USD/CZK. Predikce je založena na předpokladu pokračování robustního růstu české ekonomiky a navyšování úrokových sazeb ze strany ČNB.

Predikce EUR/USD Cyrrus a trhu

Vývoj kurzu měnového páru EUR/USDZdroj: Bloomberg, CYRRUS, a.s.

Politické události roku 2018

Politickými událostmi, které letos mohou ovlivnit vývoj trhů, mohou být například volby v USA, tedy do Sněmovny reprezentantů, doplňovací volby do Senátu a guvernérské volby 6. 11. Obtížně predikovatelné jsou blížící se březnové parlamentní volby v Itálii.

Kam investovat v roce 2018?

Obecně však vnímáme rok 2018 pozitivně, pro investory by měl být úspěšný obdobně jako ten minulý. Nadále preferujeme akciové investice, neboť z dlouhodobého pohledu jsou osvědčeným nástrojem, jak dosáhnout solidního výnosu a ochránit hodnotu majetku před inflací.

 

Více informací o novinkách na finančních trzích a výhodných investičních příležitostech se dozvíte na našem webináři. Registrace je ukončena.

Zobrazit celý disclaimer

Osobní komentář makléře

Jaký bude letošní rok na trzích?

David Michenka
Burzovní makléř
[email protected]
David Michenka