Názor makléře: Innogy SE, to lepší z RWE

Názor makléře: Innogy SE, to lepší z RWE

Může se zdát, že na pozadí vyhrocené situace kolem Deutsche Bank je IPO Innogy trochu ve stínu současné situace v bankovním sektoru. Správný investor však nejde s davem a nesleduje jen jedno téma, které se neustále omílá v tisku, vyhledává zajímavé příležitosti, což dle mého názoru IPO Innogy splňuje.

Číst dále
Názor makléře: Innogy SE, to lepší z RWE

Vznik firmy Innogy SE

RWE nedávno oznámila odštěpení společnosti Innogy, pod kterou bude spadat infrastruktura, obnovitelné zdroje a maloobchod – tedy to lepší z RWE. Innogy SE investorům prodá 10% podíl stávajících akcií plus 10 % nově vydaných akcií. V případě velkého zájmu o IPO však může být investorům prodáno až 25 % společnosti. Zbylý podíl hodlá RWE prozatím držet, ale nevylučuje pozdější další prodej.

Více informací o IPO Innogy

IPO začalo 26. 9. 2016 a mělo by skončit 6. 10. 2016, nelze nicméně vyloučit zkrácení upisovacího období. Od 7. 10. 2016 by se akcie měly začít obchodovat na německých burzách. Upisovací rozmezí je stanoveno na 32-36 EUR/akcii, což dává potenciál tržní kapitalizaci innogy na 18-20 mld. EUR. To je přibližně dvojnásobek současné tržní kapitalizace mateřské RWE, což jen dokumentuje, že v innogy SE jsou výrazně hodnotnější aktiva, než zůstávají ve zbytku RWE. Objem IPO by mohl být až 5 mld. EUR, což by znamenalo největší evropský úpis akcií od roku 2011.

Z pohledu hospodaření bude firma Innogy generovat cca 60 % EBITDA v regulovaném byznysu = nízké riziko, stabilní ziskovost a stabilní výplata dividend. Management společnosti předpokládá, že bude vyplácet 70-80 % čistého zisku na dividendách, což indikuje, že by dividendový výnos mohl být v prvních letech kolem 6 %. Vzhledem k výši dividendy se tato akcie jistě stane terčem dividendově založených portfolií akciových fondů a hodnotově založených investorů.

Další předpokládaný vývoj akcie Innogy

Pokud bychom předpokládali, že Innogy SE je ze dvou třetin regulovaná utilita, potom by byla adekvátní valuace dle současných tržních průměrů 9,8x EV/EBITDA a 14,6x P/E. To odpovídá ceně akcií Innogy SE na úrovni cca 40 EUR/akcii. Dle mého názoru má akcie takovéto firmy vzhledem ke skutečnostem, jako jsou regulovaný byznys, vysoká dividenda, aktuální valuace a přístupu k milionům klientů velký potenciál pro růst v budoucnosti a měla by být součástí hodnotově založených portfolií.

Osobní komentář makléře

Michael Tomanek

Michael Tomanek
Burzovní makléř
tomanek@cyrrus.cz
Michael Tomanek

Mohlo by vás zajímat

Komentář makléře: Doba rostoucích úrokových sazeb s počátky holubičí rétoriky
Komentář makléře: Doba rostoucích úrokových sazeb s počátky holubičí rétoriky
Úrokové sazby patří celosvětově k aktuálně nejpopulárnějším monetárním nástrojům centrálních bank. Na každém zasedání dochází k hlasování...
Hlavní ekonom CYRRUS Michal Brožka o aktuálních tématech dneška
Hlavní ekonom CYRRUS Michal Brožka o aktuálních tématech dneška
Po úspěšném, i když místy divokém roce 2018 jsme do řad našeho analytického týmu získali výraznou posilu, která by nám měla pomoci ještě lépe predi...
Komentář makléře: Dosavadní vývoj výsledkové sezóny v USA
Komentář makléře: Dosavadní vývoj výsledkové sezóny v USA
K 30.1.2019 zatím odreportovalo výsledky hospodaření 181 firem z širokého amerického indexu S&P 500. Takřka 80 % firem zaznamena...
Komentář makléře: Co nás čeká v letošním roce?
Komentář makléře: Co nás čeká v letošním roce?
Za posledních zhruba deset let si investoři do akcií zvykli, že každý rok jim jejich zainvestované peníze vydělaly.  Během roku 2018, zejména ...
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.