Názor makléře: ECB signalizuje obrat monetární politiky

Názor makléře: ECB signalizuje obrat monetární politiky

Během posledních týdnů si trhy na nedostatek zajímavých událostí nemůžou stěžovat. Poslední vývoj naznačuje, že korekce valuací technologických akcií ještě nemusí být u konce. Cena ropy posiluje poté, co padla na téměř roční minimum. Koruna pokračuje v rezolutním posilování vůči euru. Fed nedbá nebezpečí slabé jádrové inflace a s optimismem hodlá pokračovat v postupném zvyšování hlavní úrokové sazby. Šéfka Fedu Yellenová se v posledním vystoupení před několika dny snažila trhy nezvykle vehementně uklidňovat před zpřísňováním monetární politiky zmínkou, že zvyšování úrokových sazeb bude velmi pomalé, respektive že zůstanou velmi nízko.

Číst dále
Názor makléře: ECB signalizuje obrat monetární politiky

Nejdůležitější zprávu přednesl prezident ECB

Nejdůležitější zprávu přednesl prezident ECB

Veškeré významné události a překvapení však jasně přebil prezident ECB Draghi. Nejvyšší představitel ECB v automobilu měnové politiky, uhánějícím vysokou rychlostí silné monetární expanze, prudce podřadil nižší rychlost.

Bankéř na nenápadné akci, vystoupení na fóru ECB v portugalské Sintře, naznačil, a navíc důrazem a opakováním přelomových tezí i víceméně potvrdil, přelomovou změnu vize a směru monetární politiky ECB. V uplynulých letech trhy poznaly prudký dopad změny trendu monetární politiky, když ECB několikrát posílila monetární expanzi. Tentokrát ECB připravuje nejen změnu trendu, ale přímo jeho dlouho očekáváný obrat!

Draghi ve vystoupení zmínil návrat inflace, respektive pouze omezené trvání faktorů, které brání jejímu růstu. Psychologicky musel rovněž pozorovatele, ekonomy a trh zasáhnout fakt, že Draghi nezmiňoval jako alternativu současné monetární politiky v podobě silné monetární expanze její posílení, nýbrž naopak redukci. Opěrné a mnohokrát často zmiňované body dosavadní expanzivní monetární politiky,  slabost inflace a absolutní odhodlání instituce dostát svému cíli a poslání kredibility vrcholné finanční instituce, se ve vystoupení v malém portugalském podhorském městě krčily v ústraní.

Příprava na změnu trvá již několik týdnů

ECB sice den poté přispěchala s korekcí významu Draghiho slov, avšak obrat tendence rétoriky prezidenta je zřetelný. Zpětně se tím rozkrývá, že ECB připravuje trhy na změnu již několik týdnů. V Madridu koncem května Draghi zaujal upozorněním na negativa kvantitativního uvolňování v podobě růstu rizika. Na červnovém zasedání ohledně monetární politiky už banka přestala zmiňovat možnost snížení úrokových sazeb a v nedávném bulletinu pak ECB nezvykle upozornila na první inflační tlaky. Proto je Draghiho obrat vším, jen ne náhodou.

Možnými důvody obratu jsou finanční rizika plynoucí z dlouhodobě nulových úrokových sazeb a faktu, že některé země eurozóny vykazují lepší ekonomická data (např. Německo).

Důsledky změny politiky ECB

Celková změna rétoriky ECB je natolik významnou událostí, že se zřejmě stane východiskem monetární politiky na řadu let. Obrat monetární politiky nastal zatím pouze v podobě změny rétoriky, nepodložen daty. Základní cíl ECB - inflace - se trvale nedaří naplnit, tedy přiblížit ji na podkladové, jádrové úrovni 2,0 %.

Skutečný obrat nástrojů monetární politiky tedy není zdaleka tak jistý, ekonomické oživení je stále křehké a ECB by taky musela vyřešit otázku, jak komunikovat změnu monetární politiky s nesplněným cílem inflace. Případný útlum monetární expanze v podobě omezení kvantitativního uvolňování by nastal pravděpodobně nejdříve od 2018.

I tak komentáře mají pro trhy velký krátkodobý, střednědobý i dlouhodobý význam. Zpráva odstartovala prudké posílení k dolaru a řádně nadzvedla výnosy dluhopisů. Tím už paradoxně obrat monetární politiky začal účinkovat bez toho, aby ECB fakticky změnila jakékoliv nastavení monetárních nástrojů.

Posílení eura vůči dolaru

Posílení eura vůči dolaru

Osobní komentář makléře

Obrat monetární politiky ECB

Petr Kovář
Burzovní makléř
petr.kovar@cyrrus.cz
Petr Kovář

Mohlo by vás zajímat

Vozy budoucnosti? Elektromobily
Vozy budoucnosti? Elektromobily
Zpomalování ekonomiky v Evropě se projevilo i v automobilovém sektoru. Nejen evropský prodej automobilů zaznamenává určitý pozvolný pokles. Jednotl...
Komentář makléře: nadějné vyhlídky 2020
Komentář makléře: nadějné vyhlídky 2020
Evropské i americké indexy za sebou mají velmi úspěšný rok 2019 a i vstup do nového roku se poměrně vydařil. Akcie na obou stranách Atlantiku překo...
Hlavně pozitivně?! Jaké jsou výhledy akciových trhů?
Hlavně pozitivně?! Jaké jsou výhledy akciových trhů?
Dění na akciových trzích v roce 2019 bylo do značné míry ovlivněno výprodeji na konci roku 2018. V loňském roce akciové trhy zvrátily pro...
Komentář makléře: „Show must go on“
Komentář makléře: „Show must go on“
Blíží se konec roku a nastává čas bilancovat letošní rok a pokusit se podívat na ten následující. Na samém začátku jsme byli svědky pokračování pro...
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.