Názor makléře: Dosáhne Apple tržní kapitalizace 1000 mld. USD?

Názor makléře: Dosáhne Apple tržní kapitalizace 1000 mld. USD?

Vlastní kapitál společnosti Apple je v současné době na burze oceněn hodnotou bezmála 780 mld. USD a jedná se tak o nejhodnotnější veřejně obchodovanou společnost ve Spojených státech podle tržní kapitalizace. K dosažení pomyslného milníku 1 000 mld. USD by tak její akcie musely zhodnotit ze současných úrovní o více než čtvrtinu.

Číst dále
Názor makléře: Dosáhne Apple tržní kapitalizace 1000 mld. USD?

O společnosti Apple

Investorské veřejnosti velmi dobře známá společnost se zabývá vývojem, produkcí a prodejem spotřební elektroniky, softwaru a on-line služeb. Hlavním výrobním artiklem zůstává již téměř legendární iPhone, který přináší bezmála dvě třetiny celkových výnosů. Tablety iPad a osobní počítače Mac přispívají dohromady necelými 20 %, zatímco služby, jako například iTunes, iCloud či mobilní platby Apple Pay, znamenají zhruba 13 % tržeb. Ostatní produkty, jako například Apple Watch, už jsou z pohledu generovaných příjmů poměrně marginální.

Při pohledu na geografické rozložení původu tržeb převládají s více než 40 % Spojené státy, druhým nejdůležitějším trhem je Evropa s 24 %, přičemž neméně důležitá je i perspektivní Čína s 21% podílem na výnosech. Firma provozuje celosvětově téměř 500 obchodů Apple Store, nejvíce pochopitelně ve Spojených státech, Číně, Spojeném království a Kanadě.

Apple - kvalita a nejvyšší marže

Největším konkurentem Applu je jihokorejský Samsung, který zaujímá 23% podíl trhu mobilních telefonů, co se počtu vyrobených kusů týče. Na Apple potom připadá necelých 15 % vyrobených zařízení. Ovšem při pohledu na celkovou hodnotu prodaných telefonů jasně dominuje zámořský technologický gigant, který zaujímá 36 % celkových výnosů světového trhu chytrých telefonů. Průměrný mobil s logem jablka na zádi tak stojí bezmála 2,5× více než činí průměr. Apple navíc dominuje i na poli čisté ziskové marže, kde dosahuje úctyhodné výše 21 %, Samsung přitom vykazuje bezmála 15% ziskovost.

V září letošního roku se navíc očekává uvedení nového chytrého telefonu iPhone 8, který by měl disponovat technologií bezdrátového nabíjení, zakřiveným AMOLED displejem či vertikálně orientovaným duálním fotoaparátem. Jeho prodeje by měly pomoci k meziročnímu nárůstu tržeb na astronomických 225 mld. USD v letošním roce.

Atraktivní investiční titul AAPL

Pokračující výplata stabilně rostoucích dividend a probíhající program zpětného odkupu akcií, včetně očekávání 14% nárůstu tržeb mezi roky 2017 a 2018 a pozitivního doporučení analytického konsensu agentury Bloomberg indikuje zajímavou investiční příležitost. Konkrétně 80 % dotázaných analytiků doporučuje titul k nákupu, přičemž průměrná cílová cena indikuje více než 10% roční výnosový potenciál. Titulu navíc věří i investorská legenda Warren Buffett, jímž řízený holding Berkshire Hathaway drží ve společnosti 2,6% podíl.

Je reálná kapitalizace 1000 mld. USD?

Jak dokumentuje přiložený graf, titul od začátku roku připsal úctyhodných 29 %, přičemž zámořský index S&P 500 posílil za stejné období o cirka 10 %. Apple má podle mého názoru potenciál dále pokračovat v kurzovém růstu a dosáhnout hranice tržní kapitalizace 1 000 mld. USD již v příštích 12-18 měsících. A to díky přicházejícímu novému klíčovému produktu, velmi stabilní zákaznické základně nebo každoročnímu růstu poptávky po službách, které nabízí.

Vývoj akcie Apple a indexu S&P

Vývoj akcie Apple v porovnání s indexem S&P500

Titul Apple patří mezi blue chips

Akcie společnosti Apple patří mezi tzv. blue chips, tedy tituly zařazené do některého z největších akciových indexů. Tyto tituly se zpravidla vyznačují poměrně nízkou volatilitou a zajímavým dividendovým výnosem. Perspektivní akcii společnosti Apple samozřejmě využíváme také v investičních certifikátech CYRRUS. 

Pokud máte zájem dozvědět se o růstovém potenciálu akcie Apple více, neváhejte mi napsat e-mail na stanislav.lendyel@cyrrus.cz.

Osobní komentář makléře

Dosáhne Apple tržní kapitalizace 1000 mld. USD?

Stanislav Lendyel
Burzovní makléř
stanislav.lendyel@cyrrus.cz
Stanislav Lendyel

Mohlo by vás zajímat

Inflace - Bude růst pokračovat?
Inflace - Bude růst pokračovat?
Report z poloviny minulého týdne ohledně indexu spotřebitelských cen v USA překvapil nižším číslem, než se za květen očekávalo. Meziroční míra...
Komentář makléře: Trumpovo znovuzvolení ovlivní dva faktory
Komentář makléře: Trumpovo znovuzvolení ovlivní dva faktory
Americký prezident Donald Trump se již příští rok bude ucházet o znovuzvolení. Jakou má prozatím šanci a co z toho plyne pro investory? Š...
Komentář makléře: Snaha vyhnout se recesi, neznamená nástup recese
Komentář makléře: Snaha vyhnout se recesi, neznamená nástup recese
Je normální, když akcie čas od času spadnou. Ale na konci minulého roku to bylo možná až trochu moc. A že to bylo trochu moc je zřejmé už nyní. Ame...
Komentář makléře: rok 2019, konec obchodních sporů?
Komentář makléře: rok 2019, konec obchodních sporů?
V minulém roce jsme byli svědky nejhoršího propadu akciových trhů od finanční krize 2008. Tyto propady se odehrávaly na pozadí neustále se vyo...
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.