Názor makléře: Dopady Trumpova vítězství na trhy

Názor makléře: Dopady Trumpova vítězství na trhy

Americké volby prezidenta opět ukázaly, jak nejisté je spoléhat se na průzkumy. Nečekané vítězství Donalda Trumpa katapultovalo index volatility VIX na 22 bodů, avšak po prvním povolebním projevu nově zvoleného prezidenta začala nervozita opadat a nyní je již na 13 bodech, což jsou historicky extrémně nízké úrovně.

Číst dále
Názor makléře: Dopady Trumpova vítězství na trhy

Paradox Trumpova zvolení

Původní velké obavy investorů z některých těžko představitelných Trumpových plánů, které v předvolební kampani hlásal, vystřídala dobrá nálada plynoucí z očekávání ještě rozvolněnější fiskální politiky, než kterou Amerika očekávala v případě vítězství Hillary Clintonové. Je to až komické vzhledem k tomu, že republikánští zákonodárci strávili posledních osm let vyčítáním Obamovi jeho rozpočtovou nezodpovědnost a nyní se jejich vlastní prezident chystá vydat cestou dosud nevídaně expanzivní fiskální politiky.

Pravděpodobní vítězové a poražení dle sektorů

Akcioví investoři a společnosti zejména z odvětví infrastruktury a zbrojního průmyslu jsou velmi nadšení z možnosti nových fiskálních stimulů. Dále se Trumpovo vítězství pozitivně projevilo i na odvětví farmaceutického sektoru, kde se v případě vítězství Clintonové čekaly nové regulace. Naopak trpí zejména výrobci alternativních zdrojů energií – Trump popírá lidský vliv na změny klimatu, nebude proto podporovat obnovitelné zdroje.

Vývoj indexu S&P 500 po Trumpově vítězství

Vývoj indexu S&P 500 po zvolení Donalda Trumpa prezidentem USA

Akcie získaly stimul

Zajímavý je také vývoj na dluhopisovém trhu, který byl vlivem expanzivní měnové politiky centrálních bank na extrémně vysokých úrovních. V očekávání nových fiskálních stimulů a růstu inflace investoři na bondech znejistěli a v posledním týdnu jsme svědky dlouho nevídaných růstů výnosů na dluhopisovém trhu. To je ostatně důvod pozitivní reakce na finančních titulech. Poprvé po roce se tak rozevírají nůžky mezi volatilitami bondů a akcií.

Rozdíl mezi bondy a akciemi

Trump v mnoha věcech zjemnil rétoriku, ne však směrem k Mexiku

Největším poraženým amerických prezidentských voleb však zůstává Mexiko. Trumpova rétorika se po volbách sice výrazně zjemnila, nicméně v oblasti přistěhovalecké politiky, stavby zdi na americko-mexické hranici a deportace zločinců mexického původu se toho v jeho plánech mnoho nezměnilo. Toto by v případě realizace mělo trvalý negativní dopad na ekonomickou výkonnost Mexika. Tomu odpovídá i výrazně negativní dopad na mexické peso.

Hodnota mexického pesa po volbách v USAJak si vede mexické peso po volbách?

Osobní komentář makléře

František Pokorný

František Pokorný
Burzovní makléř
frantisek.pokorny@cyrrus.cz
František Pokorný

Mohlo by vás zajímat

Komentář makléře: Pražská burza, aneb dividendy jsou cool
Komentář makléře: Pražská burza, aneb dividendy jsou cool
Ve srovnání se světovými trhy působí česká burza ospale, nudně a nezajímavě. Přesto patří v jedné oblasti mezi světovou špičku. Pražský parket je z...
Komentář makléře: Jak se vyvíjejí trhy v USA?
Komentář makléře: Jak se vyvíjejí trhy v USA?
Index S&P 500 tento rok překonal sérii historických maxim. Přehoupl se dokonce i přes magickou hranici 3 000 bodů. Korekce vyvolaná eskala...
Komentář makléře: Americká ekonomika stále neztrácí dech
Komentář makléře: Americká ekonomika stále neztrácí dech
Akciové trhy v posledních týdnech zaznamenaly další vlnu menších výprodejů, která pro změnu nebyla zapříčiněna nepředvídatelným chováním Donal...
Komentář makléře: výsledková sezóna u Netflix
Komentář makléře: výsledková sezóna u Netflix
Společnost Netflix (poskytovatel online videotéky plné seriálů a filmů, které lze za měsíční předplatné konzumovat v libovolném množství na mn...
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.