Může si Čína za uvalení cel Amerikou sama?

Může si Čína za uvalení cel Amerikou sama?

Faktor, který v posledních dvou kvartálech nejvíce ovlivňoval dění na kapitálových trzích, je ve všech pádech skloňovaná obchodní válka mezi USA a Čínou. Osobně vnímám jako hlavní příčinu tohoto sporu nespokojenost Donalda Trumpa s vývojem měnového kurzu čínského jüanu vůči americkému dolaru. Primárním zdrojem aktuálního napětí je tedy spíše měnová válka, která přerostla ve válku obchodní. Obecně lze říci, že záměrné podhodnocování kurzu domácí měny vede ke zlepšení podmínek pro domácí exportéry.

Číst dále
Může si Čína za uvalení cel Amerikou sama?

Čína podporuje svůj obchod

Není žádným tajemstvím, že základem obchodní politiky čínské vlády je podpora exportu, který tvoří významnou součást HDP. Export lze podpořit celou řadou monetárních nástrojů, ale to automaticky neznamená, že by Čína podhodnocovala svou měnu. Úspěšný export se dlouhodobě projevuje obchodním přebytkem.

Obchodní bilance Číny 1995–2016 (modrá export, červená import)

Obchodní bilance Číny od roku 1995

Zdroj: The Observatory of Economic Complexity

Podhodnocení měny jako nástroj centrálních bank

Z grafu výše vyplývá, že od roku 1995 nabývá obchodní bilance Číny výhradně kladných hodnot a obchodní přebytek dosahuje každý rok rekordních hodnot. Zda tento enormní nárůst byl způsoben velmi oblíbeným a účinným nástrojem centrálních bank – podhodnocení domácí měny, ze kterého USA Čínu obviňuje, si pojďme vyhodnotit z grafu níže.

Graf USD/CNY a USD/CNY dle PPP

Měnový pár USD/CNY

Zdroj: Bloomberg

V letech 1998 až 2005 je zřejmě, že skutečně docházelo k intervenování Čínskou centrální bankou za účelem podpory exportu (stejně jako tomu docházelo v ČR v letech 2014 až 2017 na 27 CZK za euro). Jüan zůstal neměnný na hodnotě 8,28 za jeden americký dolar. Od roku 2006 můžeme zaznamenat klesající trend měnového kurzu. Tento trend koresponduje s rozhodnutím čínské vlády uvolnit fixní kurz a přejít do režimu řízeného floatingu s oscilačním pásmem tři desetiny procentního bodu od centrální parity.

Následovaly však další „vstřícné“ kroky, kterými Čína liberalizovala měnový kurz. Navázání jüanu na širší koš zahraničních měn či v následujících letech rozšíření oscilačního pásma na dva procentní body. V uplynulém roce Čínská centrální banka přistoupila sice k utahování měnové politiky, nyní však monetární šrouby opět povolila a jüan oslabil na úroveň 6,8 (nejslabší hodnota od června 2017). Veškeré použité nástroje ale dle deklarovaného oscilačního pásma v rámci řízeného floatingu. Z mého úhlu pohledu se jedná o spíše drobné zásahy, které mají za účel pokrytí krátkodobých výkyvů v saldu čínské ekonomiky, ale nikterak nepoškozují obchodní politiku s USA.

Obchodní válka je Politickou kampaní Donalda Trumpa

I přes výše popsané liberalizační kroky na měnovém kurzu už mnoho let USA volá po dalším oslabování jüanu, které by pomohlo americkému exportu do Číny. Z výše popsané ekonomické analýzy však vyplývá, že Čínská měna se nezdá být podhodnocená, ba naopak od roku 2005 do současnosti posílila o 27,5 %.

Dle parity kupní síly je jüan v posledních letech i relativně stabilní bez větších výkyvů, což také odporuje tvrzení amerického prezidenta. Zavedením cel na čínský import do USA se americkému prezidentovi podařilo docílit stejného efektu jako případné revalvaci jüanu čínskou vládou. Osobně vnímám obchodní válku rozpoutanou primárně ze strany Donalda Trumpa jako politickou či spíše populistickou kampaň, ale v žádném případě ne ekonomicky opodstatněnou. Mezi Američany totiž panuje dlouhodobě zakořeněná představa, že vzestup Číny je pro americkou ekonomiku zhoubný.

Osobní komentář makléře

Jan Coufal

Jan Coufal
Burzovní makléř
jan.coufal@cyrrus.cz
Jan Coufal

Mohlo by vás zajímat

Vozy budoucnosti? Elektromobily
Vozy budoucnosti? Elektromobily
Zpomalování ekonomiky v Evropě se projevilo i v automobilovém sektoru. Nejen evropský prodej automobilů zaznamenává určitý pozvolný pokles. Jednotl...
Hlavně pozitivně?! Jaké jsou výhledy akciových trhů?
Hlavně pozitivně?! Jaké jsou výhledy akciových trhů?
Dění na akciových trzích v roce 2019 bylo do značné míry ovlivněno výprodeji na konci roku 2018. V loňském roce akciové trhy zvrátily pro...
Komentář makléře: „Show must go on“
Komentář makléře: „Show must go on“
Blíží se konec roku a nastává čas bilancovat letošní rok a pokusit se podívat na ten následující. Na samém začátku jsme byli svědky pokračování pro...
Listopadové nákupní šílenství jménem Black Friday
Listopadové nákupní šílenství jménem Black Friday
Černý pátek představuje nákupní šílenství už nejen v USA, ale i v zemích po celém světě včetně České republiky. Jak si vrchol prodejní se...
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.