NEJPRAVDĚPODOBNĚJŠÍ SCÉNÁŘ EXITU (60% PRAVDĚPODOBNOST)
Centrální bankéři ve svých prohlášeních prozatím naznačují varianty 1 a 4 v případě, že posílení kurzu bude nadměrné. Tedy za určitých okolností by ČNB po exitu vstupovala na trh formou dalších intervencí, které by měly sloužit pro vyhlazování krátkodobé volatility. Zavedení nižších úrokových sazeb na spekulativní peníze by mělo být déle trvajícím (avšak jen dočasným a podružným) opatřením pro znevýhodnění spekulativních investic do koruny.
Další intervence si ČNB může dovolit. Centrální bankéři neřeší problém s narůstajícími vysokými devizovými rezervami a ztrátami, které se na nich mohou po exitu vygenerovat. Hospodaření ČNB není součástí státního rozpočtu, ČNB je z minulosti na dlouhodobé významné ztráty zvyklá a nikde není psáno, že v budoucnosti se minulé ztráty nemohou pokrýt z případných budoucích zisků. Navíc devizové rezervy ČNB netvoří zdaleka tak významný podíl na českém HDP jako tomu bylo ve Švýcarsku. Pod tlakem na zastavení nákupu EUR tedy ČNB není a v dohledné době ani s největší pravděpodobností nebude.
Doplňkovým nástrojem zavedeným při exitu bude pravděpodobně dočasné snížení úrokových sazeb na spekulativní peníze, aby se zamezilo dalšímu masivnímu přílivu spekulativního kapitálu do CZK. Česká koruna pro eurové investory je aktuálně poměrně atraktivní, neboť úrokový diferenciál se neustále mírně zvyšuje ve prospěch CZK.
Snížení sazeb by tedy mělo odradit spekulativní kapitál a pomoci tak ke klidnějšímu průběhu exitu. Trh s takovou variantou v současnosti počítá, aktuální forwardové sazby implikují pokles tříměsíční úrokové sazby o 10 bazických bodů za 9 měsíců. To není příliš významné, ovšem je vidět, že trh na nějaké snížení sazeb spekuluje.
Rizika ohledně úrokových sazeb na spekulativní kapitál nejsou nevýznamná. V případě, že by ECB skutečně ukončila kvantitativní uvolňování, tlak na pokles EUR sazeb by ustal a ČNB by nemusela být pod takovým tlakem CZK nevýhodnit. Zásadní téma to zatím nebylo a není ani na jednáních centrální banky. Jen nutné vzít také v potaz, že dlouhodobě záporné úrokové sazby jsou rizikem jak pro ekonomiku jako takovou, tak i pro finanční stabilitu. Proto by to měl být nástroj pouze dočasný, avšak podle našeho názoru v době kolem exitu nevyhnutelný.
Více se dočtete v celé analýze intervencí ČNB, kterou si můžete zdarma stáhnout.