Bilance roku 2019

Blíží se konec roku a nastává čas bilancovat letošní rok a pokusit se podívat na ten následující. Na samém začátku jsme byli svědky pokračování propadu z konce roku 2018. Jednalo se o výrazný propad akciových trhů napříč celým světem.Tento pokles se překlopil i do kraje roku 2019. Hlavním důvodem bylo vyostření čínsko-amerických sporů ohledně obchodní dohody. Propad však neměl dlouhého trvání a už během ledna došlo k umazání téměř poloviny.

 

 

Na výše uvedeném grafu lze vypozorovat výrazně pozitivní vývoj na akciovém trhu v USA.  Nejširší americký index S&P 500 k 12.12.2019 zatím vzrostl o 28 % p. a. Tento nárůst byl podpořen stále dobrými reporty jak přímo od samotných amerických firem, tak i na makroúrovni.

Rekordně nízká volatilita

Když se podíváme na průměrnou volatilitu nejširšího amerického indexu S&P500 za letošní rok, tak se pohybovala na výrazně nižších úrovních, než například v roce 2018. Tyto úrovně byly dosaženy zejména deeskalací obchodních sporů a preventivním snížením úrokových sazeb ze strany centrálních bank (viz graf níže).

 

 

Evropa ve vleku globálního vývoje

Německý index DAX dotahuje se zpožděním zámořské indexy. V poslední době se přiblížil historickým maximům, a tím potěšil eurové investory.

V souladu s očekáváním trhu nechala sazby Evropské centrální banka beze změn. Obecně investory potěšil pozitivní tón nové guvernérky Christine Lagardeové. Na grafu níže lze vypozorovat, jak se na začátku prosince překlopil ekonomický index překvapení do kladného teritoria. V poslední době přicházejí lepší makrodata, což se pochopitelně odráží i ve zmiňovaném indexu.

 

 

Co může investorům přinést rok 2020?

 

Podle výhledů Goldman&Sachs by příští rok mohl být pro investory pozitivní. Hlavními důvody pro zrychlení hospodářského výkonu bude uvolněnější monetární politika a snížení počtu obchodních sporů. Právě u USA by mělo dojít s nejvyšší pravděpodobností k posílení ekonomického stavu. Evropa by měla následovat Spojené státy ve zlepšení ekonomického růstu, výkonnost evropských firem však nebude plně korespondovat. Pravděpodobně se bude finalizovat kompletní obchodní dohoda mezi USA a Čínou. Rovněž by mělo nakonec dojít k bezproblémovému Brexitu s dohodou, alespoň se to tak jeví podle výsledků z nedávných voleb ve Velké Británii. Americká centrální banka by měla ponechat sazby beze změny v celém příštím roce, což je posun směrem ke vstřícnější politice. Jako důvody Fed vyzdvihl silný trh práce a navyšující se spotřebu domácností, které podporují ekonomický růst. Evropská centrální banka by měla být podpůrným faktorem, který bude pomáhat akciovým trhům v Evropě, německý index by proto mohl v příštím roce překonat maxima, a hlavně se bezpečně udržet nad úrovní 13 tisíc bodů.

Rok 2020 by mohl navázat na letošní kapitálově úspěšný rok, přestože kapitálové trhy rostou nejdéle bez přerušení v historii. Na základě současných známých dat se neobávám, že právě příští rok by měl znamenat dramatickou změnu v tomto bezprecedentním vývoji. Závěrem je těžké říct, jak by mělo vypadat ideální portfolio pro nově příchozí rok. Každopádně akcie budou vždy v dlouhodobém horizontu vítězit nad jinými možnými aktivy. Proto skončím s provokativním prohlášením „show must go on“.

Zobrazit celý disclaimer

Osobní komentář makléře

V čem je pražská burza cool?

Marek Kupka
Burzovní makléř
[email protected]
Marek Kupka