Komentář makléře: Pražská burza, aneb dividendy jsou cool

Komentář makléře: Pražská burza, aneb dividendy jsou cool

Ve srovnání se světovými trhy působí česká burza ospale, nudně a nezajímavě. Přesto patří v jedné oblasti mezi světovou špičku. Pražský parket je znám svým zaměřením na dividendy, které v průměru dosahují výnosů 5 %, což řadí burzu mezi jeden z nejvíce dividendových trhů na světě.

Číst dále

Specifika pražské burzy

Pro vlastníky českých akcií je důležitější zisk dividendy, než se pohlížet o možném kapitálovém výnosu. Proč investoři na pražském parketu sledují rozdělení zisků? Na českém kapitálovém trhu totiž spíš operují velké firmy ve stabilních odvětvích, jako jsou banky, energetika a telekomunikace. Tyto společnosti operují na velmi nasycených trzích s nízkým růstem. Dynamické, či začínající firmy zatím nenašly cestu na BCPP (Burza cenných papírů Praha). Přesto je tu snaha ze strany vedení burzy takové podniky přitáhnout. Dalším možným důvodem je dobrý zvyk firem na pražské burze vyplácet významnou část zisků investorům.

Levné pražské akcie

České akcie jsou relativně levné v porovnání s americkými akciemi. Například na grafu níže lze vypozorovat, že index pražské burzy PX je významně níže než jeho americký protějšek index S&P 500.

Srovnání indexů sp500 a PX

zdroj: Bloomberg

Výnosy dividend na BCPP

Výnosy dividend se pohybují od 3,4 % až po 11,5 %. Kdybych měl doporučit některé z akcií obchodované na pražské burze, tak bych vybral rozhodně akcie ČEZu, kde by se měla dividenda pohybovat v intervalu 4,4 % až 5,5 %. Cena silové elektřiny od vrcholu v prosinci poklesla, akcie na to však výrazně nereagují. Tím zhruba kopíruje vývoj cen emisních povolenek, které od začátku roku ztratily. Rostoucí ceny realizované elektřiny by se mohly promítnout do vyšší EBITDA guidance. 

Moneta Money Bank jako zástupce bankovního sektoru by neměla chybět v portfoliu, vzhledem k orientaci na spotřební úvěry se jedná o velmi ziskovou banku. Dividenda by měla být kolem 6,6%.

Rovněž atraktivní dividendový výnos předpokládá telekomunikační gigant O2, hospodářské výsledky firmy rostou díky novým produktům jako je například O2 TV či díky zvyšujícímu se zájmu uživatelů o mobilní data.  Pro investory je titul zajímavý i díky relativně vysokým každoročně vypláceným dividendám. Roční výnos z nich se pohybuje kolem 6 %.

Nejvyšší dividendový výnos, 11,4 %, nabídla letos díky vysoké výplatě 1600 korun na akcii tabáková společnost Philip Morris ČR. Za loňský rok vyplatila 114 % čistého zisku a využila k tomu také nerozdělený zisk z minulosti. V příštím roce předpokládá se nižší dividenda kolem 8 %.

Dividendy - vhodný start pro začínající investory

Jak u Philip Morris, tak i u O2 nelze dlouhodobě udržet dividendu převyšující čistý zisk, přesto je evidentní, že atraktivita těchto dividendových titulů ve srovnání se státními dluhopisy (kolem 2 %), nebo s vklady bankách (0,5 – 1 %) je na místě. Cílem každého investora je zisk, pražský trh je známý svými dividendovými tituly. Sice nezažijete napětí jako u amerických akcií, ale oproti tomu získáte relativně stabilní pasivní příjem při velmi nízké volatilitě. Samozřejmě není jisté, že dividendy budou podobných úrovní dosahovat i nadále, možné změny se rychle podepisují na ceně akcií, proto je potřebné tyto informace pravidelně vyhodnocovat.

Závěrem bych chtěl dodat, že investování do velkých dividendových titulů je rozhodně spojeno s dlouhým a pevně daným časovým horizontem. Pro začínající investory s vysokou averzí k riziku bych právě doporučoval vstup do některých z výše zmíněných titulů. Jinými slovy, pražský parket by měl být tzv. prvním přístavem, kde by měl začínající, či konzervativní investor zakotvit.    

Osobní komentář makléře

V čem je pražská burza cool?

Marek Kupka
Burzovní makléř
marek.kupka@cyrrus.cz
Marek Kupka

Mohlo by vás zajímat

Vozy budoucnosti? Elektromobily
Vozy budoucnosti? Elektromobily
Zpomalování ekonomiky v Evropě se projevilo i v automobilovém sektoru. Nejen evropský prodej automobilů zaznamenává určitý pozvolný pokles. Jednotl...
Komentář makléře: nadějné vyhlídky 2020
Komentář makléře: nadějné vyhlídky 2020
Evropské i americké indexy za sebou mají velmi úspěšný rok 2019 a i vstup do nového roku se poměrně vydařil. Akcie na obou stranách Atlantiku překo...
Hlavně pozitivně?! Jaké jsou výhledy akciových trhů?
Hlavně pozitivně?! Jaké jsou výhledy akciových trhů?
Dění na akciových trzích v roce 2019 bylo do značné míry ovlivněno výprodeji na konci roku 2018. V loňském roce akciové trhy zvrátily pro...
Komentář makléře: „Show must go on“
Komentář makléře: „Show must go on“
Blíží se konec roku a nastává čas bilancovat letošní rok a pokusit se podívat na ten následující. Na samém začátku jsme byli svědky pokračování pro...
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.