Komentář makléře: podzimní obchodování

Komentář makléře: podzimní obchodování

Na konci srpna překonal index S&P 500 historická maxima, nedlouho poté následoval pokles tažený výprodeji v technologickém sektoru. Impulsem ke korekci bylo slyšení v kongresu s představiteli Facebooku a Twitteru. Vyvstala obava, zda možná regulace sociálních sítí by narušila obchodní model Facebooku. Rovněž byly citelně zasaženy firmy zabývající se výrobou polovodičů. U těchto firem byl především výprodej způsoben eskalací obchodních válek. 

Číst dále
Komentář makléře: podzimní obchodování

Co se děje s technologickými firmami?

V poslední době sektor technologií vykazoval zvýšenou volatilitu a pravděpodobně bude i v následujících týdnech pod zvýšeným dohledem investorů. Ale ve velmi krátkém horizontu se akcie technologických firem budou rychle vracet na své původní úrovně.

Přicházející ekonomická data z USA, tak i z Evropy, jsou velmi silná. Americká ekonomika už nějakou dobu drží slušné tempo, inflace se drží kolem cíle Fedu. Trh práce generuje poměrně dost volných pracovních míst. Rozhodně to nevypadá na nějaké zpomalení hospodářského výkonu. V Evropě je situace o něco komplikovanější, a to zejména z důvodu ekonomické nesourodosti mezi jihem a severem kontinentu. Přesto situaci v Evropě nevidím, jako krizovou, zlepšuje se růst mezd, ECB hodlá ukončit kvantitativní uvolňování na konci roku. Mnoho investorů to vnímá, jako známku zotavující se evropské ekonomiky.

Valuace akciových trhů (S&P 500 a EUROSTOXX 50)

valuace akciových trhů

KRÁTKODOBÝ POHLED NA FÉROVÉ OCENĚNÍ

S&P 500 optimální valuace 18,2x => krátkodobý cíl 2 954 bodů (+1,7 %)

EUROSTOXX 50 optimální valuace 14,5x => krátkodobý cíl 3 568 bodů (+6,6 %)

Očekávám, že následující podzimní měsíce můžou investiční portfolia rozpohybovat směrem nahoru. Jak jsem již výše zmínil, makroekonomicky je situace na obou stranách velmi solidní. Valuace firem v současnosti odpovídá spíš dlouhodobým průměrům, což neodpovídá aktuální fázi hospodářského cyklu. Před námi se nacházejí statisticky výkonné měsíce. Na pětiletých průměrech lze vypozorovat u S&P 500 a německého DAXu lepší výkonnost v porovnání s jinými měsíci.

S&P 500

vývoj indexu S&P 500

Zdroj: Bloomberg

DAX

vývoj indexu DAX

Zdroj: Bloomberg

Zhodnocení závěrem

Kombinace silných makroekonomických dat s relativně nízkou valuací a historicky silnými měsíci vytváří velmi příhodné klima pro vstup do trhu. Jedinou stále přítomnou hrozbou pro trvalejší růst kapitálových trhu vnímám stále nedořešené obchodní dohody. Investoři se sice pomalu stávají imunní vůči různým obchodním tahanicím mezi Čínou a USA. Přesto toto téma může stále rezonovat a může překvapovat investory. Na fundamenty firem ve střednědobém horizontu by možné pokračující rozpory nemusely mít velký dopad. Například investice do velkých dividendových firem jako jsou Coca-Cola a Procter & Gamble bych rozhodně doporučoval u každého portfolia. Jako protiváhu k těmto defenzivním titulům bych doporučoval nákupy akcií tvůrců počítačových her. Electronic Arts nebo Activision Blizzard by neměly chybět v žádném růstovém portfoliu.

Osobní komentář makléře

Marek Kupka

Marek Kupka
Burzovní makléř
marek.kupka@cyrrus.cz
Marek Kupka

Mohlo by vás zajímat

Vozy budoucnosti? Elektromobily
Vozy budoucnosti? Elektromobily
Zpomalování ekonomiky v Evropě se projevilo i v automobilovém sektoru. Nejen evropský prodej automobilů zaznamenává určitý pozvolný pokles. Jednotl...
Komentář makléře: nadějné vyhlídky 2020
Komentář makléře: nadějné vyhlídky 2020
Evropské i americké indexy za sebou mají velmi úspěšný rok 2019 a i vstup do nového roku se poměrně vydařil. Akcie na obou stranách Atlantiku překo...
Hlavně pozitivně?! Jaké jsou výhledy akciových trhů?
Hlavně pozitivně?! Jaké jsou výhledy akciových trhů?
Dění na akciových trzích v roce 2019 bylo do značné míry ovlivněno výprodeji na konci roku 2018. V loňském roce akciové trhy zvrátily pro...
Komentář makléře: „Show must go on“
Komentář makléře: „Show must go on“
Blíží se konec roku a nastává čas bilancovat letošní rok a pokusit se podívat na ten následující. Na samém začátku jsme byli svědky pokračování pro...
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.