Komentář makléře: podzimní obchodování

Komentář makléře: podzimní obchodování

Na konci srpna překonal index S&P 500 historická maxima, nedlouho poté následoval pokles tažený výprodeji v technologickém sektoru. Impulsem ke korekci bylo slyšení v kongresu s představiteli Facebooku a Twitteru. Vyvstala obava, zda možná regulace sociálních sítí by narušila obchodní model Facebooku. Rovněž byly citelně zasaženy firmy zabývající se výrobou polovodičů. U těchto firem byl především výprodej způsoben eskalací obchodních válek. 

Číst dále
Komentář makléře: podzimní obchodování

Co se děje s technologickými firmami?

V poslední době sektor technologií vykazoval zvýšenou volatilitu a pravděpodobně bude i v následujících týdnech pod zvýšeným dohledem investorů. Ale ve velmi krátkém horizontu se akcie technologických firem budou rychle vracet na své původní úrovně.

Přicházející ekonomická data z USA, tak i z Evropy, jsou velmi silná. Americká ekonomika už nějakou dobu drží slušné tempo, inflace se drží kolem cíle Fedu. Trh práce generuje poměrně dost volných pracovních míst. Rozhodně to nevypadá na nějaké zpomalení hospodářského výkonu. V Evropě je situace o něco komplikovanější, a to zejména z důvodu ekonomické nesourodosti mezi jihem a severem kontinentu. Přesto situaci v Evropě nevidím, jako krizovou, zlepšuje se růst mezd, ECB hodlá ukončit kvantitativní uvolňování na konci roku. Mnoho investorů to vnímá, jako známku zotavující se evropské ekonomiky.

Valuace akciových trhů (S&P 500 a EUROSTOXX 50)

valuace akciových trhů

KRÁTKODOBÝ POHLED NA FÉROVÉ OCENĚNÍ

S&P 500 optimální valuace 18,2x => krátkodobý cíl 2 954 bodů (+1,7 %)

EUROSTOXX 50 optimální valuace 14,5x => krátkodobý cíl 3 568 bodů (+6,6 %)

Očekávám, že následující podzimní měsíce můžou investiční portfolia rozpohybovat směrem nahoru. Jak jsem již výše zmínil, makroekonomicky je situace na obou stranách velmi solidní. Valuace firem v současnosti odpovídá spíš dlouhodobým průměrům, což neodpovídá aktuální fázi hospodářského cyklu. Před námi se nacházejí statisticky výkonné měsíce. Na pětiletých průměrech lze vypozorovat u S&P 500 a německého DAXu lepší výkonnost v porovnání s jinými měsíci.

S&P 500

vývoj indexu S&P 500

Zdroj: Bloomberg

DAX

vývoj indexu DAX

Zdroj: Bloomberg

Zhodnocení závěrem

Kombinace silných makroekonomických dat s relativně nízkou valuací a historicky silnými měsíci vytváří velmi příhodné klima pro vstup do trhu. Jedinou stále přítomnou hrozbou pro trvalejší růst kapitálových trhu vnímám stále nedořešené obchodní dohody. Investoři se sice pomalu stávají imunní vůči různým obchodním tahanicím mezi Čínou a USA. Přesto toto téma může stále rezonovat a může překvapovat investory. Na fundamenty firem ve střednědobém horizontu by možné pokračující rozpory nemusely mít velký dopad. Například investice do velkých dividendových firem jako jsou Coca-Cola a Procter & Gamble bych rozhodně doporučoval u každého portfolia. Jako protiváhu k těmto defenzivním titulům bych doporučoval nákupy akcií tvůrců počítačových her. Electronic Arts nebo Activision Blizzard by neměly chybět v žádném růstovém portfoliu.

Osobní komentář makléře

Marek Kupka

Marek Kupka
Burzovní makléř
marek.kupka@cyrrus.cz
Marek Kupka

Mohlo by vás zajímat

Komentář makléře: Pražská burza, aneb dividendy jsou cool
Komentář makléře: Pražská burza, aneb dividendy jsou cool
Ve srovnání se světovými trhy působí česká burza ospale, nudně a nezajímavě. Přesto patří v jedné oblasti mezi světovou špičku. Pražský parket je z...
Komentář makléře: Jak se vyvíjejí trhy v USA?
Komentář makléře: Jak se vyvíjejí trhy v USA?
Index S&P 500 tento rok překonal sérii historických maxim. Přehoupl se dokonce i přes magickou hranici 3 000 bodů. Korekce vyvolaná eskala...
Komentář makléře: Americká ekonomika stále neztrácí dech
Komentář makléře: Americká ekonomika stále neztrácí dech
Akciové trhy v posledních týdnech zaznamenaly další vlnu menších výprodejů, která pro změnu nebyla zapříčiněna nepředvídatelným chováním Donal...
Komentář makléře: výsledková sezóna u Netflix
Komentář makléře: výsledková sezóna u Netflix
Společnost Netflix (poskytovatel online videotéky plné seriálů a filmů, které lze za měsíční předplatné konzumovat v libovolném množství na mn...
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.