Komentář makléře: herní studia jako zlaté doly digitálního světa

Komentář makléře: herní studia jako zlaté doly digitálního světa

Videoherní průmysl je enormně ziskový již po řadu let. Bavíme se zde o miliardovém byznyse. S příchodem stále vyspělejších technologií se zlepšuje i kvalita dostupných her. Drtivá většina her dnes využívá prvků všemožných dodatečných zjednodušení, speciálních akcí, pořízení si „speciálního“ zboží v různých akcích a také možnost zakoupení si dodatečných příběhových rozšíření.

Číst dále
Komentář makléře: herní studia jako zlaté doly digitálního světa

Z toho plyne,

že samotné pořízení si videoher v dnešní době není definitivním koncem možností jejich dodatečného zpeněžení.

Fakt, že v dnešní době tráví hraním her více než polovina teenagerů v kombinaci s tím, že pro spoustu mileniálů se jedná o jistý druh „sociální interakce,“ která je levnější než například návštěvy kina nebo restaurací, by měl také podporovat prodeje her těchto studií.

Podle zprávy Newzoo’s Global Games Market se v roce 2018 očekává, že spotřebitelé utratí za hry 138 miliard USD.

Hráčská základna má rostoucí tendenci

Graf níže ukazuje zvýšení aktivity uživatelů herní platformy Steam za posledních 6 let.

Jak se vyvíjí počet hráčů na Steamu? V miliónech

zdroj: Statista.com

 

Mezi lety 2016 a 2018 se jedná o 50% nárůst v současně připojených uživatelích této herní platformy. Steam také funguje jako e-shop, kde si hráči mohou nakupovat hry s různě vysokými slevami.

V čem je herní sektor zajímavý

Videoherní sektor je obecně považován za jeden s nejúspěšnějších, co se výše marží týká. Do budoucna se navíc očekává další růst. Při srovnání některých herních studií jako je například Ubisof se společností Ahold, který u nás běžně známe kvůli obchodnímu řetězci Albert, je rozdíl v maržích obrovský – 39 %. Trend růstu by měl taky posílit díky poměrně stabilnímu ekonomickému růstu zemí vyspělého světa a ochoty a chuti hráčů utrácet peníze za zboží zbytné potřeby.

Marže v herním sektoru

zdroj: Bloomberg.com

 

Trendy v herním sektoru

Nejsilnějším trendem je rozhodně přesun her na chytré telefony a tablety. Z níže přiloženého grafu je patrné, že se do budoucna neočekává pouze nárůst sektoru „konvenčních herních zařízení," jako jsou stolní počítače, notebooky a konzole. Modernizace mobilních zařízení také otevřela pro výrobce her další, dosud nevyužitý trh.

Podíl zařízení na tržbách v herním průmyslu

zdroj: Bloomberg.com

 

Expanze segmentu mobilních zařízení je 23 % y-y

V této oblasti se můžeme podívat i na společnosti Tencent Holdings (TCEHY) a Activision Blizzard (ATVI) které oznámili spolupráci na uvedení hry Call of Duty na mobilní zařízení v Číně. ATVI má za sebou obecně velmi úspěšný rok a potenciál dalšího růstu je velký. Graf níže ukazuje růst hráčské základny jedné z celosvětově velmi oblíbených her společnosti Activision, konkrétně pak Overwatch. Zde se už bavíme o nárůstech v této herní komunitě o cca 500 % za 2 roky. Tato hra, stejně jako jiné obsahuje systém placených výhod a mikrotransakcí.

Nárůst hráčů Call of Duty na mobilních zařízeních za 2 roky

zdroj: Bloomberg.com

 

Dalším výrazným trendem je eSport, tedy hraní počítačových her na profesionální úrovni. Například televizní stanice ESPN bude vysílat závěrečné souboje v Overwatch League ve svém hlavním vysílacím čase.

Vzhledem k tomu, že se dle našeho názoru jedná o investorsky velmi zajímavý sektor, budeme zařazovat herní studia i do našich portfolií. Z námi preferovaných společností se jedná o Electronic Arts, s potenciálem růstu 24,9 %, Activision Blizzard s potenciálem 10,3 %. ATVI je trhem navíc velmi pozitivně vnímaná společnost, což lze doložit i na doporučeních k nákupu, která výrazně převažují nad držením, a to 21:9. Dále pak za zmínku stojí Nintendo s potenciálem 35,9 %.

Obecně si od tohoto sektoru slibujeme velký potenciál, který investorům umožní realizovat zajímavé zisky v průběhu následujících let.

Osobní komentář makléře

David Michenka

David Michenka
Burzovní makléř
david.michenka@cyrrus.cz
David Michenka

Mohlo by vás zajímat

Vozy budoucnosti? Elektromobily
Vozy budoucnosti? Elektromobily
Zpomalování ekonomiky v Evropě se projevilo i v automobilovém sektoru. Nejen evropský prodej automobilů zaznamenává určitý pozvolný pokles. Jednotl...
Hlavně pozitivně?! Jaké jsou výhledy akciových trhů?
Hlavně pozitivně?! Jaké jsou výhledy akciových trhů?
Dění na akciových trzích v roce 2019 bylo do značné míry ovlivněno výprodeji na konci roku 2018. V loňském roce akciové trhy zvrátily pro...
Komentář makléře: „Show must go on“
Komentář makléře: „Show must go on“
Blíží se konec roku a nastává čas bilancovat letošní rok a pokusit se podívat na ten následující. Na samém začátku jsme byli svědky pokračování pro...
Listopadové nákupní šílenství jménem Black Friday
Listopadové nákupní šílenství jménem Black Friday
Černý pátek představuje nákupní šílenství už nejen v USA, ale i v zemích po celém světě včetně České republiky. Jak si vrchol prodejní se...
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.