Komentář makléře: Co přinesla výsledková sezóna za 2Q2018

Komentář makléře: Co přinesla výsledková sezóna za 2Q2018

Zatímco v rámci indexu S&P 500 reportovalo více než 90 % společností výsledky za 2Q2018 a ty jsou více než povzbudivé, evropské společnosti si dávají více načas a čísla nejsou tak oslnivá.

Číst dále
Komentář makléře: Co přinesla výsledková sezóna za 2Q2018

Výsledková sezóna v USA - většina Firem uspěla

71 % firem z indexu S&P 500, reportovalo tržby nad odhady, a to v průměru o 1,4 %. Na úrovni zisků pozitivně překvapilo téměř 84 % společností, které průměrně překonaly analytický konsensus o 5,5 %. Za zmínku stojí, že přes 97 % firem z technologického sektoru, které zatím zveřejnily své výsledky, reportovaly zisk nad odhady. Téměř 90 % technologických společností reportovalo nad odhady na úrovni tržeb a téměř 98 % z nich nad úrovni zisku.

S&P 500 – překvapení na úrovni tržeb a zisků

S&P 500 – překvapení na úrovni tržeb a zisků

zdroj: Bloomberg.com

Americké firmy nezklamaly, ani co se týče meziročního růst zisků a tržeb. Vyšších meziročních tržeb dosáhlo 85 % společností, a to při průměrném tempu růstu ve výši 10,1 %. 84 % firem vykázalo meziroční nárůst zisků. Průměrná dynamika růstu zisků dosáhla 25,6 %, což představuje skutečně vysokou hodnotu. Prvenství v růstu jak zisků, tak i tržeb získal sektor Oil & Gas – zejména kvůli výraznému růstu cen ropy. Zajímavostí ovšem je, že tento sektor si vedl nejhůře v kategorii výsledkového překvapení. Tato situace značí, že analytici předpokládali, že se růst cen ropy projeví výrazněji do zisků.

S&P 500 – růst zisků a tržeb v jednotlivých segmentech

S&P 500 – růst zisků a tržeb v jednotlivých segmentech

zdroj: Bloomberg.com

Technologický sektor roste, ostatní řeší Trumpova cla

Výsledková sezóna zatím přinesla několik zajímavých úkazů. Obecně lze pozorovat, že technologické firmy jsou imunní vůči Trumpovým clům, zatímco firmy z jiných sektorů s dopadem těchto cel bojují. Např. Google reportoval výrazný nárůst příjmů, takže se ho poslední pokuta ze strany Evropské komise téměř nedotkla. Naproti tomu Whirpool nebo Ford reportovaly výsledky pod odhady a mezi faktory, které k horším výsledkům přispěly nechyběla ani cla zavedená americkou vládou. I mezi firmami, které se s dopady cel potýkaly se našly výjimky. Výrobce ikonických motocyklů Harley Davidson reportoval nad odhady a jeho akcie významně posílily.

Dvě důležité firmy, dva milníky

Rozhodně bychom měli alespoň v krátkosti zmínit společnost Facebook, jejíž akcie se po snížení guidance a oznámení poklesu marže propadly o téměř 20 %. V posledních dnech ztrácí pod vlivem Facebooku technologický sektor. Domníváme se však, že jde pouze o krátkodobou korekci, nikoliv o změnu trendu. Naopak Apple dosáhl historického úspěchu, když jako první americká firma v historii dosáhl tržní kapitalizace 1 bilion USD a překvapil svými kvartálními čísly.

Výsledková sezóna v Evropě - Klopýtající EKONOMIKY a silné euro

Čísla z Evropy nelze nazvat špatnými, ale jsou nepochybně horší než ta ze zámoří. 60 % firem zatím reportovalo tržby nad odhady, a to v průměru 0,5 %. 52 % společností reportovalo výsledky zisku nad odhady: v průměru 1,3 %. Nejhorší překvapení je patrné u průmyslového sektoru.

Stoxx Europe 600 – překvapení na úrovni tržeb a zisků

Stoxx Europe 600 – překvapení na úrovni tržeb a zisků

zdroj: Bloomberg.com

2/3 firem zaznamenalo vyšší tržby – ty v průměru rostly 5,4 %. Růst zisků reportovalo 62 % společností, souhrnně přidaly 4,9 %. Podobně jako v US vykázal nejrychlejší růst zisků sektor Oil & Gas.

Stoxx Europe 600 – růst zisků a tržeb v jednotlivých segmentech

Stoxx Europe 600 – růst zisků a tržeb v jednotlivých segmentech

zdroj: Bloomberg.com

V Evropě je patrná horší makroekonomická situace. Ekonomický růst kulminoval ve 4Q17, nyní tempo ekonomiky mírně zpomaluje. Hrozba obchodních válek zasáhla evropské trhy více než americké. Firmy reagovaly omezením investic. Očekáváme, že se ve 3Q naplno projeví efekt slabšího EUR (to je nyní na 13M minimu), který se promítne ve vyšším růstu zisků evropských společností. Turecká krize zatím vyděsila pouze finanční trhy a zatím nevypadá, že by se měla promítnout do slabších výsledků evropských korporací.

Osobní komentář makléře

Co přinesla výsledková sezóna za 2Q2018

Alexej Savčenko
Burzovní makléř
alexej.savcenko@cyrrus.cz
Alexej Savčenko

Mohlo by vás zajímat

Komentář makléře: Pražská burza, aneb dividendy jsou cool
Komentář makléře: Pražská burza, aneb dividendy jsou cool
Ve srovnání se světovými trhy působí česká burza ospale, nudně a nezajímavě. Přesto patří v jedné oblasti mezi světovou špičku. Pražský parket je z...
Komentář makléře: Jak se vyvíjejí trhy v USA?
Komentář makléře: Jak se vyvíjejí trhy v USA?
Index S&P 500 tento rok překonal sérii historických maxim. Přehoupl se dokonce i přes magickou hranici 3 000 bodů. Korekce vyvolaná eskala...
Komentář makléře: Americká ekonomika stále neztrácí dech
Komentář makléře: Americká ekonomika stále neztrácí dech
Akciové trhy v posledních týdnech zaznamenaly další vlnu menších výprodejů, která pro změnu nebyla zapříčiněna nepředvídatelným chováním Donal...
Komentář makléře: výsledková sezóna u Netflix
Komentář makléře: výsledková sezóna u Netflix
Společnost Netflix (poskytovatel online videotéky plné seriálů a filmů, které lze za měsíční předplatné konzumovat v libovolném množství na mn...
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.