Komentář makléře: Americká ekonomika stále neztrácí dech

Komentář makléře: Americká ekonomika stále neztrácí dech

Akciové trhy v posledních týdnech zaznamenaly další vlnu menších výprodejů, která pro změnu nebyla zapříčiněna nepředvídatelným chováním Donalda Trumpa, ale vývojem na dluhopisovém trhu. Výnosová křivka amerických státních dluhopisů se značně zploštila a investoři opět vyhlížejí ekonomickou recesi. Křivka v podstatě odráží očekávání investorů, že aktuální úrokové sazby dlouho nevydrží a že je centrální banka bude v budoucnu snižovat. Jerome Powell na svém posledním vystoupení tohle očekávání slovně potvrdil a uklidnil investory, že Fed v případě potřeby ekonomice pomůže. Pojďme se dále podívat, jak si aktuálně stojí největší ekonomika světa z pohledu makroekonomických dat, respektive zda jsou v nejbližší době nutné zásahy centrální banky.

Číst dále

HDP zpomalilo, ale překvapilo

Růst americké ekonomiky ve 2Q zpomalil o jeden procentní bod na 2,1 %, ale nejedná se rozhodně o nejslabší kvartál za poslední rok. I přes relativně nižší výstup ekonomiky se jedná o lepší výsledek, než se očekávalo. Nejvíce překvapila soukromá spotřeba, která indikuje vyšší chuť domácností utrácet. Potvrdilo se, že solidní čísla jsou tažena privátní spotřebou místo zahraničním obchodem a investicemi, kterou jsou více ovlivněný probíhajícími obchodními válkami.

Trh práce nezaostal za očekáváními

Poslední report z trhu práce ukázal solidní nárůst zaměstnanosti a překvapivý růst maloobchodních tržeb. Především červencové maloobchodní tržby připsaly 0,7 % a překonaly konsenzus v podobě záporné očekávání hodnoty tohoto ukazatele. Pozitivní překvapení přinesl taktéž meziroční nárůst mezd o 3,9 %. Počet nově vytvořených pracovních míst se zastavil na hodnotě 164 tis. vs očekávání 165 tis. a jako jediný indikátor z trhu práce nepřinesl překonání nastavených očekávání.

Růst zaměstnanosti v USA červenec 2019

Zdroj: Bloomberg.com

Americké hospodářství je podle dostupných dat a předstihových ukazatelů stále v dobré kondici. Centrální banka je připravena v případě potřeby přistoupit k expanzivním monetárním opatřením v podobě nižších úrokových sazeb. Tyto fundamentálně silná fakta nalévají optimismus investorům do žil a negativní zprávy mají oprávněně krátkodobý dopad na vývoj kapitálových trhů.

Na základě takto silných makroekonomických ukazatelů si dle mého názoru na snižování úrokových sazeb budeme muset ještě nějakou dobu počkat za předpokladu pozitivního vývoje mezinárodně-obchodních vztahů mezi Amerikou a Čínou.

Osobní komentář makléře

Americká ekonomika stále neztrácí dech

Jan Coufal
Burzovní makléř
jan.coufal@cyrrus.cz
Jan Coufal

Mohlo by vás zajímat

Komentář makléře: Pražská burza, aneb dividendy jsou cool
Komentář makléře: Pražská burza, aneb dividendy jsou cool
Ve srovnání se světovými trhy působí česká burza ospale, nudně a nezajímavě. Přesto patří v jedné oblasti mezi světovou špičku. Pražský parket je z...
Komentář makléře: Jak se vyvíjejí trhy v USA?
Komentář makléře: Jak se vyvíjejí trhy v USA?
Index S&P 500 tento rok překonal sérii historických maxim. Přehoupl se dokonce i přes magickou hranici 3 000 bodů. Korekce vyvolaná eskala...
Komentář makléře: Americká ekonomika stále neztrácí dech
Komentář makléře: Americká ekonomika stále neztrácí dech
Akciové trhy v posledních týdnech zaznamenaly další vlnu menších výprodejů, která pro změnu nebyla zapříčiněna nepředvídatelným chováním Donal...
Komentář makléře: výsledková sezóna u Netflix
Komentář makléře: výsledková sezóna u Netflix
Společnost Netflix (poskytovatel online videotéky plné seriálů a filmů, které lze za měsíční předplatné konzumovat v libovolném množství na mn...
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.