Komentář makléře: Americká ekonomika stále neztrácí dech

Komentář makléře: Americká ekonomika stále neztrácí dech

Akciové trhy v posledních týdnech zaznamenaly další vlnu menších výprodejů, která pro změnu nebyla zapříčiněna nepředvídatelným chováním Donalda Trumpa, ale vývojem na dluhopisovém trhu. Výnosová křivka amerických státních dluhopisů se značně zploštila a investoři opět vyhlížejí ekonomickou recesi. Křivka v podstatě odráží očekávání investorů, že aktuální úrokové sazby dlouho nevydrží a že je centrální banka bude v budoucnu snižovat. Jerome Powell na svém posledním vystoupení tohle očekávání slovně potvrdil a uklidnil investory, že Fed v případě potřeby ekonomice pomůže. Pojďme se dále podívat, jak si aktuálně stojí největší ekonomika světa z pohledu makroekonomických dat, respektive zda jsou v nejbližší době nutné zásahy centrální banky.

Číst dále

HDP zpomalilo, ale překvapilo

Růst americké ekonomiky ve 2Q zpomalil o jeden procentní bod na 2,1 %, ale nejedná se rozhodně o nejslabší kvartál za poslední rok. I přes relativně nižší výstup ekonomiky se jedná o lepší výsledek, než se očekávalo. Nejvíce překvapila soukromá spotřeba, která indikuje vyšší chuť domácností utrácet. Potvrdilo se, že solidní čísla jsou tažena privátní spotřebou místo zahraničním obchodem a investicemi, kterou jsou více ovlivněný probíhajícími obchodními válkami.

Trh práce nezaostal za očekáváními

Poslední report z trhu práce ukázal solidní nárůst zaměstnanosti a překvapivý růst maloobchodních tržeb. Především červencové maloobchodní tržby připsaly 0,7 % a překonaly konsenzus v podobě záporné očekávání hodnoty tohoto ukazatele. Pozitivní překvapení přinesl taktéž meziroční nárůst mezd o 3,9 %. Počet nově vytvořených pracovních míst se zastavil na hodnotě 164 tis. vs očekávání 165 tis. a jako jediný indikátor z trhu práce nepřinesl překonání nastavených očekávání.

Růst zaměstnanosti v USA červenec 2019

Zdroj: Bloomberg.com

Americké hospodářství je podle dostupných dat a předstihových ukazatelů stále v dobré kondici. Centrální banka je připravena v případě potřeby přistoupit k expanzivním monetárním opatřením v podobě nižších úrokových sazeb. Tyto fundamentálně silná fakta nalévají optimismus investorům do žil a negativní zprávy mají oprávněně krátkodobý dopad na vývoj kapitálových trhů.

Na základě takto silných makroekonomických ukazatelů si dle mého názoru na snižování úrokových sazeb budeme muset ještě nějakou dobu počkat za předpokladu pozitivního vývoje mezinárodně-obchodních vztahů mezi Amerikou a Čínou.

Osobní komentář makléře

Americká ekonomika stále neztrácí dech

Jan Coufal
Burzovní makléř
jan.coufal@cyrrus.cz
Jan Coufal

Mohlo by vás zajímat

Hlavně pozitivně?! Jaké jsou výhledy akciových trhů?
Hlavně pozitivně?! Jaké jsou výhledy akciových trhů?
Dění na akciových trzích v roce 2019 bylo do značné míry ovlivněno výprodeji na konci roku 2018. V loňském roce akciové trhy zvrátily pro...
Komentář makléře: „Show must go on“
Komentář makléře: „Show must go on“
Blíží se konec roku a nastává čas bilancovat letošní rok a pokusit se podívat na ten následující. Na samém začátku jsme byli svědky pokračování pro...
Listopadové nákupní šílenství jménem Black Friday
Listopadové nákupní šílenství jménem Black Friday
Černý pátek představuje nákupní šílenství už nejen v USA, ale i v zemích po celém světě včetně České republiky. Jak si vrchol prodejní se...
Komentář makléře: Obchodní válka č. 2: EU vs Čína
Komentář makléře: Obchodní válka č. 2: EU vs Čína
V obchodní válce mezi Spojenými státy a Čínskou lidovou republikou nastává v posledních dnech jisté uvolnění. Čína by se však měla připra...
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.