Komentář makléře: nadějné vyhlídky 2020

Komentář makléře: nadějné vyhlídky 2020

Evropské i americké indexy za sebou mají velmi úspěšný rok 2019 a i vstup do nového roku se poměrně vydařil. Akcie na obou stranách Atlantiku překonávají nová historická maxima. Bude se akciím i letos nadále dařit?

ČÍST DÁLE

Vidíme, že americké akcie se obchodují v průměru na 19 násobku čistého ročního zisku. To představuje poněkud vyšší hodnotu, nicméně P/E stále nepřekonalo úrovně z konce roku 2017. Evropské akcie se obchodují na 5 letých průměrech.

Dalším rozhodujícím faktorem pro směřování trhů bude nadcházející výsledková sezóna. Podle analytického konsensu by se zisky amerických firem měly ve 4Q meziročně snížit o 2 %. Pokud by však profity pozitivně překvapily a vykázaly kladnou meziroční dynamiku, znamenalo by to pro trhy další růstový impulz.

Světové indexy by v letošním roce měly dále posilovat s ohledem na akceleraci globálního ekonomického růstu, deeskalaci obchodních tenzí a uvolněnou měnovou politiku centrálních bank. Nicméně na trhu stále zůstávají přítomna rizika. HDP Číny letos pravděpodobně opět zpomalí. Aktuálně sice došlo k uzavření dohody fáze 1, další vyjednávání o obchodní válce však budou podstatně komplikovanější. Přestože hlavní centrální banky letos ke zvyšování sazeb nepřistoupí, nejde od nich očekávat ani další dramatické rozvolňování monetární politiky.

Výše uvedené faktory signalizují, že akcie aktuálně disponují omezeným růstovým potenciálem. Naproti tomu nelze vyloučit některá rizika. Investoři hledající zajímavé zhodnocení svých prostředků při větší míře bezpečí však mají možnost investovat do některého z investičních certifikátů. Ty kromě možnosti participovat na výkonnosti akciových trhů nabízí i ochranu vloženého kapitálu.

Osobní komentář makléře

Jak se vyvíjejí trhy v USA?

Petr Němec
Burzovní makléř
petr.nemec@cyrrus.cz
Petr Němec

Mohlo by vás zajímat

Vozy budoucnosti? Elektromobily
Vozy budoucnosti? Elektromobily
Zpomalování ekonomiky v Evropě se projevilo i v automobilovém sektoru. Nejen evropský prodej automobilů zaznamenává určitý pozvolný pokles. Jednotl...
Aktuální pohled Tomáše Pfeilera na trhy
Aktuální pohled Tomáše Pfeilera na trhy
Jaká je aktuální sitauce na akciových trzích? Jak se budou trhy vyvíjet v následujících dnech? Koronavirus? Zpomalení Číny? Výsledková sezóna v USA...
Komentář makléře: nadějné vyhlídky 2020
Komentář makléře: nadějné vyhlídky 2020
Evropské i americké indexy za sebou mají velmi úspěšný rok 2019 a i vstup do nového roku se poměrně vydařil. Akcie na obou stranách Atlantiku překo...
Hlavně pozitivně?! Jaké jsou výhledy akciových trhů?
Hlavně pozitivně?! Jaké jsou výhledy akciových trhů?
Dění na akciových trzích v roce 2019 bylo do značné míry ovlivněno výprodeji na konci roku 2018. V loňském roce akciové trhy zvrátily pro...
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.