Komentář makléře: Jak se vyvíjejí trhy v USA?

Komentář makléře: Jak se vyvíjejí trhy v USA?

Index S&P 500 tento rok překonal sérii historických maxim. Přehoupl se dokonce i přes magickou hranici 3 000 bodů. Korekce vyvolaná eskalací obchodní války vzestup amerických akcií zastavila a nyní se S&P 500 nachází asi 4,1 % pod svým historickým maximem. Má na takových úrovních smysl pokračovat v nákupech amerických akcií?

Číst dále

Pro analýzu „levnosti“ či „drahosti“ si nevystačíme pouze s cenou dané akcie či koše akcií. Tuto cenu musíme porovnat se ziskem, který taková společnost vygeneruje. K tomu nám slouží ukazatel P/E neboli poměr ceny akcie k zisku na akcii.

Vývoj ukazatele P/E pro S&P 500

Vývoj ukazatele P/E u indexu S&P 500 za posledních 5 let

Zdroj: Bloomberg.com

Aktuálně podprůměrné ocenění nemá oporu v datech

Opět se potvrzuje, že současné trhy dusí především agresivní a vyhrocená obchodní politika zástupců důležitých ekonomik. Na grafu vidíme, že se P/E pro S&P 500 dosahuje hodnot 17,5, což znamená, že se nachází mírně pod 5letým průměrem. Navzdory nervozitě z posledních týdnů nemá ocenění akcií pod historickými průměry opodstatnění.  Centrální banky s vysokou pravděpodobností výrazně uvolní měnovou politiku, firemní zisky by měly růst, v delším období (v řádech měsíců) snad dojde i k deeskalaci obchodního konfliktu. Pokud se tato očekávání naplní, mají trhy potenciál posílit i nad své červencové hodnoty.

Faktorem, kterým by trhům měl pomoci, jsou firemní zisky. Ty v rámci probíhající sezóny vycházejí nad odhady. Podle konsensu se v 2Q očekával pokles zisků ve výši 2,8 %. Zatím však vše nasvědčuje tomu, že se tyto chmurné předpovědi nenaplní. Aktuálně reportovalo své výsledky již téměř 95 % firem a zisky podle agentury Bloomberg vykázaly meziroční tempo růstu ve výši 1,8 %. To v porovnání s analytickým konsensem představuje solidní dynamiku. Podstatné je, očekávaný pokles byl již zahrnut v ocenění a fakt, že k němu nedochází, vnímají investoři jako pozitivní překvapení. Celkově tak mají zisky amerických firem dobře nakročeno k tomu udržet se na meziroční bázi v kladném teritoriu.

Meziročně dochází k určitému poklesu čistých ziskových marží. Marže se nachází pod tlakem z důvodu setrvale rostoucích mzdových nákladů i zdražování vstupů s ohledem na obchodní války. Ve druhé půlce roku by se však marže měly opět zvětšit díky klesajícím dluhopisovým výnosům. Ty se projevují nižšími úrokovými náklady firem. Za celý rok by měly zisky vzrůst o 2,5 %. Nicméně lze očekávat, že dojde k revizi tohoto odhadu směrem nahoru.

Důležité sektory si vedly nad očekávání

Nejvyšší meziroční nárůst zisků vykázal sektor telekomunikací. Firmám z tohoto segmentu se průměrně zlepšily zisky o 10,6 %. Bedlivě sledovaný technologický sektor měl skončit s výrazným meziročním poklesem hospodářských výsledků. Výsledky se na meziroční bázi sice překlopily do záporného teritoria, pokles však nebyl tak výrazný, jak předpokládali analytici. Tento výsledek signalizuje, že dopad obchodní války nebyl zatím tak výrazný, jak se někteří obávali.

Vývoj tržeb a zisků v rámci sektorů S&P500Očekávání analytiků vs. realita vývoje sektorů S&P500 ve 2Q2019

Zdroj: Bloomberg.com (obě tabulky)

O vývoji trhů bez trhů

Navzdory pesimistickým předpovědím o blížící se recesi a krátkodobě zvýšené volatilitě zůstávají americké firmy v dobré kondici. Pokud vezmeme v potaz Fed, který začal uvolňovat měnovou politiku a uklidnění obchodní války (které obě strany potřebují), mají americké akcie potenciál nadále posilovat. Existují i varianty pro investory, kteří chtějí být vůči výkyvům na akciových trzích zcela imunní. I CYRRUS nabízí investice typu Talisman, jejichž unikátní funkcionalita umožňuje klientům zhodnocovat prostředky bez ohledu na to, jestli trh míří vzhůru nebo dolů.

Osobní komentář makléře

Jak se vyvíjejí trhy v USA?

Petr Němec
Burzovní makléř
petr.nemec@cyrrus.cz
Petr Němec

Mohlo by vás zajímat

Komentář makléře: Obchodní válka č. 2: EU vs Čína
Komentář makléře: Obchodní válka č. 2: EU vs Čína
V obchodní válce mezi Spojenými státy a Čínskou lidovou republikou nastává v posledních dnech jisté uvolnění. Čína by se však měla připra...
Investiční certifikáty? Tady jsou výsledky investic našich klientů
Investiční certifikáty? Tady jsou výsledky investic našich klientů
Aktualizováno 14. 10. 2019CYRRUS je dlouhodobým leaderem na poli strukturovaných produktů - tzv. investičních certifikátů. Od počátku naší existenc...
Komentář makléře: Pražská burza, aneb dividendy jsou cool
Komentář makléře: Pražská burza, aneb dividendy jsou cool
Ve srovnání se světovými trhy působí česká burza ospale, nudně a nezajímavě. Přesto patří v jedné oblasti mezi světovou špičku. Pražský parket je z...
Komentář makléře: Jak se vyvíjejí trhy v USA?
Komentář makléře: Jak se vyvíjejí trhy v USA?
Index S&P 500 tento rok překonal sérii historických maxim. Přehoupl se dokonce i přes magickou hranici 3 000 bodů. Korekce vyvolaná eskala...
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.