Investujete do podílových fondů? Nyní o nich můžete vědět všechno

Investujete do podílových fondů? Nyní o nich můžete vědět všechno

Češi milují podílové fondy. Vyplývá to alespoň ze statistik Asociace pro kapitálový trh, dle které je nyní v těchto produktech kolektivního investování alokováno už více než 400 mld. CZK. Zájem o fondy přitom dále roste, což vzhledem ke zlepšující se ekonomické situaci českých domácností není žádným překvapením.

Více informací

Zarážející však je, jak málo se lidé zajímají o to, kam ve skutečnosti investují, jaká konkrétní aktiva jsou podkladem jimi zvoleného fondu. Výkonnost podílového fondu je přitom přímo závislá na tom, jakým způsobem se vyvíjejí ceny aktiv, která jsou zahrnuta do daného investičního portfolia. Mohou to být vládní či korporátní dluhopisy, akcie, pokladniční poukázky či dokonce podílové listy dalších fondů. A tady nastává hned několik problémů.

Co vlastně víte o svém podílovém fondu?

Prvním problémem může být to, že správce fondu vůbec nezveřejňuje složení aktuálně platného investičního portfolia. Investor tak nemá možnost ověřit si, v jakých aktivech jsou jeho finanční prostředky alokovány. Pokud už je složení portfolia rozkryto, bývá to povětšinou jen velmi povrchně, nejčastěji se reportuje pět až deset titulů s největším zastoupením ve fondu. Celkových pozic přitom může být až násobně více.

Nejhorší variantou z hlediska transparentnosti je, když fond investuje prostřednictvím nákupu podílových listů do dalších fondů, zpravidla těch, které jsou vydány totožným správcem aktiv. V takovémto případě je rozkrytí konkrétních aktiv opravdovou detektivní prací, která i odborníkovi může zabrat několik hodin. Tyto problémy se pak jen násobí v případě, že investor vlastní vícero podílových fondů. Častým nešvarem je i to, že se portfolia jednotlivých fondů svým zaměřením překrývají a z investičního pohledu se tak jedná o nechtěnou duplicitu.

Složení portfolia přitom není jedinou neznámou, se kterou se investoři podílových fondů zbytečně smiřují. Velkým tématem je i samotná výkonnost těchto investic, která většinou bývá propagována na historických datech, přičemž o dalším potenciálu se toho klient mnoho nedozví.

Vzhledem k blížícímu se konci intervence ČNB se do popředí zájmu investorů dostává i snaha zajistit své portfolio před očekávaným posílením koruny, které přinese kurzové ztráty na cizoměnových investicích. Jen málokterý držitel podílového fondu má přitom povědomí o tom, zda je jeho majetek zajištěn proti těmto měnovým rizikům.

Kde zjistíte informace o svém fondu?

Právě kvůli těmto nejasnostem přichází CYRRUS s novou bezplatnou službou, v rámci které všem zájemcům vyhotoví podrobnou analýzu drženého podílového fondu. Není přitom potřeba být klientem naší společnosti a nemusíte ani nic platit. Přečtěte si o naší unikátní službě věnující se podílovým fondům více a vyplňte krátký formulář, ve kterém identifikujete držený podílový fond či fondy a doplníte své kontaktní údaje. Nejpozději do jednoho týdne zašleme na vaši emailovou adresu hotový posudek, který vypracovali naši odborníci z analytického oddělení.

Konečně tak budete mít přehled o tom, do čeho vkládáte své peníze, a dokonce budete vědět i to, jaký další potenciál vaše investice má. To vše bezplatně a bez většího úsilí.

Mohlo by vás zajímat

Názor makléře: Přišel čas investovat do zlata?
Názor makléře: Přišel čas investovat do zlata?
Zlato hraje obrovskou roli v historii. Už v egyptské mytologii se věřilo, že bohové jsou ze zlata, v řecké mytologii najdeme významn...
Názor makléře: ECB signalizuje obrat monetární politiky
Názor makléře: ECB signalizuje obrat monetární politiky
Během posledních týdnů si trhy na nedostatek zajímavých událostí nemůžou stěžovat. Poslední vývoj naznačuje, že korekce valuací technologických akc...
Investujete do podílových fondů? Nyní o nich můžete vědět všechno
Investujete do podílových fondů? Nyní o nich můžete vědět všechno
Češi milují podílové fondy. Vyplývá to alespoň ze statistik Asociace pro kapitálový trh, dle které je nyní v těchto produktech kolektivního in...
Názor makléře: Korekce na technologickém indexu NASDAQ Composite
Názor makléře: Korekce na technologickém indexu NASDAQ Composite
Druhý červnový pátek začal na americkém akciovém trhu klidně a zdálo se, že trojice známých amerických indexů S&P, Dow Jones a Nasdaq bude tak ...
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.