Vývoj inflace v USA

Na přiloženém grafu lze vypozorovat zřetelný pokles americké inflace od poloviny minulého roku. Na pozadí stále přítomných globálních nejistot, centrální banka bude muset reagovat na tento vývoj. Při pohledu na graf vývoje úrokové sazby zjistíme, že Fed má prostor oproti ostatním centrálním bankám jít dolů se sazbami.

zdroj: Bloomberg.com

Finanční trhy jsou stále ve vleku obchodních sporů. Podle prohlášení jednotlivých představitelů Fedu, si centrální banka uvědomuje možná rizika eskalace. Pokud se budou tyto spory vyostřovat, bude záležet, zda přijde šok z poptávkové nebo z nabídkové strany. Následně bude důležité, jak rychle a správně bankéři zmíněný šok vyhodnotí. Guvernér Fedu Jay Powel se nechal slyšet, že centrální banka udělá, co bude třeba, aby zachovala růst.

Názor na situaci o trzích

Osobně se domnívám, že centrální banka na základě dosavadních dat změní svojí dosavadní monetární politiku. Změna by měla spočívat ve snížení sazeb v letošním roce. Tímto rozhodnutím Fed bude chtít působit preventivně. Podle mého názoru tak sníží riziko možné recese a tím i omezí riziko poklesu kapitálových trhů.

Otázka zní, co to může znamenat pro běžného investora? Investor v tomto pozdním cyklu by měl velice opatrně vybírat jednotlivé tituly. Rozhodně bych preferoval indexové investování. Ideálně, pokud jsou v indexech zastoupeny hodnotové firmy. Nebylo by od věci zaměřit se na produkty, které obsahují různé míry garancí.           

Zobrazit celý disclaimer

Osobní komentář makléře

Marek Kupka

Marek Kupka
Burzovní makléř
marek.kupka@cyrrus.cz
Marek Kupka
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.