Michale, začněme ožehavým tématem. Kapitálovými trhy a makroekonomickými analýzami se profesně zabýváte již 14 let, máte pocit, že se aktuálně finanční trhy nacházejí na hraně recese?

Z globálního pohledu ten pocit nemám. Řekl bych, že hlavním argumentem, proč teď čekat propad na trzích, je fakt, že současná expanze už trvá dlouho. Jenže makročísla v USA jsou vyloženě dobrá. Čína zpomaluje, ale pořád roste tempem přes 6 %. Indie roste zhruba 7 %. Eurozóna sice roste pomalu, ale trh v mediánu čeká pro letošek růst HDP o 1,5 %. Je pravda, že například Německo a Itálie balancují na hraně recese, takže aktuálně rostou opravdu velmi málo. A ona čas od času recese prostě přijde. Ale pokud na to včas reagují centrální banky, tak to vůbec nemusí být zlé.

Co jsou podle vás nejzávažnější problémy dneška, které ohrožují globální ekonomiku?

Nejhorší problémy jsou ty, o kterých teď nevíme. A to, o čem víme hodně málo, je fungování ekonomiky Číny, která tvoří asi 18 % světové ekonomiky. Takže vůči Číně je třeba mít opravdu respekt. A to souvisí i se strachem z obchodních válek. Tady je zase průšvihem zmatená politika Donalda Trumpa, který zvyšuje nejistotu v ekonomice.

Dalším evergreenem je Evropa, s dlouhodobě velmi pomalým růstem. Brexit je špičkou ledovce, ale paradoxně může jeho vyřešení snížit spekulace na vystoupení dalších členů EU. Ostatně už v současnosti jsou spekulace na vystoupení dalších členů z eurozóny a EU nesrovnatelně slabší než byly před 3-5 roky.

Je Brexit v kontextu České republiky srovnatelným problémem s hrozícími obchodními válkami?

Záleží na podobě Brexitu. Ale kvalitativně je to vlastně podobné. Brexit znamená nárůst překážek v mezinárodním pohybu zboží, služeb a osob. A obchodní války v podstatě používají stejné „zbraně“. Výpočet dopadů Brexitu je mnohem přímočařejší, než v případě obchodních válek. Přímé i nepřímé vývozy ČR do Velké Británie tvoří cca 7 % HDP. Ani v případě tvrdého Brexitu by samozřejmě tyto vývozy nespadly na nulu, ale negativní efekt by mohl být v rozmezí 0,8 – 1,1% HDP. Při Brexitu s dohodou by negativní dopad Brexitu mohl být 0,2 % – 0,4 %. V případě obchodních válek a poklesu globálního růstu by negativní dopad na ČR mohl být podobný, ale ve finále to může být velmi odlišné. Paradoxně by mohlo dojít v některých odvětvích i k silnější expanzi ve smyslu když se dva perou, třetí se směje.

Pojďme se blíže podívat na EU. Brexit rozhodně není jediným problémem, který aktuálně řeší Evropská unie, jakou hrozbou pro trhy je situace v Itálii, jaké důsledky může mít politika ECB?

Slabé regiony Evropy, mezi něž patří i jih Itálie jsou pořád problémem. Zejména pokud se tyto regiony ocitnou v recesi, vzroste výskyt hlasů ve prospěch opuštění eurozóny. ECB je už dlouhá léta ovšem zodpovědná za finanční stabilitu těchto zemí. A současná politika ECB je navíc velmi opatrná. ECB velmi pomalu opustila politiku kvantitativního uvolňování neboli „tištění peněz“ a chystá se zvýšit úrokové sazby. Ale sama uvádí, že sazby zvedne opravdu, až když uvidí, že je to potřeba. Takže politiku ECB vnímám jako důvod, proč se nebát. Šéf ECB Mario Draghi je vnímán jako holubice, tedy člověk, který raději zvýší úrokové sazby později, než dříve.

Ale aktuální ekonomická situace, to nejsou jen problémy. Chápu, že je to dost zavádějící otázka, ale byla na tom někdy globální ekonomika lépe než dnes s ohledem na životní úroveň obyvatel?

Tady budu stručný. Ne, tak dobře na tom světová ekonomika ještě nikdy nebyla. Kdo chce vidět problémy, najde jich spousty. Nejvíce se mluví o narůstající nerovnosti. Souhlasím, že to může být do budoucna problém. Nikoho ale nenapadlo nic rozumného, co s tím. Nerozumných, revolučních myšlenek je přehršel. Ale naopak je dobré si všimnout toho, jak se snižují rozdíly mezi bohatými a chudými zeměmi. Čína je jasná, ale Africké země už na tom nejsou zdaleka tak zle, jak bylo běžné před 10 – 20 lety. A to je hodně pozitivní.

Kde vidíte největší příležitosti pro investory v tomto roce a proč?

Když se investoři bojí a slovutní ekonomové v Davosu mluví o recesi, tak bývají akcie levné. Trochu se budu opakovat, ale s ohledem na vývoj amerických dat a vhledem ke korekci na akciích na konci roku 2018 mi připadají americké akcie citlivé na hospodářský cyklus, jako např. technologie, pro letošek pořád atraktivní. Ostatně doporučuji se podívat do CYRRUS výhledu akciových trhů na rok 2019. (odkaz zde)

Závěrečná otázka. Ekonoma s vašimi zkušenostmi by uvítali kdekoliv, proč jste se rozhodl pro CYRRUS?

Měl jsem motivaci zkusit něco mimo bankovní sektor. Komunikace Markem Hatlapatkou a Tomášem Menčíkem byla přímá, jasná a také rychlá. Velké instituce jsou často těžkopádné. Tady mám pocit, že pokud něco chci udělat, tak to můžu udělat hned.

Zobrazit celý disclaimer

Rozhovor s Michalem Brožkou

hlavním ekonomem CYRRUS

Michal Brožka
Hlavní ekonom CYRRUS
[email protected]
Michal Brožka
Tyto webové stránky jsou provozovány společností CYRRUS, a.s., IČ 639 07 020, se sídlem Veveří 3163/111, Žabovřesky, 616 00 Brno (dále jen „společnost“ nebo „CYRRUS“). Společnost prostřednictvím webových stránek kontroluje a dále zpracovává informace uložené v souborech typu cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem mimo jiné i k personalizaci obsahu. Kliknutím na tlačítko „Souhlasím“ souhlasíte s využívaním cookies a předáním údajů o chování na webu pro zobrazení cílené reklamy na sociálních sítích a reklamních sítích na dalších webech. Více informací zde.