Shrnutí akciových trhů v roce 2019
Tržní rallye byla odstartována ihned s příchodem roku 2019, kdy se indexy odrazily po propadech a jen v lednu připisovaly 7,9 %. Na růstovou šnůru ze začátku roku navázaly indexy i v nadcházejících měsících. První menší korekce přišla v květnu, a to hlavně kvůli vyostření obchodního konfliktu. Květen 2019 byl pro akciové trhy nejhorším měsícem z celého uplynulého roku. Katalyzátorem pro tržní výprodeje bylo oznámení Bílého domu, že dojde k uvalení dalších cel na čínské zboží s platností od června. Nicméně následné jednání mezi oběma mocnostmi přispělo k uklidnění trhů, které ve zbytku roku téměř nepřetržitě posilovaly. Významným milníkem pro akciové trhy bylo překonání pomyslné hranice 3100 bodů pro index S&P 500. Poslední kvartál loňského roku byl pro trhy všeobecně výjimečný a index S&P 500 překonával svá historická maxima v závěru roku ještě několikrát. Za celý rok 2019 zhodnotil široký akciový index S&P 500 o 28,9 % a rok tak uzavíral na hodnotě 3230,78 bodů.
USA a Čína jako hlavní hybatelé
Růst akcií byl v loňském roce na rozvinutých trzích charakterizován hlavně normalizací ocenění. Díky výprodejům na konci roku 2018 se valuace akciových trhů dostala pod dlouhodobý průměr na úroveň 14,6x. Ta v průběhu loňského roku expandovala až k úrovni 19,8x a dostala se až nad dlouhodobý pětiletý průměr 17,7x. Kromě normalizace tržních valuací byl loňský rok charakterizován také podprůměrnou volatilitou.
Vývoj na akciových trzích byl v průběhu loňského roku nejvíce ovlivňován obchodními válkami mezi Spojenými státy a Čínou. Druhá polovina roku se nesla v duchu smířlivější rétoriky obou zemí a hledání ústupků na obou stranách. Čína se zavázala odebírat větší množství americké zemědělské produkce, Spojené státy naopak ustoupily od plánu zavádění další cel a navyšování již platných tarifů. Obě země se dohodly na podepsání první fáze obchodní dohody, která by měla být formálně dokončena a podepsána 15. ledna 2020.
Akciovým trhům také pomohly centrální banky uvolněnější měnovou politikou, a to hlavně na pozadí obav o zpomalování globální poptávky a ekonomického růstu v důsledku nárůstu nejistoty způsobené obchodním konfliktem a brexitem. S horšími přicházejícími makroekonomický daty v první polovině roku se americká centrální banka Fed přiklonila celkem ke třem snížením hlavní úrokové sazby. Obdobné uvolnění představila také Evropská centrální banka, která se rozhodla snížit depozitní sazbu na -0,5 % a schválila také další kvantitativní uvolňování.
Ke konci loňského roku začaly z obou klíčových regionů přicházet optimističtější makroekonomická data, kdy je plošnější zlepšení zřejmé hlavně v eurozóně. Od října prudce roste index ekonomických překvapení, který se v prosinci dokonce překlopil do kladného teritoria, což znamená, že nově příchozí data překonávají analytický konsenzus. V Evropě stále překvapují hlavně pozitivní data z trhu práce, a některé ukazatelé také naznačují začátek zotavování v průmyslovém sektoru.
Výhled akciových trhů pro rok 2020
Do nového roku vstoupily akciové trhy s optimismem a s pokračující krasojízdou loňského roku. Nicméně pro celý rok 2020 se nedá očekávat tak výrazné zhodnocení jako v roce loňském, a to převážně díky již zmíněné normalizaci valuace, kterou jsme mohli v loňském roce pozorovat. Pro letošní rok tak očekáváme zhodnocení v řádech jednotek procent.
Očekávané mírné zrychlení ekonomického růstu, a to zejména toho v USA, bude i nadále podporovat akciové trhy. Dále také očekáváme, že měnová politika centrálních bank zůstane i v průběhu tohoto roku uvolněnější, což ruku v ruce se solidním ekonomickým růstem podpoří zhodnocování akciových trhů.
Hlavní faktory ovlivňující dění na akciových trzích v roce 2020
-
Makroekonomický vývoj (↑)
Celosvětová ekonomika v loňském roce mírně zpomalovala z rekordních temp růstu, která byla dosažena v letech 2017 a 2018. V minulém roce v médiích také několikrát rezonovalo slovo recese. Riziko recese však zůstává pro příštích 12 měsíců poměrně nízké. Zároveň předstihové ukazatele společně s indexy ekonomických překvapení ukazují na zlepšení nově přicházejících makrodat, což naznačuje zastavení dalšího zpomalení ekonomického růstu a v některých regionech či odvětvích také na možnou změnu trendu.
-
Vývoj korporátních zisků (→)
Očekávání pro vývoj korporátních zisků jsou na nižších úrovních oproti předchozímu roku. Nicméně očekávání jsou i tak přikloněna k růstu korporátních zisků v nízkých jednotkách procent za celý letošní rok ve srovnání s rokem 2019. Pokud zůstane ekonomický růst na hlavních trzích pozitivní, dá se očekávat, že budou expandovat také korporátní zisky.
Současné valuace, na kterých se akcie pohybují, jsou mírně nad dlouhodobým průměrem. Tato situace je dána zejména normalizací ocenění v průběhu loňského roku. Akcie mají ještě prostor k dalšímu zhodnocení, ale ne již v tak veliké míře jako v loňském roce. Valuační faktor v letošním roce bude spíše negativním faktorem.
Pro rok 2020 nelze očekávat stejně výrazně zhodnocení, jakého jsme byli svědky v uplynulém roce. Nicméně prognózované zrychlení ekonomického růstu by mělo ve velké míře akciové trhy podpořit. I přes to, že se nyní situace ohledně obchodního konfliktu uklidnila, z trhů rizika a nejistota nezmizela. Jednání mezi USA a Čínou budou i nadále pokračovat, hrozí také přetrvávající geopolitické napětí. V letošním roce budeme svědky prezidentských voleb v USA, které mohou zamíchat také s děním na akciových trzích. Nicméně vzhledem k tomu, že se bude Donald Trump snažit o své znovuzvolení, domníváme se, že se bude snažit podporovat stabilitu na akciových trzích. Pro nadcházející období je tak reálné očekávat střídmější výnosy oproti předchozímu roku, nicméně i tak by měl zůstat vývoj na trzích pozitivní.