Komentář makléře: Doba rostoucích úrokových sazeb s počátky holubičí rétoriky

Komentář makléře: Doba rostoucích úrokových sazeb s počátky holubičí rétoriky

Úrokové sazby patří celosvětově k aktuálně nejpopulárnějším monetárním nástrojům centrálních bank. Na každém zasedání dochází k hlasování o změně základní úrokové sazby, která je po ukončení zasedání doprovázená velmi důležitou částí pro každého investora – tiskovou konferencí. Pojďme se v následujících řádcích blíže podívat, jak jednotlivé centrální banky využívaly tento silný nástroj k včasné reakci na příchozí makroekonomická data na svých posledních zasedání.

Číst dále
Komentář makléře: Doba rostoucích úrokových sazeb s počátky holubičí rétoriky

Fed překvapuje holubičí rétorikou

Rok 2018 se nesl ve znamení silných restriktivních zásahů ze strany Fed. Měnový výbor americké centrální banky v tomto roce totiž přistoupil hned ke čtyřem zvýšení základní úrokové sazby a dostal se na úroveň 2,25 – 2,5 %. Stalo se tak na základě silných makroekonomických ukazatelů, které Fed k těmto krokům vedly. Na prvním letošním zasedání dle očekávání nedošlo k dalšímu navyšování úrokových sazeb. Překvapení ale přišlo v podobě holubičí rétoriky o zeslábnutí motivace k dalšímu zvyšování. Dle prvotní reakce si investoři uklidňující slova o trpělivosti k dalšímu navyšování vyložili jako kladný nákupní signál. Na základě makroekonomických dat, geopolitického napětí a zpomalující čínské ekonomiky považuji v brzké době další růst úrokových sazeb za velmi nepravděpodobný.

ČNB napodobuje přístup amerického Fed

Stejně jako americký Fed Česká národní banka na posledním zasedání nepřekvapila nečekaným navýšením základní úrokové sazby z aktuální hodnoty 1,75 %. Na lehce odložené tiskové konferenci ovšem taky nechyběl po vzoru Fed holubičí komentář. Guvernér banky Jiří Rusnok přišel s prohlášením, že ČNB ponechala sazby beze změny kvůli pesimističtějšímu vyznění nové prognózy a nárůstu vnějších rizik. Investoři s tímto přístupem kalkulovaly a jejich očekávání před zasedáním byly nastaveny spíše pesimistickým směrem. Na stejný holubičí přístup se můžeme těšit i v průběhu letošního roku, protože na tiskové konferenci byl patrný velmi obezřetný přistupovat k budoucímu navyšování základní úrokové sazby.

ECB je zatím pozadu

Poté co ČNB a Fed již dávno přistoupily k několika zvýšením svých základních úrokových sazeb, ECB je v tomto směru daleko pomalejší a má pro to své pádné důvody. I přes velmi masivní využívání expanzivního monetárního nástroje v podob QE je očekávané mezičtvrtletní tempo růstu hospodářství eurozóny pouze 0,2 % (meziročně zpomalení ze 1,6 % na 1,2 %. Ani další makroekonomické ukazatele v posledních měsících nepřesvědčily o připravenosti ekonomik na restriktivní kroky v podobě pozvolného navyšování úrokových sazeb. V tomto světle se zatím opatrný přístup ECB zdá být jako správný. Zvýšení úrokových sazeb se dle slov Maria Draghiho do konce léta určitě nedočkáme a vzhledem k růstu rizik pro vývoj ekonomiky eurozóny osobně doufám, že ani do konce letošního roku.

Slovní intervence v hlavní roli

Na posledních zasedáních všech výše uvedených centrálních bank sice nedošlo k překvapení v podobě změny aktuálně používaných monetárních nástrojů – úrokovým sazbám. Verbální holubičí projev po zasedáních však zafungoval perfektně. I přes rigiditu úrokových sazeb na posledním zasedání investoři dostaly jasný signál, jak centrální banky budou v tomto roce postupovat – velmi obezřetně a zdaleka tak rychle nenavyšovat úrokové sazby. Osobně si myslím, že k zásadnější změně holubičí rétoriky by mohlo dojít pouze na základě výraznějšího odchýlení na makroekonomických datech z USA, Eurozóny a Číny. Až poté by mohlo dojít k dalšímu restriktivnímu zvyšování sazeb a omezení kvantitativního uvolňování.

Osobní komentář makléře

Doba rostoucích úrokových sazeb

Jan Coufal
Burzovní makléř
jan.coufal@cyrrus.cz
Jan Coufal

Mohlo by vás zajímat

Komentář makléře: Americká ekonomika stále neztrácí dech
Komentář makléře: Americká ekonomika stále neztrácí dech
Akciové trhy v posledních týdnech zaznamenaly další vlnu menších výprodejů, která pro změnu nebyla zapříčiněna nepředvídatelným chováním Donal...
Komentář makléře: výsledková sezóna u Netflix
Komentář makléře: výsledková sezóna u Netflix
Společnost Netflix (poskytovatel online videotéky plné seriálů a filmů, které lze za měsíční předplatné konzumovat v libovolném množství na mn...
Komentář analytika: Co by mohla přinést výsledková sezóna?
Komentář analytika: Co by mohla přinést výsledková sezóna?
Americké indexy se na začátku července dostaly na nová historická maxima a od začátku června tak přidaly přes 9 % (index S&P 500), a díky tomut...
Investiční certifikáty? Tady jsou výsledky investic našich klientů
Investiční certifikáty? Tady jsou výsledky investic našich klientů
CYRRUS je dlouhodobým leaderem na poli strukturovaných produktů - tzv. investičních certifikátů. Od počátku naší existence jsme na český trh přines...
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.