Komentář makléře: Doba rostoucích úrokových sazeb s počátky holubičí rétoriky

Komentář makléře: Doba rostoucích úrokových sazeb s počátky holubičí rétoriky

Úrokové sazby patří celosvětově k aktuálně nejpopulárnějším monetárním nástrojům centrálních bank. Na každém zasedání dochází k hlasování o změně základní úrokové sazby, která je po ukončení zasedání doprovázená velmi důležitou částí pro každého investora – tiskovou konferencí. Pojďme se v následujících řádcích blíže podívat, jak jednotlivé centrální banky využívaly tento silný nástroj k včasné reakci na příchozí makroekonomická data na svých posledních zasedání.

Číst dále
Komentář makléře: Doba rostoucích úrokových sazeb s počátky holubičí rétoriky

Fed překvapuje holubičí rétorikou

Rok 2018 se nesl ve znamení silných restriktivních zásahů ze strany Fed. Měnový výbor americké centrální banky v tomto roce totiž přistoupil hned ke čtyřem zvýšení základní úrokové sazby a dostal se na úroveň 2,25 – 2,5 %. Stalo se tak na základě silných makroekonomických ukazatelů, které Fed k těmto krokům vedly. Na prvním letošním zasedání dle očekávání nedošlo k dalšímu navyšování úrokových sazeb. Překvapení ale přišlo v podobě holubičí rétoriky o zeslábnutí motivace k dalšímu zvyšování. Dle prvotní reakce si investoři uklidňující slova o trpělivosti k dalšímu navyšování vyložili jako kladný nákupní signál. Na základě makroekonomických dat, geopolitického napětí a zpomalující čínské ekonomiky považuji v brzké době další růst úrokových sazeb za velmi nepravděpodobný.

ČNB napodobuje přístup amerického Fed

Stejně jako americký Fed Česká národní banka na posledním zasedání nepřekvapila nečekaným navýšením základní úrokové sazby z aktuální hodnoty 1,75 %. Na lehce odložené tiskové konferenci ovšem taky nechyběl po vzoru Fed holubičí komentář. Guvernér banky Jiří Rusnok přišel s prohlášením, že ČNB ponechala sazby beze změny kvůli pesimističtějšímu vyznění nové prognózy a nárůstu vnějších rizik. Investoři s tímto přístupem kalkulovaly a jejich očekávání před zasedáním byly nastaveny spíše pesimistickým směrem. Na stejný holubičí přístup se můžeme těšit i v průběhu letošního roku, protože na tiskové konferenci byl patrný velmi obezřetný přistupovat k budoucímu navyšování základní úrokové sazby.

ECB je zatím pozadu

Poté co ČNB a Fed již dávno přistoupily k několika zvýšením svých základních úrokových sazeb, ECB je v tomto směru daleko pomalejší a má pro to své pádné důvody. I přes velmi masivní využívání expanzivního monetárního nástroje v podob QE je očekávané mezičtvrtletní tempo růstu hospodářství eurozóny pouze 0,2 % (meziročně zpomalení ze 1,6 % na 1,2 %. Ani další makroekonomické ukazatele v posledních měsících nepřesvědčily o připravenosti ekonomik na restriktivní kroky v podobě pozvolného navyšování úrokových sazeb. V tomto světle se zatím opatrný přístup ECB zdá být jako správný. Zvýšení úrokových sazeb se dle slov Maria Draghiho do konce léta určitě nedočkáme a vzhledem k růstu rizik pro vývoj ekonomiky eurozóny osobně doufám, že ani do konce letošního roku.

Slovní intervence v hlavní roli

Na posledních zasedáních všech výše uvedených centrálních bank sice nedošlo k překvapení v podobě změny aktuálně používaných monetárních nástrojů – úrokovým sazbám. Verbální holubičí projev po zasedáních však zafungoval perfektně. I přes rigiditu úrokových sazeb na posledním zasedání investoři dostaly jasný signál, jak centrální banky budou v tomto roce postupovat – velmi obezřetně a zdaleka tak rychle nenavyšovat úrokové sazby. Osobně si myslím, že k zásadnější změně holubičí rétoriky by mohlo dojít pouze na základě výraznějšího odchýlení na makroekonomických datech z USA, Eurozóny a Číny. Až poté by mohlo dojít k dalšímu restriktivnímu zvyšování sazeb a omezení kvantitativního uvolňování.

Osobní komentář makléře

Doba rostoucích úrokových sazeb

Jan Coufal
Burzovní makléř
jan.coufal@cyrrus.cz
Jan Coufal

Mohlo by vás zajímat

Vozy budoucnosti? Elektromobily
Vozy budoucnosti? Elektromobily
Zpomalování ekonomiky v Evropě se projevilo i v automobilovém sektoru. Nejen evropský prodej automobilů zaznamenává určitý pozvolný pokles. Jednotl...
Hlavně pozitivně?! Jaké jsou výhledy akciových trhů?
Hlavně pozitivně?! Jaké jsou výhledy akciových trhů?
Dění na akciových trzích v roce 2019 bylo do značné míry ovlivněno výprodeji na konci roku 2018. V loňském roce akciové trhy zvrátily pro...
Komentář makléře: „Show must go on“
Komentář makléře: „Show must go on“
Blíží se konec roku a nastává čas bilancovat letošní rok a pokusit se podívat na ten následující. Na samém začátku jsme byli svědky pokračování pro...
Listopadové nákupní šílenství jménem Black Friday
Listopadové nákupní šílenství jménem Black Friday
Černý pátek představuje nákupní šílenství už nejen v USA, ale i v zemích po celém světě včetně České republiky. Jak si vrchol prodejní se...
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.