Komentář makléře: Doba rostoucích úrokových sazeb s počátky holubičí rétoriky

Komentář makléře: Doba rostoucích úrokových sazeb s počátky holubičí rétoriky

Úrokové sazby patří celosvětově k aktuálně nejpopulárnějším monetárním nástrojům centrálních bank. Na každém zasedání dochází k hlasování o změně základní úrokové sazby, která je po ukončení zasedání doprovázená velmi důležitou částí pro každého investora – tiskovou konferencí. Pojďme se v následujících řádcích blíže podívat, jak jednotlivé centrální banky využívaly tento silný nástroj k včasné reakci na příchozí makroekonomická data na svých posledních zasedání.

Číst dále
Komentář makléře: Doba rostoucích úrokových sazeb s počátky holubičí rétoriky

Fed překvapuje holubičí rétorikou

Rok 2018 se nesl ve znamení silných restriktivních zásahů ze strany Fed. Měnový výbor americké centrální banky v tomto roce totiž přistoupil hned ke čtyřem zvýšení základní úrokové sazby a dostal se na úroveň 2,25 – 2,5 %. Stalo se tak na základě silných makroekonomických ukazatelů, které Fed k těmto krokům vedly. Na prvním letošním zasedání dle očekávání nedošlo k dalšímu navyšování úrokových sazeb. Překvapení ale přišlo v podobě holubičí rétoriky o zeslábnutí motivace k dalšímu zvyšování. Dle prvotní reakce si investoři uklidňující slova o trpělivosti k dalšímu navyšování vyložili jako kladný nákupní signál. Na základě makroekonomických dat, geopolitického napětí a zpomalující čínské ekonomiky považuji v brzké době další růst úrokových sazeb za velmi nepravděpodobný.

ČNB napodobuje přístup amerického Fed

Stejně jako americký Fed Česká národní banka na posledním zasedání nepřekvapila nečekaným navýšením základní úrokové sazby z aktuální hodnoty 1,75 %. Na lehce odložené tiskové konferenci ovšem taky nechyběl po vzoru Fed holubičí komentář. Guvernér banky Jiří Rusnok přišel s prohlášením, že ČNB ponechala sazby beze změny kvůli pesimističtějšímu vyznění nové prognózy a nárůstu vnějších rizik. Investoři s tímto přístupem kalkulovaly a jejich očekávání před zasedáním byly nastaveny spíše pesimistickým směrem. Na stejný holubičí přístup se můžeme těšit i v průběhu letošního roku, protože na tiskové konferenci byl patrný velmi obezřetný přistupovat k budoucímu navyšování základní úrokové sazby.

ECB je zatím pozadu

Poté co ČNB a Fed již dávno přistoupily k několika zvýšením svých základních úrokových sazeb, ECB je v tomto směru daleko pomalejší a má pro to své pádné důvody. I přes velmi masivní využívání expanzivního monetárního nástroje v podob QE je očekávané mezičtvrtletní tempo růstu hospodářství eurozóny pouze 0,2 % (meziročně zpomalení ze 1,6 % na 1,2 %. Ani další makroekonomické ukazatele v posledních měsících nepřesvědčily o připravenosti ekonomik na restriktivní kroky v podobě pozvolného navyšování úrokových sazeb. V tomto světle se zatím opatrný přístup ECB zdá být jako správný. Zvýšení úrokových sazeb se dle slov Maria Draghiho do konce léta určitě nedočkáme a vzhledem k růstu rizik pro vývoj ekonomiky eurozóny osobně doufám, že ani do konce letošního roku.

Slovní intervence v hlavní roli

Na posledních zasedáních všech výše uvedených centrálních bank sice nedošlo k překvapení v podobě změny aktuálně používaných monetárních nástrojů – úrokovým sazbám. Verbální holubičí projev po zasedáních však zafungoval perfektně. I přes rigiditu úrokových sazeb na posledním zasedání investoři dostaly jasný signál, jak centrální banky budou v tomto roce postupovat – velmi obezřetně a zdaleka tak rychle nenavyšovat úrokové sazby. Osobně si myslím, že k zásadnější změně holubičí rétoriky by mohlo dojít pouze na základě výraznějšího odchýlení na makroekonomických datech z USA, Eurozóny a Číny. Až poté by mohlo dojít k dalšímu restriktivnímu zvyšování sazeb a omezení kvantitativního uvolňování.

Osobní komentář makléře

Doba rostoucích úrokových sazeb

Jan Coufal
Burzovní makléř
jan.coufal@cyrrus.cz
Jan Coufal

Mohlo by vás zajímat

Investiční certifikáty? Tady jsou výsledky investic našich klientů
Investiční certifikáty? Tady jsou výsledky investic našich klientů
Aktualizováno 14. 10. 2019CYRRUS je dlouhodobým leaderem na poli strukturovaných produktů - tzv. investičních certifikátů. Od počátku naší existenc...
Komentář makléře: Pražská burza, aneb dividendy jsou cool
Komentář makléře: Pražská burza, aneb dividendy jsou cool
Ve srovnání se světovými trhy působí česká burza ospale, nudně a nezajímavě. Přesto patří v jedné oblasti mezi světovou špičku. Pražský parket je z...
Komentář makléře: Jak se vyvíjejí trhy v USA?
Komentář makléře: Jak se vyvíjejí trhy v USA?
Index S&P 500 tento rok překonal sérii historických maxim. Přehoupl se dokonce i přes magickou hranici 3 000 bodů. Korekce vyvolaná eskala...
Komentář makléře: Americká ekonomika stále neztrácí dech
Komentář makléře: Americká ekonomika stále neztrácí dech
Akciové trhy v posledních týdnech zaznamenaly další vlnu menších výprodejů, která pro změnu nebyla zapříčiněna nepředvídatelným chováním Donal...
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.