Klienti s úsporami na běžných účtech tratí dlouhodobě
Ještě před pár lety si klienti bank stěžovali na to, že úroky na běžných účtech nedosahují ani hodnoty tehdy dvouprocentní inflace. Dnes sice máme v České republice inflaci hluboko pod jedním procentem, ale běžné bankovní účty ji svým zúročením stále ve většině případů nepřekonají. Jak je to možné? Obvykle si obchodní banky odkládají přebytečný kapitál do centrálních bank, kde získávají alespoň nějaký úrok, nebo si naopak od centrální banky půjčují peníze za mírně vyšší, ale stále velmi výhodný úrok, pokud mají vlastního kapitálu nedostatek. Tyto peníze pak obchodní banky půjčují svým klientům, samozřejmě s vyšším úrokem.
Banky obvykle financují svůj chod z klientských vkladů, které zhodnocují bezpečnými investicemi. Dnes je situace jiná v tom, že banky mají spoustu nadbytečných peněz a nevědí, co s nimi dělat. Centrální banky, které chtějí prostřednictvím levných klientských úvěrů zvýšit poptávku evropského obyvatelstva, další peníze od obchodních bank nechtějí. Tím nutí menší banky rozpůjčovat peníze občanům.
Česká národní banka (ČNB) uplatňuje stejnou politiku. Proto jsme u nás svědky velmi levných hypoték a mediální masáže všech bank a úvěrových společností, abychom si k nim došli pro nějakou tu půjčku. Českým specifikem jsou měnové intervence ČNB, které však prozatím neměly žádoucí efekt. A tak ČNB chrlí do oběhu obrovské množství peněz, aby srazila kurz české koruny vůči cílovým měnám na požadovanou úroveň.
Záporné úrokové sazby na běžných účtech
Zatím se záporné úrokové sazby objevují jen v zahraničí a týkají se finančních institucí a velkých firem. Zástupci ČNB se nechali slyšet, že záporné sazby v ČR zavést neplánují, otázkou však zůstává nakolik má ČNB situaci ve svých rukou.
Vše záleží na tom, jak se bude vyvíjet situace v Evropě a zda ČNB bude stále pokračovat v intervencích tuzemské měny. ČNB plánuje oslabovat korunu až do poloviny roku 2017, což by mohl být v případě snížení úrokových sazeb Evropskou centrální bankou problém. Česká republika by se pak mohla stát investičním rájem a příliv zahraničního kapitálu by posílil českou měnu nad úroveň stanovenou ČNB. Nejschůdnějším řešení při dalším snižování úrokových sazeb ECB je pro ČNB ji následovat a zabránit posílení koruny vlivem přílivu zahraničních investic.
Záporné úrokové sazby na běžných účtech tedy nejsou v ČR na pořadu dne. Avšak vývoj v Evropě může české bankéře zatlačit do kouta a ti se mohou vlivem snižujících se zisků z úroků pokusit zahojit na účtech běžných klientů.
V zemích, kde již jsou zavedeny záporné úrokové sazby pro firemní klientelu, lidé hledají způsoby, jak efektivně zhodnotit volné finance. Své peníze tak častěji investují do fondů či jiných investičních nástrojů. Ty jim umožňují dosáhnout mnohem zajímavějšího zhodnocení než bankovní účty i při nízkém investičním riziku.