Názor makléře: Bitcoin – praskne nafukující se bublina?

Názor makléře: Bitcoin – praskne nafukující se bublina?

V současné době používané fiat měny jsou měny s nuceným oběhem, jejichž přijímání je vyžadováno vládní autoritou. Památnou větu z československé stokoruny „bankovky jsou kryty zlatem a ostatními aktivy SBČS“ již dnes na tuzemských bankovkách nenajdete. To platí v celém vyspělém světě, peněz totiž může být emitováno nekonečně mnoho a nejsou podloženy ničím jiným než důvěrou v jejich hodnotu. Na druhou stranu centrální bankéři dělají svou práci v posledních desetiletích velmi dobře, dnešní peníze slouží jako uchovatel hodnoty a jsou obecně přijímány kvůli velmi vysoké důvěře v jejich použitelnost. Rozvoj internetu vytvořil dříve nebývalou možnost - vydat alternativní elektronické peníze, tzv. kryptoměny. Jaká je historie a možná budoucnost nejznámější z nich, Bitcoinu?

ČÍST DÁLE

Historie

V roce 2009 pravděpodobně skupina lidí, vystupujících pod jménem Satoshi Nakamoto, přišla s nápadem využít potenciálu internetu a vytvořit alternativu klasických fiat měn. Vznikla tak dnes nejznámější kryptoměna Bitcoin, jejíž tvůrci se zavázali na emisním plánu končícím v roce 2140, kdy by v oběhu mělo být cirka 21 mil. jednotek této měny. Technická realizace tohoto projektu souvisí s algoritmem, který zajišťuje jednotu  a důvěru mezi uživateli. Globální síť, tzv. blockchain, nevyžaduje přítomnost centrální instituce, bez níž by se neobešly současné platební systémy, neboť její chod zajišťují sami uživatelé. Je nad rámec této glosy zabývat se technickými detaily, dodejme však,  že těžba a udržování sítě jsou náročné na výkon výpočetní techniky a těžaři jsou odměňováni za validaci transakcí nově vytvořenými Bitcoiny.

Samotné slovo Bitcoin proniklo do povědomí veřejnosti  v roce 2011, kdy denní počet transakcí přesáhl 1 tisíc, pro představu dnes jejich počet činí cirka 250 tisíc. Existuje více než 100 burz, kde se BTC směňuje za jiné měny. Bitcoinem zaplatíte i na některých místech v ČR, například při nákupu elektroniky v jednom z nejznámějších tuzemských e-shopů.

Cenový vývoj a související rizika

Při pohledu na graf vyjadřující hodnotu Bitcoinu v USD se až do roku 2011 příliš mnoho nedělo. Poté měna vystřelila z 2 USD na 32 USD a dostala se do hledáčku médií. Do roku 2013 vystoupala cena až k 1 200 USD, ale krach burzy Mt. Gox ji srazil zpět k úrovni 250 USD. Dnes se BTC obchoduje po výrazných nárůstech z posledních měsíců za přibližně 4 000 USD. Tržní kapitalizace měny aktuálně dosahuje cirka 65 mld. USD.

Kurzový vývoj Bitcoinu vůči USD za posledních 5 let

Zdroj: Bloomberg, CYRRUS, a.s.

Potenciální investor by si však měl uvědomit, že za Bitcoinem nestojí žádná státní moc, která by jej vynucovala přijímat, neexistuje prakticky ani legislativní ukotvení jeho užívání. Problémem je i extrémní kurzová volatilita, denní propad o 20 % i více může být více než reálným scénářem. Volatilita souvisí s likviditou a ta je pochopitelně nesrovnatelně nižší než u klasických měn. Stačí větší převaha nabídky a kurz prudce zamíří níže.

I přes nadšení mnohých uživatelů z historického nárůstu hodnoty kryptoměn visí nad jejich budoucím uplatněním velký otazník. Počet transakcí neroste dostatečně rychle a prakticky se v běžném životě tyto měny neetablovaly. Jejich používání je pro věci neznalého člověka velmi komplikované, extrémní fluktuace jejich kurzu prakticky vylučuje užití jako platidla udržujícího dlouhodobě hodnotu a sloužícího jako prostředek k vyjádření cen aktiv. Navíc kryptoměny nemají žádný fundament, nemůžou být oceněny a jsou stejně jako klasické peníze založeny pouze na důvěře v jejich hodnotu. Alarmující je rovněž současný počet kryptoměn, který čítá na více než 900 druhů, mnohé z nich jsou přitom od začátku jen projektem sloužícím k obohacení jejich tvůrců. Naprosté většině investorů nelze investici do kryptoměn doporučit, jedná se o extrémně rizikovou spekulaci, jejíž provedení je navíc poměrně komplikované, nemluvě o riziku vykradení burz či peněženek uživatelů, k čemuž v historii již nejednou došlo.

Osobní komentář makléře

Radovan Tlamsa

Radovan Tlamsa
Burzovní makléř
tomas.mach@cyrrus.cz

Mohlo by vás zajímat

Komentář makléře: Doba rostoucích úrokových sazeb s počátky holubičí rétoriky
Komentář makléře: Doba rostoucích úrokových sazeb s počátky holubičí rétoriky
Úrokové sazby patří celosvětově k aktuálně nejpopulárnějším monetárním nástrojům centrálních bank. Na každém zasedání dochází k hlasování...
Hlavní ekonom CYRRUS Michal Brožka o aktuálních tématech dneška
Hlavní ekonom CYRRUS Michal Brožka o aktuálních tématech dneška
Po úspěšném, i když místy divokém roce 2018 jsme do řad našeho analytického týmu získali výraznou posilu, která by nám měla pomoci ještě lépe predi...
Komentář makléře: Dosavadní vývoj výsledkové sezóny v USA
Komentář makléře: Dosavadní vývoj výsledkové sezóny v USA
K 30.1.2019 zatím odreportovalo výsledky hospodaření 181 firem z širokého amerického indexu S&P 500. Takřka 80 % firem zaznamena...
Komentář makléře: Co nás čeká v letošním roce?
Komentář makléře: Co nás čeká v letošním roce?
Za posledních zhruba deset let si investoři do akcií zvykli, že každý rok jim jejich zainvestované peníze vydělaly.  Během roku 2018, zejména ...
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.