Aktuální pohled Tomáše Pfeilera na trhy

Aktuální pohled Tomáše Pfeilera na trhy

Jaká je aktuální sitauce na akciových trzích? Jak se budou trhy vyvíjet v následujících dnech? Koronavirus? Zpomalení Číny? Výsledková sezóna v USA? Vše jasně a přehledně v novém článku našeho portfolio manažera Tomáše Pfeilera.

ČÍST DÁLE

Shrnutí

 • Od 19. 2. jsou trhy v poklesovém trendu.
 • Prohlubují se obavy z možného dopadu koronaviru na globální ekonomický růst
 • Pondělní výprodeje vyvolala panika ohledně rozšiřování nemoci v Itálii
 • Evropské akciové indexy utrpěly nejvýraznější denní ztrátu od referenda o Brexitu z června 2016
 • Italské hospodářství by pod vlivem viru mohlo v 1Q spadnout do technické recese

 

 • Na druhou stranu citelně klesá počet nově nakažených v Číně
 • Počet nakažených by měl kulminovat na konci 1Q, poté postupná normalizace ekonomické aktivity
 • V případě nepříznivého vývoje mohou centrální banky uvolnit měnové podmínky
 • Čína podpoří ekonomiku mohutnými monetárními a fiskálními stimuly
 • Úspěšná výsledková sezóna v USA ukazuje, že fundament zůstává silný
 • Přestože na trhu může krátkodobě přetrvat zvýšená volatilita, očekáváme opětovné posílení

 

P/Ee 2020

Nyní

Dlouhodobý průměr

Pětiletá maxima

Komentář

S&P 500

18,6x

17,8x

20,1x

Mírně nad dlouhodobým průměrem

EUROSTOX 50

14,2x

14,3x

16,6x

Levnější než dlouhodobý průměr

 

Férová valuace CYRRUS:

 • S&P 500                              P/E2019 19,3x      krátkodobý potenciál indexu S&P 500 3,9%
 • EUROSTOXX 50                P/E2019 15,1x      krátkodobý potenciál indexu EUROSTOXX 50 6,3 %

 

Aktuální obchodování: S&P 500 a Stoxx Europe 600 od 19.2.(začátek poklesu)

 • Stoxx Europe 600 včera odepsal 3,8 %, nejvíce od referenda o Brexitu v červnu 2016
 • S&P propadl o 3,4 %, nejvíce od prosince 2018
 • Nejvíce ztrácely cyklické tituly – typický projev úprku ke kvalitě
 • V rámci S&P 500 nejvíce ztrácí technologie (-7,1 %), cyklický sektor, obavy z přerušení dodavatelsko-odběratelských řetězců
 • Ve Stoxx Europe 600 nejvíce oslabuje consumer discretionary (-6,8 %) – zde se řadí i cestovní ruch a hotelnictví, pro které představuje epidemie značně nepříznivý faktor
 • V rámci obou indexů ztrácí významně i energetika (S&P 500: -6,1 %, Stoxx Europe 600: -6,2 %): reakce na omezení cestování a nižší poptávku po ropě kvůli zhoršení ekonomické aktivity
 • V obou regionech outperformují defenzivní sektory – nemovitosti v USA přidávají 0,2%, v EMU tento sektor ztrácí 2,6%
 • Jde rovněž o běžný jev: investoři upřednostňují bezpečné akcie, tyto sektory posilují i kvůli negativní korelaci s dluhopisovými výnosy

Zdroj: CYRRUS, Bloomberg

 

Koronavirus

 • WHO vnímá citelný pokles nových nákaz v Číně
 • Hlavním scénářem zůstává vyvrcholení epidemie v 1Q a následný útlum
 • Důležité je zabránit šíření nemoci na starém kontinentě
 • Čína pomůže své ekonomice stimuly

 

Většina institucí snižuje prognózy tempa růstu čínské ekonomiky. To v roce 2020 zpomalí na 5,5 %, zatímco původní predikce odhadovaly zvýšení hospodářského výkonu o 6 %. Aktuální projekce vychází z předpokladu, že počet nakažených kulminuje na konci 1Q a poté nastane etapa postupného odeznívání.  Pokud se naplní tento scénář, nedojde k významnému přerušení globálních dodavatelsko-odběratelských řetězců. Čínská vláda oznámila, že nyní již produkci plně obnovilo asi 70 % velkých výrobců. Ve 2Q výroba výrazněji zrychlí a normalizace ekonomické aktivity vykompenzuje slabý první kvartál.

Výše popsané variantě nahrává fakt, že WHO vnímá citelný pokles nových případů koronaviru v Číně. Zatímco dva týdny zpět dosahoval počet nově nakažených v průměru 2 000 denně, tento týden již denní přírůstky poklesly hluboce pod tisícovku. Problém nyní představuje propuknutí nemoci v Jižní Koreji a zejména v Itálii. Obě země však vyhlásily poměrně přísné karantény. Věříme tak, že masivní epidemie v Evropě nepropukne.

Čínská centrální banka zatím ohlásila sérii stimulů v celkové hodnotě okolo $300 mld. Očekávají se další záchranné balíčky, zejména ve formě vyšších vládních výdajů nebo daňových škrtů pro korporace a domácnosti. V letech 2015–2016 dosáhla celková výše stimulů 10 % HDP největší asijské země. Vzhledem k tomu, že čínské autority považují současnou krizi za velmi vážnou, můžeme očekávat další příliv stimulů.

Valuace akciových trhů

Valuace akciových trhů (S&P 500 a EUROSTOXX 50)

Zdroj: Bloomberg

P/Ee 2020

Nyní

Dlouhodobý průměr

Tříletá maxima

Komentář

S&P 500

18,6x

17,8x

20,1x

Mírně nad dlouhodobým průměrem

EUROSTOX 50

14,2x

14,3x

16,6x

Levnější než dlouhodobý průměr

 

Holubičí tón centrálních bank pomohl vyhnat valuace na vyšší úrovně. Markantnější nárůst můžeme vidět u amerických akcií. Aktuální pokles valuací souvisí s epidemií koronaviru. Jde spíše o záchvat negativního sentimentu. Ekonomické následky pro firmy zatím nepovažujeme za fatální. Americké indexy by měly profitovat z dalšího nárůstu korporátních zisků. Pro letošek se odhaduje tempo 8,1 %. Centrální banky zahrnou i v dalších kvartálech trhy likviditou, což se taktéž promítne do lepšího ocenění akciových trhů.

Domníváme se, že růst korporátních zisků a uvolněné měnové podmínky přispějí k posílení indexů

KRÁTKODOBÝ POHLED NA FÉROVÉ OCENĚNÍ

S&P 500                               optimální valuace 19,3x                => krátkodobý cíl +3,9 %

EUROSTOXX 50                 optimální valuace 15,1x                => krátkodobý cíl +6,1 %

 

Centrální banky

 • Fed ani ECB zatím úpravu politiky neplánují
 • Další uvolňování může nastat v případě výraznějšího vlivu koronaviru na globální HDP
 • Obě centrální banky pokračují ve zvětšování své bilance, což podporuje akciové trhy
 • V reakci na averzi k riziku klesají výnosy vládních bondů

Guvernér Fedu Jerome Powell zmínil, že centrální bankéři možnou epidemii koronaviru bedlivě sledují. Zatímco podle oficiálního odhadu (dot plot) by letos měly zůstat sazby beze změny, trhy predikují, že by se americká centrální banka mohla vydat s úroky dolů, a to až dvakrát. Trhy nyní zaceňují, že k prvnímu cutu dojde již na červnovém zasedání. Fed navíc pokračuje v navyšování své bilance prostřednictvím nákupů pokladničních poukázek. Tento proces zastaví nejdříve ve 2Q2020. Od konce srpna se bilance Fedu zvětšila o 11 %, S&P 500 za stejnou dobu posílil o necelých 12 %.

Očekávané změny sazeb na nadcházejících zasedáních Fed

Zdroj: Bloomberg

ECB zatím neplánuje změny v nastavení politiky. Trh však do konce roku vnímá asi 75% šanci cutu. Navíc může frankfurtská instituce navýšit objem dluhopisů nakupovaných v rámci QE. Ten aktuálně dosahuje €20 mld. měsíčně. Obě centrální banky svou aktivitou přispěly k uvolnění měnových podmínek, což se projevuje zvýšenou ekonomickou aktivitou a dodává trhům růstový impuls.

Bondy: klesající výnosy

V reakci na aktuální návrat averze k riziku dochází k opětovnému poklesu výnosů vládních dluhopisů. V USA propadá výnos klíčové desetileté splatnosti pod 1,4 %, čímž se ocitla na nejnižší úrovni od července 2016. Třicetiletý tenor aktuálně nese 1,8 %, což představuje historické minimum. Spread mezi 10Y a 2Y obligacemi stále zůstává v kladném teritoriu (aktuálně okolo 10 bps). Negativní znamení inverze výnosové křivky na klíčových splatnostech zatím nenastalo.

Podobný vývoj postihl i dluhopisy bezpečných zemí eurozóny. Výnos desetiletého německého vládního bondu se aktuálně pohybuje okolo -0,5 %, neboli na nejslabší úrovni od října 2019. Celá německá výnosová křivka (tj. včetně 30Y splatnosti) se propadla do záporného teritoria.

USA: makro, obchodní války

 • Koronavirus promluvil do horších únorových PMI
 • Jinak zůstávají makročísla silná
 • Pozitivně vnímáme útlum obchodního konfliktu

Únorové PMI skončily pod odhady. Výroba: 50,8 vs est. 51,5. Služby propadly do pásma kontrakce: 49,4 vs est. 53,5. Do horších služeb se promítla i slabší aktivita v sektorech hotelnictví a cestovní ruch, kde samozřejmě pozorujeme neblahý vliv koronaviru. Na agregované bázi však v USA vychází pozitivní makrodata. Index ekonomických překvapení (CESI) osciluje okolo dvouletých maxim.

Index makroekonomických překvapení v USA: vývoj za poslední dva roky

Zdroj: Bloomberg

 

Za zlepšením makročísel od začátku roku stojí zejména deeskalace obchodní války a uvolněné měnové podmínky. Firemní objednávky, které v prosinci rostly tempem 1,8 % dokazují, že uklidnění s sebou nese kýžený efekt nárůstu podnikatelské důvěry. Trh práce ve Spojených státech zůstává robustní. V lednu vygenerovala americká ekonomika 225 000 nových pracovních míst.

Evropa

 • Překvapivě pozitivní výsledek PMI
 • Jinak patrná slabost makrodat
 • Vzhledem k chudokrevnému ekonomickému růstu představuje koronavirus potenciální hrozbu
 • Itálie se nachází blízko technické recese

Robustní domácí poptávka vyhnala nahoru PMI ve službách i ve výrobě. Na druhou stranu výrazný pokles vykázala komponenta nové exportní objednávky, což naznačuje, že v dalších měsících mohou vyjít horší PMI. Jinak však evropská makrodata pozitivní trend nevykazují. Souhrnný index ekonomických překvapení od ledna prudce klesá a až PMI tuto sestupnou tendenci zastavila.

Index makroekonomických překvapení v eurozóně: vývoj za poslední rok

Zdroj: Bloomberg

Horší čísla odstartovalo zpomalení HDP. Dynamika ekonomického výstupu za 4. kvartál vykázala v případě Francie (-0,1 %) a Itálie (-0,3 %) klesající tendence. Markantní propad předvedla průmyslová produkce. Ta se meziročně zmenšila o 4,1 % a vyšla tak výrazně pod odhady. V Německu se firemní objednávky meziročně snížily o 8,7 %.

S ohledem na chřadnoucí průmysl může epidemie koronaviru způsobit další zpomalování HDP jednotného měnového bloku. Problematické je vypuknutí nemoci v Itálii. Karantény a přerušování výroby v průmyslovém severu, mohou vykolejit křehký ekonomický růst. Pokud by italský produkt propadl i během 1Q, vstoupila by apeninská země do technické recese.

Eurozóna by jako celek měla na hospodářském výkonu více pocítit vliv koronaviru. Německé HDP pravděpodobně zpomalí asi o 0,2 % oproti původním prognózám.

 

Tomáš Pfeiler, CFA, portfolio manažer CYRRUS, a.s.

Mohlo by vás zajímat

Vozy budoucnosti? Elektromobily
Vozy budoucnosti? Elektromobily
Zpomalování ekonomiky v Evropě se projevilo i v automobilovém sektoru. Nejen evropský prodej automobilů zaznamenává určitý pozvolný pokles. Jednotl...
Aktuální pohled Tomáše Pfeilera na trhy
Aktuální pohled Tomáše Pfeilera na trhy
Jaká je aktuální sitauce na akciových trzích? Jak se budou trhy vyvíjet v následujících dnech? Koronavirus? Zpomalení Číny? Výsledková sezóna v USA...
Komentář makléře: nadějné vyhlídky 2020
Komentář makléře: nadějné vyhlídky 2020
Evropské i americké indexy za sebou mají velmi úspěšný rok 2019 a i vstup do nového roku se poměrně vydařil. Akcie na obou stranách Atlantiku překo...
Hlavně pozitivně?! Jaké jsou výhledy akciových trhů?
Hlavně pozitivně?! Jaké jsou výhledy akciových trhů?
Dění na akciových trzích v roce 2019 bylo do značné míry ovlivněno výprodeji na konci roku 2018. V loňském roce akciové trhy zvrátily pro...
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.