Procter & Gamble

Procter & Gamble

Společnost P&G byla založena před více než 180 lety výrobcem svíček Williamem Procterem a výrobcem mýdel Jamesem Gamblem. Dnes se může chlubit titulem největší společnosti na světě, která se specializuje na produkci spotřebního zboží. Společnost vlastní domácnostmi po celém světě oblíbené značky jako Always, Braun, Gilette, Head & Shoulders, Oral B, Pantene, Pampers či Tide. Globálně některý z jejich produktů využívá 5 miliard spotřebitelů.

Číst dále

HISTORIE 

Výrobce svíček Brit William Procter a výrobce mýdel Ir James Gamble, kteří se v mládí rozhodli emigrovat z Velké Británie do Spojených států, se usadili v Cincinnati a setkali se díky sňatku se sestrami Norrisovými. S nápadem na vytvoření společného podniku přišel jejich tchán Alexander a 31. října 1837 vznikla společnost Procter & Gamble.   

Dvacet let po založení přesahovaly tržby 1 mil. USD, když společnost vyhrála zakázku od armády států Unie na zásobení jejich produkty v americké občanské válce. Kvůli rostoucí poptávce po jejich produktech výrobní kapacity v Cincinnati již nestačily a společnost se začala rozrůstat do dalších koutů Spojených států. V roce 1911 začali místo živočišných tuků využívat více rostlinné. P&G využila rostoucí obliby rozhlasového vysílání ve 20. a 30. letech a často sponzorovala řadu pořadů, kterým se začalo říkat „Soap operas“ [mýdlové opery]. Společnost se dále rozrůstala do Evropy, zakládala nové značky a posilovala svoje tržní postavení.

PROČ SE VYPLATÍ INVESTOVAT DO SPOLEČNOSTI P&G?

Velká a stabilní společnost s dlouholetou historií, vyrábějící produkty pro více než 180 zemí světa. Svým investorům vyplácí dividendu, která má již 62 let rostoucí trend.

Graf dividendy a dividendového výnosu

Zdroj: Bloomberg

P&G svými značkami působí v deseti segmentech spotřebního zboží od dětských plen, přes prací prášky, ženské hygienické prostředky, vlasovou péči, holící potřeby až po zubní hygienu a zdravotnické potřeby. Mezi nejznámější značky patří Pampers, Tide, Ariel, Always, Head & Shoulders, Old Spice, Pantene, Braun Gillette, Venus, Vicks a Oral B. V minulém roce se tržby vyšplhaly na úroveň 65 mld. USD a s tržní kapitalizací 207,5 mld. USD je společnost špičkou ve svém oboru daleko před konkurencí. Více jak 175 let se zaměřuje na inovace, které ženou růst, pomáhají snižovat náklady a jsou nositelem přidané hodnoty.

Ve fiskálním roce 2018 se podařilo zvýšit zisky, dosáhnout významného navýšení objemu dodávek a spotřeby. Došlo ke zlepšení tržního podílu a růstu zisku na akcii o 10,5 % meziročně. Dlouhodobě se také daří překonávat analytické odhady, které jsou podpořeny kladnou reakcí a zájmem investorů. Čisté výnosy za fiskální rok 2018 dosáhly hodnoty 66,8 mld. USD s nárůstem prodejů o 1 %. Nejvíce produktů se prodá v Severní Americe s 44% podílem a dále je pro P&G významný evropský trh s 24% podílem. Ostatní kontinenty dosahují podílu menšího než 10 %.

 

Výnosy dle oblastí

Zdtoj: pginvestor.com

 

Díky dobrým výsledkům vyplatí společnost za letošní rok svým akcionářům více jak 14 mld. USD na dividendách.  

 

Graf vývoje ceny akcie P&G (2008–2018)

Zdroj: Bloomberg, CYRRUS, a. s.

JAK LZE PARTICIPOVAT NA VÝVOJI SPOLEČNOSTI?

Titul je součástí indexu Dow Jones Industrial Average, ve kterém se nachází 30 vybraných společností, které jsou dlouhodobě stabilní a z dlouhodobého hlediska perspektivní. Zajímavou možností, jak investovat do společnosti P&G je prostřednictvím námi nabízeného certifikátu 20 % LADDER CERTIFIKÁT – KRÁLOVÉ TRHU. Jedná se o produkt, který spojuje firmy s úspěšnou historií, které se pyšní vysokým tržním podílem a stabilním byznys modelem.

 

Vzhledem ke světové dominanci firmy, popularitě mezi spotřebiteli, dlouholeté historii a zajímavé dividendové politice. považujeme tento akciový titul za zajímavou investiční příležitost ke zhodnocení finančních prostředků při participaci na úspěchu značky Procter & Gamble

Jakub ŠvábenskýAnalytik

Důležitá upozornění: Dokument byl zpracován společností CYRRUS, a.s., obchodníkem s cennými papíry, se sídlem Brno, Veveří 111 (dále jen „společnost“). Společnost je členem Burzy cenných papírů Praha, a.s. a Frankfurt Stock Exchange (FWB) – Deutsche Börse. Společnost podléhá regulaci a dohledu České národní banky. Dokument je určen pouze pro reklamní účely a nebyl vytvořen za účelem komplexního průvodce investicemi. Poskytuje pouze krátký přehled o jednom z investičních produktů v současné nabídce. Dokument nenahrazuje odborné poradenství k finančním nástrojům v něm uvedeným, ani nenahrazuje komplexní poučení o rizicích. Dokument je určen výhradně pro počáteční informační účely a společnost důrazně doporučuje investorům podstoupit investiční a/nebo právní a/nebo daňové poradenství před tím, než učiní investiční rozhodnutí. Informace obsažené v tomto dokumentu nelze považovat za radu k jednotlivé investici, ani za daňovou nebo právní radu. Pokud se v dokumentu hovoří o jakémkoliv výnosu, je vždy třeba vycházet ze zásady, že minulé výnosy nejsou zárukou výnosů budoucích, že jakákoliv investice v sobě zahrnuje riziko kolísání hodnoty a změny směnných kursů a že návratnost původně investovaných prostředků ani výše zisku není, pokud v textu dokumentu není uvedeno jinak, zaručena. Investoři mohou získat při prodeji uvedeného investičního nástroje před datem splatnosti nebo při splacení investičního nástroje částku nižší než částku investovanou. Potenciální ztráta je omezena na původně investovanou částku. Informace jsou založeny na hrubé výkonnosti před zdaněním. Tento dokument obsahuje příklady vytvořené na základě analýzy scénářů vývoje podkladových instrumentů. Očekávání a predikce analytiků a stratégů nejsou spolehlivým indikátorem budoucího vývoje tržního kurzu dotčených investičních nástrojů. Příklady jsou založeny pouze na hypotetických předpokladech a neumožňují jakýkoli závěr o budoucím vývoji ceny investičního nástroje. Zdanění je závislé na osobních poměrech každého investora a podléhá zákonným předpisům a dohledu příslušných úřadů. Tento dokument byl připraven s náležitou a patřičnou pečlivostí a pozorností, společnost však neposkytuje garance či ujištění, ať výslovné nebo předpokládané, o jeho přesnosti, správnosti, aktuálnosti nebo úplnosti. Z informací v tomto dokumentu není možné odvozovat žádná práva ani povinnosti. Informace o společnosti a podrobné informace o pobídkách a střetech zájmů naleznete na www.cyrrus.cz v sekci O nás. Tiskové chyby vyhrazeny. Obsah dokumentu je chráněn dle autorského zákona, majitelem autorských práv je společnost. Společnost zakazuje zveřejnění a šíření dokumentu bez jejího písemného souhlasu. Společnost nenese odpovědnost za šíření nebo uveřejnění dokumentu třetími osobami.

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.