Proč investovat do leteckých společností právě nyní?

Proč investovat do leteckých společností právě nyní?

Blíží se období cestování a s ní i rostoucí zájem o leteckou dopravu. Miliony lidí po celém světe se chystají v létě na rodinnou dovolenou a hodlají využít jednu z předních leteckých společností. To bývá velmi silným impulsem pro investory, aby nakoupili akcie společností orientující se na leteckou dopravu.

Číst dále

Proč investovat do akcií aerolinek?

Čísla nelžou. Dlouhodobě můžeme napříč sektorem sledovat vývoj tržeb, které mají vždy skokový trend ve 2. a 3. kvartálu daného roku. Zvýšený zájem o leteckou dopravu v období května až srpna představuje nárůst tržeb v průměru o 10–20 %.

 

VÝVOJ TRŽEB LUFTHANSA 2013–2018

zdroj: Bloomberg, CYRRUS, a.s.

 

Nejdůležitější faktory ovlivňující cenu akcie

1)

Největší dopad na vývoj akcií leteckých společností má cena ropy. Výdaje na pohonné hmoty jsou nejvýraznější nákladovou položkou aerolinek. Dopravní letadla spotřebují několik tisíc litrů leteckého paliva za jeden let a každá změna ceny dramaticky ovlivňuje náklady letu, tím pádem i hospodářské výsledky firem, na které investoři reagují.

 

porovnání ceny ropy brent a ceny leteckého paliva

Cena ropy a leteckého paliva

zdroj: IATA

Cena ropy má od počátku roku 2016 rostoucí trend. Jak je z grafu patrné, v květnu došlo k poklesu a další zprávy upevňují domněnku, že by v brzké době mohlo dojít k výraznému zlevnění. Americká produkce se dostává na svá maxima, stejně tak se rozrůstá počet aktivních vrtů. Státy OPEC po dlouhém období, kdy cílevědomě a záměrně omezovaly těžbu ropy, začínají uvažovat o navýšení produkce z důvodu převyšující poptávky nad nabídkou. Uvažuje se o navýšení denní produkce o 300 000 až 600 000 barelů.

S cenou ropy úzce souvisí i apreciace, nebo naopak depreciace dolaru. Z dlouhodobého hlediska je statisticky ověřena negativní korelace mezi cenou ropy a vývojem dolaru. Korelační koeficient mezi ropou Brent a kurzem USD dosahoval od roku 2007 průměrné hodnoty -0,6[1]. Americký Fed nedávno opět zvýšil úrokové sazby, což pomáhá k posílení dolaru vůči ostatním měnovým párům. Podle prohlášení Fedu bude navyšování úrokových sazeb pokračovat minimálně dvakrát v tomto roce a výraznějšího oslabení dolaru se tak zřejmě nedočkáme, právě naopak bude dolar poměrně silný. Výraznějšího nárůstu cen ropy se tak dočkáme nejdříve začátkem příštího roku. 

Všechny skutečnosti podporují domněnku, že by ropa v příštích měsících mohla výrazně zlevnit a napomoci k lepším hospodářským výsledkům a akcie by se tak staly velice atraktivní. 

2)

Akcie leteckých společností jsou velmi citlivé na makroekonomické zprávy. Načasování investice do aerolinek bývá obtížné a je zapotřebí sledovat veškeré dostupné informace. V období růstu světového HDP, indexu spotřebitelské důvěry a zvyšující se ekonomické úrovně roste i zájem o cestování letadlem. Dlouhodobě se zvyšují počty letů, což dokládá i následující graf. Data naznačují, že je optimální čas pro investici do akcií leteckých společností.

 

Počet letů globálně 2004–2018

Počty letů

zdroj: Statista

 

jak do aerolinek investovat? 

Nejjednodušší formou, jak participovat na růstu leteckých dopravců, je vybrat konkrétní společnost a nakoupit její akcie. Mezi největší světové společnosti patří americké American Airlines Group (AAL), Delta Air Lines (DAL), United Continental Holdings (UAL), německá Lufthansa (LHA) a francouzská Air France-KLM (AF).

Druhou možností je investovat do výrobců letadel, které spolupracují se zmíněnými aerolinkami, a do společností dodávající jednotlivé komponenty. Mezi přední výrobce patří společnost Boeing (BA), Airbus (AIR) a Rolls-Royce Hodlings (RR.).


[1] zdroj: Datastream a MMF – International Financial Statistics, přepočet ČNB

 

Akcie leteckých společnosti, při poklesu ceny ropy a výhledem na příznivá makroekonomická data, by mohly přinést zajímavou investiční příležitost.

Jakub ŠvábenskýAnalytik

Důležitá upozornění: Dokument byl zpracován společností CYRRUS, a.s., obchodníkem s cennými papíry, se sídlem Brno, Veveří 111 (dále jen „společnost“). Společnost je členem Burzy cenných papírů Praha, a.s. a Frankfurt Stock Exchange (FWB) – Deutsche Börse. Společnost podléhá regulaci a dohledu České národní banky. Dokument je určen pouze pro reklamní účely a nebyl vytvořen za účelem komplexního průvodce investicemi. Poskytuje pouze krátký přehled o jednom z investičních produktů v současné nabídce. Dokument nenahrazuje odborné poradenství k finančním nástrojům v něm uvedeným, ani nenahrazuje komplexní poučení o rizicích. Dokument je určen výhradně pro počáteční informační účely a společnost důrazně doporučuje investorům podstoupit investiční a/nebo právní a/nebo daňové poradenství před tím, než učiní investiční rozhodnutí. Informace obsažené v tomto dokumentu nelze považovat za radu k jednotlivé investici, ani za daňovou nebo právní radu. Pokud se v dokumentu hovoří o jakémkoliv výnosu, je vždy třeba vycházet ze zásady, že minulé výnosy nejsou zárukou výnosů budoucích, že jakákoliv investice v sobě zahrnuje riziko kolísání hodnoty a změny směnných kursů a že návratnost původně investovaných prostředků ani výše zisku není, pokud v textu dokumentu není uvedeno jinak, zaručena. Investoři mohou získat při prodeji uvedeného investičního nástroje před datem splatnosti nebo při splacení investičního nástroje částku nižší než částku investovanou. Potenciální ztráta je omezena na původně investovanou částku. Informace jsou založeny na hrubé výkonnosti před zdaněním. Tento dokument obsahuje příklady vytvořené na základě analýzy scénářů vývoje podkladových instrumentů. Očekávání a predikce analytiků a stratégů nejsou spolehlivým indikátorem budoucího vývoje tržního kurzu dotčených investičních nástrojů. Příklady jsou založeny pouze na hypotetických předpokladech a neumožňují jakýkoli závěr o budoucím vývoji ceny investičního nástroje. Zdanění je závislé na osobních poměrech každého investora a podléhá zákonným předpisům a dohledu příslušných úřadů. Tento dokument byl připraven s náležitou a patřičnou pečlivostí a pozorností, společnost však neposkytuje garance či ujištění, ať výslovné nebo předpokládané, o jeho přesnosti, správnosti, aktuálnosti nebo úplnosti. Z informací v tomto dokumentu není možné odvozovat žádná práva ani povinnosti. Informace o společnosti a podrobné informace o pobídkách a střetech zájmů naleznete na www.cyrrus.cz v sekci O nás. Tiskové chyby vyhrazeny. Obsah dokumentu je chráněn dle autorského zákona, majitelem autorských práv je společnost. Společnost zakazuje zveřejnění a šíření dokumentu bez jejího písemného souhlasu. Společnost nenese odpovědnost za šíření nebo uveřejnění dokumentu třetími osobami.

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.