MONETA Money Bank - Silný dividendový příběh

MONETA Money Bank - Silný dividendový příběh

Jak jste nejspíše postřehli změnila bývalá GE Money Bank název na MONETA Money Bank. Banka patří mezi šest největších českých bank s objemem aktiv 144 mld. Kč. Úvěry, které banka poskytla dosahují výše 109 mld. Kč. V ČR má MONETA 229 poboček a přes 3 tisíce zaměstnanců, jejích služeb využívá téměř 1 milion domácností a na 70 tisíc malých a středních podniků. Banka je lídrem v oblasti finančních služeb pro zemedělský sektor.

Čtěte více

VZNIK MONETY - NEJÚSPĚŠNĚJŠÍ IPO POSLEDNÍCH LET NA PRAŽSKÉ BURZE

Původní 100% akcionář banky, americký konglomerát General Electric, se v roce 2015 rozhodl k restrukturalizaci celé skupiny GE. V rámci tohoto procesu došlo k prodeji podílu v tuzemské GE Money Bank. K prodeji podílu byla zvolena forma veřejného úpisu akcií na Burze cenných papírů Praha. K úpisu došlo na počátku května 2016, přičemž bylo upsáno všech 260,6 mil. nabízených akcií za cenu 68 Kč, spolu s uplatněnou nadalokační opcí činil objem úpisu 20 mld. Kč. Akcie upsali především zahraniční institucionální investoři, celkový free float v současné době činí 57,5 % celkového počtu akcií, zbytek je v držení původního akcionáře, GE.

Na rozdíl od většiny předchozích IPO na pražské burze můžeme považovat úpis banky MMB za úspěšný a to nejen z pohledu samotného průběhu úpisu, ale i díky příznivému vývoji akcií banky v prvních měsících veřejného obchodování. Akcie banky se k 15. 8. 2016 obchodovaly za cenu 76 Kč/akcii ve srovnání s cenou v úpisu 68 Kč/akcii. To představuje za necelé 4 měsíce, po něž se akcie MMB obchodují, cca 12% zhodnocení. Akcie jsou pozitivně hodnoceny také analytiky – průměrná cílová cena dle dat agentury Bloomberg činila k 15. 8. 2016 89,4 Kč/akcii. To představuje o cca 18 % vyšší cenu, než je cena tržní.

HOSPODÁŘSKÉ VÝSLEDKY ZA PRVNÍ POLOLETÍ PŘEKONALY OČEKÁVÁNÍ

MONETA Money Bank má za sebou první report čtvrtletních hospodářských výsledků jako veřejně obchodovaná společnost. Za první pololetí 2016 dosáhla čistého zisku 2,28 mld. Kč (4,46 Kč/akcii), čímž překonala očekávání trhu, především díky nižším než očekávaným nákladům spojeným s IPO, dobré kontrole ostatních provozních nákladů, nízkým nákladům rizika (příznivý vývoj podílu nesplácených úvěrů) a výnosu z prodeje podílu ve VISA Europe. Hospodářské výsledky byly trhem přijaty velmi pozitivně, akcie v reakci na to v den reportu posílily o 3,5 %.

MONETA slibuje velmi ATRAKTIVNÍ DIVIDENDOVÝ VÝNOS

Investoři byli v minulosti zvyklí, že bankovní akcie nabízely zajímavý dividendový výnos. V posledních letech jsou nicméně evropské banky v problémech, způsobených prostředím extrémně nízkých úrokových sazeb, slabého ekonomického růstu v Evropě a přísnějších kapitálových požadavků. Některé západoevropské banky tak dnes dividendy nevyplácejí vůbec či pouze na úrovni zlomku toho, co v minulosti.

MONETA je ve zcela opačné situaci. Banka disponuje značným kapitálovým polštářem nad rámec požadavků regulátora (aktuální kapitálová přiměřenost tier 1 činí 17,7 % ve srovnání s požadavkem ČNB 14,5 %), díky čemuž si může dovolit vyplácet vysoké dividendy. Management banky indikuje, že v příštích letech hodlá vyplácet minimálně 70 % čistého zisku na dividendách, přičemž nevylučuje, že tento výplatní poměr může být i 100 % zisku, případně může dojít k výplatě mimořádných dividend.

Tržní konsensus počítá pro letošní rok s čistým ziskem MMB ve výši 3,8 mld. Kč, což je 7,4 Kč/akcii. Při 70% výplatním poměru by dividenda vyplacená ze zisku 2016 činila 5,2 Kč/akcii, při 100% výplatním poměru potom 7,4 Kč/akcii. Tyto částky představují dividendový výnos 6,8 % až 9,7 %. To jsou výrazně nadprůměrné hodnoty v rámci odvětví i trhu jako takového (viz obrázek).

MONETA dividenda

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.