Jak se mění pozice společnosti Coca-Cola?

Jak se mění pozice společnosti Coca-Cola?

Společnost Coca-Cola je americká nadnárodní korporace, výrobce a prodejce nealkoholických nápojů, nápojových koncentrátů a sirupů. Společnost je nejvíce známá podle své vlajkové lodi, produktu Coca Cola, který vynalezl v roce 1886 lékárník John Pemberton Stitha v Atlantě, USA.

Číst dále

Trocha historie společnosti COCa-COLA

Společnost do značné míry vyrábí sirupový koncentrát, který je poté prodáván různým franšízovým distribučním společnostem po celém světě, které mají zastoupení na daném území.

Zpočátku byl nápoj Coca Cola tvořen hlavními ingrediencemi: výtažky koky a ořechu koly, s obsahem kokainu a kofeinu, a obsahoval také víno. Nejprve z receptury ubylo víno a Coca Cola se stala nealkoholickým nápojem, který se propagoval jako posilující prostředek pro osvěžení ducha, proti bolestem hlavy a únavě a pro rekonvalescenci po chřipce. Roku 1888 byla obyčejná voda nahrazena sodovkou. V roce 1904 přestal být kokain do Coca Coly přidáván a byl nahrazen zvýšením obsahu kofeinu.

Globální lídr

V současné době se firma Coca-Cola snaží více prosadit na trhu energetických nápojů v USA a zbytku světa. Plánuje zvýšit svou přítomnost na trhu s energetickými nápoji. Je to proto, že energetické nápoje se staly rychle rostoucím dílčím segmentem nápojového průmyslu, zejména mezi mladými spotřebiteli, nejčastěji těmi, kteří si užívají videoher. Naproti tomu spotřeba běžných nealkoholických nápojů klesá. Začátkem tohoto roku firma uvedla na několik zahraničních trhů, včetně Velké Británie a Německa, nápoje Coke Energy a Coca Cola Plus Coffee. V lednu pravděpodobně uvede produkty i v USA. Vstup na americký trh zvýší konkurenci Coke Energy se značkou Monster Beverage Corp. Coca Cola vlastní více než 18 % akcií společnosti Monster, což z ní činí největšího akcionáře společnosti a společnost Monster také používá distribuční síť společnosti Coca Cola.

V souvislosti s firmou Coca-Cola nelze nezmínit společnost PepsiCo Inc. Ta při svém zaměření na cílovou skupinu hráčů počítačových her použila svou značku Mountain Dew, aby šla po demografii hráčů, s variantou „Game Fuel“ prodávanou v plechovce, kterou lze po otevření znovu uzavřít.

Coke Energy je v současné době k dispozici asi ve dvou desítkách zemí, většinou v Evropě. Výrobek, který se prodává ve 330 ml plechovkách, má přibližně stejné množství cukru jako standardní Coca Cola stejné velikosti, ale zhruba třikrát větší obsah kofeinu. Vlastní energetický nápoj Coca-Coly vyvolal spor s ostatními akcionáři společností Monster, soudní spor však vyhrála Coca-Cola, jejíž zástupce uvedl, že jejich nápoj nebude přímou konkurencí nápoje Monster.

plechovky coca-cola

Společnost na akciových trzích

V pátek 18. října firma Coca-Cola reportovala své kvartální výsledky za Q3 nad očekávání trhu. Firma dokázala, že i přes současnou složitou tržní situaci dokáže udržet svou prosperitu a dlouhodobý růstový trend.

Zisk na akcii dosáhl 56 centů, což bylo v souladu s očekáváním analytiků. Tržby dosáhly výše 9,5 miliardy a překonaly očekávání.  Američtí spotřebitelé v poslední době preferují méně sladké nápoje, a proto se Coca-Cola rozhodla vsadit na tuto kategorii produktů.

Světový prodej byl také jasným posunem vpřed, kde společnost oznámila silný růst. Afrika, Asie ale i Střední východ jsou pro firmu stále potenciálně rostoucí teritoria. Místní celebrity a digitální marketing pomohly řadě Smartwater line stát se druhou největší indickou značkou prémiové vody v Indii.

tržby coca cola USA a Kanada

Společnost očekává, že v následujícím roce vynaloží na kapitálové výdaje asi 2,2 miliardy USD, což je navýšení oproti předchozí prognóze 2 miliardy USD.

Od roku 1919 je Coca-Cola veřejně obchodovanou společností. Akcie společnosti jsou kótovány na NYSE a jsou součástí DJIA, indexu S&P 500, Russell 1000 Index a Russell 1000 Growth Stock Index.

Přestože je akcie firmy Coca Cola blízko své průměrné cílové ceny, z dlouhodobého pohledu ji lze stále považovat za velmi perspektivní investici.

vývoj akcie coca-cola

zdroj: Bloomberg.com

Společnost Coca-Cola

Vývoj společnosti

Petr Pelc
Analytik CYRRUS
petr.pelc@cyrrus.cz
Petr Pelc

Další investiční tipy

TIP pro vaše investování: Berkshire Hathaway
TIP pro vaše investování: Berkshire Hathaway
 Chcete využít know-how jednoho z globálně nejproslulejších investorů? Zařaďte do svého portfolia akcie  společnosti Berkshire Hathaway, ...
Po žebříku až ke hvězdám
Po žebříku až ke hvězdám
Sledovali jste, stejně jako miliony lidí po celém světě, start raketoplánu společnosti SpaceX Elona Muska? Druhý komerční let, který dopravil ...
AKTIVNĚ ŘÍZENÝ CERTIFIKÁT
AKTIVNĚ ŘÍZENÝ CERTIFIKÁT
Aktuální situaci na trzích, kdy většina světových burz byla negativně poznamenaná epidemií koronaviru, vnímáme jako investiční příležitost. Histori...
#ZaJedenProvaz
#ZaJedenProvaz
 Vážení klienti, všichni jsme se v době koronaviru nacházeli v těžké situaci. Rozhodli jsme se vám proto přinést výjimečnou a časově...

Důležitá upozornění: Dokument byl zpracován společností CYRRUS, a.s., obchodníkem s cennými papíry, se sídlem Brno, Veveří 111 (dále jen „společnost“). Společnost je členem Burzy cenných papírů Praha, a.s. a Frankfurt Stock Exchange (FWB) – Deutsche Börse. Společnost podléhá regulaci a dohledu České národní banky. Dokument je určen pouze pro reklamní účely a nebyl vytvořen za účelem komplexního průvodce investicemi. Poskytuje pouze krátký přehled o jednom z investičních produktů v současné nabídce. Dokument nenahrazuje odborné poradenství k finančním nástrojům v něm uvedeným, ani nenahrazuje komplexní poučení o rizicích. Dokument je určen výhradně pro počáteční informační účely a společnost důrazně doporučuje investorům podstoupit investiční a/nebo právní a/nebo daňové poradenství před tím, než učiní investiční rozhodnutí. Informace obsažené v tomto dokumentu nelze považovat za radu k jednotlivé investici, ani za daňovou nebo právní radu. Pokud se v dokumentu hovoří o jakémkoliv výnosu, je vždy třeba vycházet ze zásady, že minulé výnosy nejsou zárukou výnosů budoucích, že jakákoliv investice v sobě zahrnuje riziko kolísání hodnoty a změny směnných kursů a že návratnost původně investovaných prostředků ani výše zisku není, pokud v textu dokumentu není uvedeno jinak, zaručena. Investoři mohou získat při prodeji uvedeného investičního nástroje před datem splatnosti nebo při splacení investičního nástroje částku nižší než částku investovanou. Potenciální ztráta je omezena na původně investovanou částku. Informace jsou založeny na hrubé výkonnosti před zdaněním. Tento dokument obsahuje příklady vytvořené na základě analýzy scénářů vývoje podkladových instrumentů. Očekávání a predikce analytiků a stratégů nejsou spolehlivým indikátorem budoucího vývoje tržního kurzu dotčených investičních nástrojů. Příklady jsou založeny pouze na hypotetických předpokladech a neumožňují jakýkoli závěr o budoucím vývoji ceny investičního nástroje. Zdanění je závislé na osobních poměrech každého investora a podléhá zákonným předpisům a dohledu příslušných úřadů. Tento dokument byl připraven s náležitou a patřičnou pečlivostí a pozorností, společnost však neposkytuje garance či ujištění, ať výslovné nebo předpokládané, o jeho přesnosti, správnosti, aktuálnosti nebo úplnosti. Z informací v tomto dokumentu není možné odvozovat žádná práva ani povinnosti. Informace o společnosti a podrobné informace o pobídkách a střetech zájmů naleznete na www.cyrrus.cz v sekci O nás. Tiskové chyby vyhrazeny. Obsah dokumentu je chráněn dle autorského zákona, majitelem autorských práv je společnost. Společnost zakazuje zveřejnění a šíření dokumentu bez jejího písemného souhlasu. Společnost nenese odpovědnost za šíření nebo uveřejnění dokumentu třetími osobami.

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.