Investujte do Cloudových služeb

Investujte do Cloudových služeb

Cloudové služby jsou stále ještě relativně novým odvětvím, které dynamicky roste. Největší firmy v oboru jako Microsoft, Amazon, SAP, salesforce.com nebo Oracle dosahují v cloudových divizích desetiprocentních růstů tržeb. Například tržby Amazonu (divize AWS) rostly ve 3Q 2015 o 78 %, v salesforce.com o 33 % a v Microsoftu o 12 %. Celkově by cloudové tržby podle výzkumné firmy IDC měly v roce 2016 vzrůst o 15 %.

Vydělejte na cloudových službách

  • Výdaje na cloudové služby by v roce 2019 měly téměř vyrovnat ostatní firemní i osobní výdaje na IT s průměrným ročním růstem tržeb o 15,1 %.
  • Cloudové služby dosahují poměrně solidní čisté ziskové marže v průměru 20 %.
  • Komplikací celého sektoru je, že pouze minimum firem se věnuje pouze cloudingu a jejich business je široce diverzifikovaný. Největší ryze cloudovou firmou je salesforce.com. Proto je potřeba u jednotlivých firem zohlednit i další podnikatelské aktivity.
  • I s ohledem na další business společnosti je náš top pick z tohoto sektoru firma Amazon. Ta je zatím převážně online prodejce, nicméně ohromné investice do cloudu už v roce 2015 přinášely kýžené výsledky. Podle firmy MKM Partners by měly tržby z cloudu dosáhnout v roce 2020 38 miliard USD (aktuálně 8 miliard USD).

Sektor informačních technologií by měl v roce 2016 podle našeho názoru dosahovat nadprůměrného organického růstu. To vnímáme jako příležitost vzhledem k tomu, že valuace tohoto sektoru je na průměru celého trhu. Organický růst spolu s námi očekávanou rostoucí ziskovostí a relativně defenzivním tržním očekáváním řadí informační technologie mezi jeden z nejatraktivnějších sektorů na rok 2016.

Sektor informačních technologií by měl v roce 2016 těžit zejména z:

  • Konzervativní tržní konsenzus růstu zisků na úrovni meziroční stagnace – vzhledem k tomu, že technologické firmy mají obrovský polštář hotovosti, ochotu investovat do nových technologií a rostoucí produktivitu práce, považujeme růst zisků za faktor potenciálního pozitivního překvapení.
  • CAPEX klesá v oborech jako energetika nebo zemědělství, investice do technologií rostou.
  • Čistá marže dosahuje 20 %, zatímco průměr S&P 500 je 10 %.
  • I v prostředí silného USD jsou technologické firmy schopny překvapovat na úrovni zisků.
  • Dlouhodobě dosahují technologické firmy nadprůměrný růst tržeb (7,6 %, S&P 500 4,2 %) navzdory vysokým (a rostoucím) personálním nákladům.
  • Valuaci na úrovni P/Ee 17,3x a cash flow yield 6 % považujeme za velmi  konzervativní v porovnání s ostatními sektory.
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.