Euro svým posílením potvrzuje obnovení růstového trendu

Euro svým posílením potvrzuje obnovení růstového trendu

Růstový trend eura k dolaru tohoto roku se začátkem září zastavil na hodnotě 1,209 EUR/USD. Listopadové potvrzení hlavních technických podpor eura 1,166 – 1,171 signalizuje ukončení podzimní konsolidace a návrat kurzu zpět na maxima v prvním pololetí příštího roku. V jeho druhé polovině předpokládáme posun kurzu k úrovním 1,17. Ve srovnání s letním CYRRUS kurzovým výhledem čekáme poněkud větší posílení dolaru k euru.

ČÍST DÁLE

Dolar po velmi silném růstu v důsledku rozšíření úrokového diferenciálu dolaru k euru díky postupnému zvyšování úrokových sazeb USA, a zejména nastavením nových silných programů kvantitativního uvolňování ECB, utržil letos těžké ztráty.

Důvodem je snížení politického rizika Evropy po volbách v některých zemích. Euru rovněž pomohlo setrvalé zrychlování růstu ekonomiky a útlum monetární expanze ECB. Dolar pak překvapivě příliš nepodpořil stabilní a solidní růst americké ekonomiky a postupné, centrální bankou dopředu deklarované zvyšování úrokových sazeb. Začátkem září tak kurz dosáhl dokonce na téměř tříleté maximum 1,209 EUR/USD.

Jak si povede dolar na konci roku 2017?

Poslední vývoj před koncem roku ukazuje vedle ukončení podzimní konsolidace kurzu také oživení růstového trendu eura. Dolaru nebylo příliš platné schvalování daňové reformy Kongresem, v jehož centru je snížení firemní daně až na 20 %. Euru se podařilo udržet hlavní technické podpůrné pásmo 1,166–1,171, což umožňuje, s předpokladem překonání technické překážky 1,191, evropské jednotné měně zamířit nad 1,2.

Vývoj měnového páru EUR/USD

Vývoj měnového páru EUR/USDZdroj: CYRRUS, a.s., Bloomberg

EUR/USD v roce 2018

Dlouhodobé technické rezistence vznikají od dob poslední světové finanční krize a pravděpodobně neumožní euru v příštích letech posílit trvaleji přes 1,26. Tím by se otevíral prostor pro oslabení eura k 1,1, ovšem ne dřív než v roce 2019. Očekávání redukce monetární expanze ECB, tolik podpůrné pro euro, je ovšem zatíženo nejistotou naplnění hlavního předpokladu, tedy konzistentní zvýšení jádrové inflace eurozóny. ECB s tímto posunem vcelku odvážně počítá. Zdá se však, že ECB chce utlumit kvantitativní uvolňování a zvýšit tržní úrokovou míru i z důvodu limitů kumulace dluhu a kvůli cíli stability finančního systému a bezpečné míry rizika.

Výhled eurodolaru pro příští rok zůstává podobný letnímu kurzovému výhledu CYRRUS. Aktuální očekávání předpokládá o něco větší posílení eura v prvním pololetí a menší obrat kurzu v pololetí druhém. Předpokládáme pokračování příznivého makroekonomického vývoje a postupného útlumu monetární expanze ECB. Očekáváme, že ECB během roku 2018 ukončí nákup cenných papírů. Dále výhled počítá s pokračováním příznivého vývoje americké ekonomiky a ohlášeným zvyšováním úrokových sazeb centrální bankou.

Josef KvardaPortfolio manažer

Důležitá upozornění: Dokument byl zpracován společností CYRRUS, a.s., obchodníkem s cennými papíry, se sídlem Brno, Veveří 111 (dále jen „společnost“). Společnost je členem Burzy cenných papírů Praha, a.s. a Frankfurt Stock Exchange (FWB) – Deutsche Börse. Společnost podléhá regulaci a dohledu České národní banky. Dokument je určen pouze pro reklamní účely a nebyl vytvořen za účelem komplexního průvodce investicemi. Poskytuje pouze krátký přehled o jednom z investičních produktů v současné nabídce. Dokument nenahrazuje odborné poradenství k finančním nástrojům v něm uvedeným, ani nenahrazuje komplexní poučení o rizicích. Dokument je určen výhradně pro počáteční informační účely a společnost důrazně doporučuje investorům podstoupit investiční a/nebo právní a/nebo daňové poradenství před tím, než učiní investiční rozhodnutí. Informace obsažené v tomto dokumentu nelze považovat za radu k jednotlivé investici, ani za daňovou nebo právní radu. Pokud se v dokumentu hovoří o jakémkoliv výnosu, je vždy třeba vycházet ze zásady, že minulé výnosy nejsou zárukou výnosů budoucích, že jakákoliv investice v sobě zahrnuje riziko kolísání hodnoty a změny směnných kursů a že návratnost původně investovaných prostředků ani výše zisku není, pokud v textu dokumentu není uvedeno jinak, zaručena. Investoři mohou získat při prodeji uvedeného investičního nástroje před datem splatnosti nebo při splacení investičního nástroje částku nižší než částku investovanou. Potenciální ztráta je omezena na původně investovanou částku. Informace jsou založeny na hrubé výkonnosti před zdaněním. Tento dokument obsahuje příklady vytvořené na základě analýzy scénářů vývoje podkladových instrumentů. Očekávání a predikce analytiků a stratégů nejsou spolehlivým indikátorem budoucího vývoje tržního kurzu dotčených investičních nástrojů. Příklady jsou založeny pouze na hypotetických předpokladech a neumožňují jakýkoli závěr o budoucím vývoji ceny investičního nástroje. Zdanění je závislé na osobních poměrech každého investora a podléhá zákonným předpisům a dohledu příslušných úřadů. Tento dokument byl připraven s náležitou a patřičnou pečlivostí a pozorností, společnost však neposkytuje garance či ujištění, ať výslovné nebo předpokládané, o jeho přesnosti, správnosti, aktuálnosti nebo úplnosti. Z informací v tomto dokumentu není možné odvozovat žádná práva ani povinnosti. Informace o společnosti a podrobné informace o pobídkách a střetech zájmů naleznete na www.cyrrus.cz v sekci O nás. Tiskové chyby vyhrazeny. Obsah dokumentu je chráněn dle autorského zákona, majitelem autorských práv je společnost. Společnost zakazuje zveřejnění a šíření dokumentu bez jejího písemného souhlasu. Společnost nenese odpovědnost za šíření nebo uveřejnění dokumentu třetími osobami.

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.