BITCOIN - SPEKULATIVNÍ INVESTICE DO KRYPTOMĚNY

BITCOIN - SPEKULATIVNÍ INVESTICE DO KRYPTOMĚNY

Co je to Bitcoin? Virtuální měna, nezávislá na vládách a centrálních institucích, nepodléhající inflaci. Nejrychlejší a mnohdy i nejlevnější způsob placení, ale také lákavá investice.

ČÍST DÁLE

Toto virtuální platidlo vzniklo v roce 2009, kdy bylo vytvořeno dosud anonymním programátorem (či skupinou lidí) vystupujícím pod pseudonymem Satoshi Nakamoto. Název inspirovaný IT technologiemi lze přeložit jako „bitová mince“. Forma této měny je pouze digitální, nemá papírovou podobu. Cena měny je extrémně volatilní a denní pohyby v desítkách procent nejsou výjimečné. Konečné množství Bitcoinů je přibližně 21 milionů a jejich uvolňování do oběhu je dáno zdrojovým kódem sítě.

Vývoj ceny Bitcoinu za poslední rok

 

Jak funguje Bitcoin?

Bitcoinový systém je de facto šifrovaný platební protokol bez centrálního řízení. Bitcoiny jsou zaevidovány do virtuální účetní knihy, přes kterou platební protokol funguje. Celý systém je naprosto anonymní a transakce mají jen dvě strany: odesílatel a příjemce. Bitcoinový účet si může založit prakticky každý kdo má počítač. Uživatelé mají tzv. „e-wallet“ - elektronické peněženky, kde platební transakce zadávají.

Hlavní rizika Bitcoinu

Kryptoměna není ničím kryta, její hodnota je založena na důvěře, že s Bitcoiny bude možné v budoucnosti zaplatit. Chybně zadané transakce již nelze vzít zpět, není totiž kde podat jakoukoliv reklamaci. Vklady do Bitcoinů, stejně jako do dalších kryptoměn, nejsou chráněny pojištěním ani žádnou jinou garancí. Kryptoměny jsou navíc častým terčem útoků počítačových hackerů. Anonymita Bitcoinu přitahuje organizovaný zločin, praní špinavých peněz a financování terorismu.

Investice na veřejném trhu

Pro investory, kteří nechtějí podstupovat složitost založení a užívání bitcoinové peněženky a upřednostňují přímou investici na burze je několik investičních možností. Nejedná se o přímý nákup Bitcoinu jako takového, ale o investici na veřejném trhu do aktiv, které jsou na Bitcoin navázány.

Bitcoin Group SE - holdingová společnost zaměřená na inovativní obchodní modely a technologie kryptoměn. Společnost vlastní 100 % akcií firmy Bitcoin Deutschland AG, která provozuje jedinou německou autorizovanou platformu pro obchodování s digitálními měnami v doméně Bitcoin.de.

Bitcoin Services, Inc. - firma se specializuje na vývoj programů a softwarové obchodní operace na internetu. Vlastní dceřinou společnost Crypto Capital Corp, která poskytuje peněženku Crypto.

Bitcoin Investment Trust - tento fond umožňuje investorům participovat na cenovém pohybu Bitcoinu v tradičním investičním nástroji bez problémů se složitým nákupem, uložením a prodejem. Kurz je navázán na tržní cenu Bitcoinu, neboť fond přímo drží toto aktivum. Prakticky od svého založení se však obchoduje s poměrně vysokou prémií vůči čisté hodnotě aktiv, která je způsobená velkou poptávkou po tomto instrumentu a tím, že počet emitovaných akcií je správcem fondu omezen a neroste společně s rostoucím zájmem investorů.

Srovnání tržní ceny Bitcoin Investment Trust a čisté hodnoty držených aktiv za poslední rok

 

Spekulativní investice nebo platební instrument?

Pro většinu zainteresovaných do Bitcoinu představuje toto aktivum vidinu výnosné investice. Jsou však případy, kdy kryptoměna primárně slouží jako platidlo.

Příkladem může být současná situace v Zimbabwe. Tato země se aktuálně těžce vypořádává se stavem své národní měny, což vede k rostoucímu zájmu o bitcoinové transakce. Místní obchodní platforma Golix registrovala v měsíci říjnu více než jeden milion realizovaných obchodů. Paradoxem je, že Bitcoin se na tamním trhu obchoduje za dvojnásobnou cenu než jinde na světě, důvodem je vysoká poptávka.

Investice do Bitcoinu a do aktiv na tuto kryptoměnu navázaných lze nadále označit za vysoce rizikovou spekulaci. Investor by si měl být dobře vědom, že příležitost rychlého zhodnocení své investice je vykoupena rizikovostí spojenou s vysokou volatilitou a nestabilitou tohoto podkladového aktiva.

Petr PelcPortfolio manažer

Důležitá upozornění: Dokument byl zpracován společností CYRRUS, a.s., obchodníkem s cennými papíry, se sídlem Brno, Veveří 111 (dále jen „společnost“). Společnost je členem Burzy cenných papírů Praha, a.s. a Frankfurt Stock Exchange (FWB) – Deutsche Börse. Společnost podléhá regulaci a dohledu České národní banky. Dokument je určen pouze pro reklamní účely a nebyl vytvořen za účelem komplexního průvodce investicemi. Poskytuje pouze krátký přehled o jednom z investičních produktů v současné nabídce. Dokument nenahrazuje odborné poradenství k finančním nástrojům v něm uvedeným, ani nenahrazuje komplexní poučení o rizicích. Dokument je určen výhradně pro počáteční informační účely a společnost důrazně doporučuje investorům podstoupit investiční a/nebo právní a/nebo daňové poradenství před tím, než učiní investiční rozhodnutí. Informace obsažené v tomto dokumentu nelze považovat za radu k jednotlivé investici, ani za daňovou nebo právní radu. Pokud se v dokumentu hovoří o jakémkoliv výnosu, je vždy třeba vycházet ze zásady, že minulé výnosy nejsou zárukou výnosů budoucích, že jakákoliv investice v sobě zahrnuje riziko kolísání hodnoty a změny směnných kursů a že návratnost původně investovaných prostředků ani výše zisku není, pokud v textu dokumentu není uvedeno jinak, zaručena. Investoři mohou získat při prodeji uvedeného investičního nástroje před datem splatnosti nebo při splacení investičního nástroje částku nižší než částku investovanou. Potenciální ztráta je omezena na původně investovanou částku. Informace jsou založeny na hrubé výkonnosti před zdaněním. Tento dokument obsahuje příklady vytvořené na základě analýzy scénářů vývoje podkladových instrumentů. Očekávání a predikce analytiků a stratégů nejsou spolehlivým indikátorem budoucího vývoje tržního kurzu dotčených investičních nástrojů. Příklady jsou založeny pouze na hypotetických předpokladech a neumožňují jakýkoli závěr o budoucím vývoji ceny investičního nástroje. Zdanění je závislé na osobních poměrech každého investora a podléhá zákonným předpisům a dohledu příslušných úřadů. Tento dokument byl připraven s náležitou a patřičnou pečlivostí a pozorností, společnost však neposkytuje garance či ujištění, ať výslovné nebo předpokládané, o jeho přesnosti, správnosti, aktuálnosti nebo úplnosti. Z informací v tomto dokumentu není možné odvozovat žádná práva ani povinnosti. Informace o společnosti a podrobné informace o pobídkách a střetech zájmů naleznete na www.cyrrus.cz v sekci O nás. Tiskové chyby vyhrazeny. Obsah dokumentu je chráněn dle autorského zákona, majitelem autorských práv je společnost. Společnost zakazuje zveřejnění a šíření dokumentu bez jejího písemného souhlasu. Společnost nenese odpovědnost za šíření nebo uveřejnění dokumentu třetími osobami.

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.