Úvodní fundamentální analýza společnosti Telekomunikacja Polska, S.A.

21.02.2008 10:14:48
Polský integrovaný telekomunikační operátor Telekomunikacja Polska, S.A. (dále TPSA, "společnost"), poskytuje na polském trhu standardní rozsah telekomunikačních služeb, tj. zejména hlasové služby pevných linek, hlasové služby mobilních telefonů, posílání SMS a MMS, a připojení k internetu jak přes pevnou linku tak z mobilu. Pevné linky společnost využívá také k šíření televizního signálu a s tím souvisejících služeb.


Hospodářské výsledky TPSA za poslední se roky nesou ve znamení stagnujících či mírně klesajících tržeb, kdy hlavním důvodem k tomuto jevu jsou neustále se snižující výnosy ze segmentu pevných linek, díky stále klesající popularitě fixních hlasových služeb. Výnosy naopak rostou v odvětví mobilní komunikace, tento nárůst však pokles ve fixním segmentu nevyrovnává. Ostatní výnosy z prodeje zařízení a radiokomunikací tvoří pouze nevýznamnou součást tržeb. K vyšší ziskovosti tak společnosti přispívá hlavně řízení nákladů. I přes rostoucí inflaci napříč střední Evropou se společnosti daří držet na uzdě mzdové náklady, díky kvalitnímu finančnímu řízení dluhu pak za rok 2007 došlo k poklesu finančních nákladů, které byly hlavním důvodem k překvapivému nárůstu zisku za tento rok.


Do budoucna předpokládáme v horizontu několika let postupné zpomalení až zastavení poklesu hlasových výnosů z fixního segmentu a další nárůst výnosů z mobilního segmentu, podobně jako nárůst výnosů z datových služeb. Vývoj TPSA kopíruje obecné trendy v telekomunikačních službách, jak je můžeme pozorovat u jiných operátorů.


Ukazatele ziskovosti na úrovni čistého zisku nevykazují a ani do budoucna nebudou vykazovat velké změny (oscilace kolem 12%), předpokládáme však pokles provozních ukazatelů EBITDA marže a EBIT marže. V posledních letech docházelo k výraznému navyšování dividendy, po dividendově "chudých" letech tak TPSA dosahuje dividendového výnosu cca 6 % srovnatelného s průměrným dividendovým výnosem v telekomunikačním odvětví. Navíc v roce 2007 proběhl a v letošním roce pravděpodobně opět bude probíhat zpětný odkup akcií. Akcie společnosti jsou obchodovány na kapitálových trzích ve Varšavě a Londýně.


Z oborového srovnání s vybranými středoevropskými telekomunikačními operátory vychází TPSA jako společnost, která se na trzích obchoduje s diskontem oproti průměru peer-group, to zdůvodňujeme zejména již zmíněnými stagnujícími tržbami, popř. vývojem v segmentu pevných linek a mírně podprůměrnými ukazateli rentability. Na druhou stranu výše zadlužení nepředstavuje pro společnost či investory větší riziko.


Na základě naší fundamentální analýzy jsme za použití metod DDM a FCFE dospěli k cílovým cenám 23,6 PLN resp. 26,8 PLN. Váženým průměrem těchto dvou cen s váhami 0,4 pro metodu DDM a 0,6 pro metodu FCFE stanovujeme cílovou cenu akcie společnosti Telekomunikacja Polska, S.A. ve výši 25,5 PLN, což činí prémii k závěrečné ceně předchozího dne ve výši 8,99%, z čehož vyplývá naše investiční doporučení "držet".


Úvodní fundamentální analýza společnosti TPSA ke staženízde zde (219,77 KB).

Tyto webové stránky jsou provozovány společností CYRRUS, a.s., IČ 639 07 020, se sídlem Veveří 3163/111, Žabovřesky, 616 00 Brno (dále jen „společnost“ nebo „CYRRUS“). Společnost prostřednictvím webových stránek kontroluje a dále zpracovává informace uložené v souborech typu cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem mimo jiné i k personalizaci obsahu. Kliknutím na tlačítko „Souhlasím“ souhlasíte s využívaním cookies a předáním údajů o chování na webu pro zobrazení cílené reklamy na sociálních sítích a reklamních sítích na dalších webech. Více informací zde.