Unipterol: Flash analýza výsledků za 3Q/2013

23.10.2013 10:03:50

Hospodářské výsledky společnosti Unipetrol ukázaly na pokračující negativní trend v rafinérském segmentu. Naopak petrochemii se již několik kvartálů daří a maloobchod je na vzestupu.

Rafinérský segment byl ve 3Q pod tlakem nízkého spreadu mezi cenami ropy Brent a Ural, který dosáhl nejnižší hodnoty 0,2 USD/barel od 2Q roku 2011. Před rokem byla tato marže 5,1 USD/barel. Negativně působily i nižší prodeje kvůli odstávce kralupské rafinérie a 2 etylénových jednotek a nelegálním dovozům paliv v srpnu a září.

Petrochemie benefitovala primárně z oslabení amerického dolaru (+285 mil. CZK) a přecenění zásob. Naopak negativní vliv měly prodejní objemy, které meziročně poklesly o 12 % z důvodu povodní v České republice, které opozdily dodávky do Lovochemie a Spolany. Meziročně se stále negativně projevuje uzavření jednotky močoviny ze začátku roku 2013.

Maloobchodní prodeje meziročně vzrostly vlivem úspěšných promo akcí. Další zlepšení by mělo nastat v listopadu s novou legislativou, která by měla omezit nelegální dovozy. Marže z paliv vzrostly o 58 mil. CZK, prodané objemy o 23 mil. CZK. Meziroční pokles tržeb byl způsoben primárně tím, že ve 3Q 2012 byla rozpuštěna do zisku opravná položka k pokutě od antimonopolního úřadu.

Do čisté ztráty stáhl firmu především negativní finanční výsledek (-306 mil. CZK) vlivem přecenění derivátů.

Generální ředitel zopakoval, že bude obtížné dosáhnout letošního celoročního cíle kladného provozního zisku.

Ve 3Q Unipetrol podepsal smlouvu s Transpetrolem o přepravních tarifech pro přepravu ropy ropovodem Družba na Slovensku. Další smlouva byla uzavřena se Správou státních hmotných rezerv o zpracování ropy ve stavu ropné nouze.

Výsledky vnímáme jako mírně negativní, ovšem dopad na cenu akcie nečekáme žádný.

Celá flash analýza ke stažení zde zde

Tyto webové stránky jsou provozovány společností CYRRUS, a.s., IČ 639 07 020, se sídlem Veveří 3163/111, Žabovřesky, 616 00 Brno (dále jen „společnost“ nebo „CYRRUS“). Společnost prostřednictvím webových stránek kontroluje a dále zpracovává informace uložené v souborech typu cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem mimo jiné i k personalizaci obsahu. Kliknutím na tlačítko „Souhlasím“ souhlasíte s využívaním cookies a předáním údajů o chování na webu pro zobrazení cílené reklamy na sociálních sítích a reklamních sítích na dalších webech. Více informací zde.