Unipetrol: Flash analýza výsledků za 4Q/2013

27.01.2014 12:08:30

Výsledky společnosti Unipetrol kopírovaly negativní trend celého rafinérského sektoru, kde přetrvávají nepříznivé tržní podmínky. Celkově ve 4Q meziročně klesly tržby o 5 % na 25,07 mld. CZK, čistá ztráta činila 690 mil. CZK. Oba dva ukazatele zaostaly za odhady.

Rafinérský segment navázal na slabší výsledky ze 3Q a vykázal ve 4Q ztrátu na úrovni EBITDA LIFO ve výši 391 mil. CZK. Horší výsledky tohoto segmentu jsou způsobeny jednak nízkými maržemi na benzínu, dieselu, tak i nižším spreadem mezi ropou Brent a Ural. Slabší výsledky podpořila i odstávka kralupské rafinerie, díky níž se meziročně snížil objem zpracované ropy z 956 tis. tun na 906 tis. tun, což odpovídá přibližně 81% míře využití rafinérských kapacit.

Petrochemický segment byl i ve 4Q nejziskovějším segmentem Unipetrolu s EBITDA LIFO na úrovni 514 mil. CZK. Petrochemie benefitovala z vyšších petrochemických marží a z úspory nákladů dosažených v rámci firemní iniciativy Provozní dokonalosti. Pozitivní efekt mělo také silnější EUR vůči CZK a vyšší využití etylénové jednotky. Naopak negativní dopad měly vyšší poplatky na obnovitelné zdroje a náklady na emisní povolenky. Ve 4Q došlo k meziročnímu snížení prodejních objemů o 7 % na 420 tis. tun.

Maloobchodní prodeje meziročně vzrostly díky vyšším maržím a legislativním změnám, které omezují nelegální dovoz pohonných hmot. Benzina v prosinci 2013 uvedla do provozu třetí samoobslužnou čerpací stanici a spustila program pro zlepšení vztahu se zákazníky. Díky těmto změnám meziročně vzrostl tržní podíl  Benziny o 0,9 p.b. Prodeje paliv meziročně vzrostly o 13 mil. CZK. Celkově ve 4Q vygeneroval maloobchodní segment EBITDA LIFO ve výši 173 mil. CZK, oproti 76 mil. CZK v roce 2012.

V prosinci Unipetrolu poskytl majoritní akcionář PKN Orlen tříletý úvěr ve výši 4 mld. CZK za účelem diverzifikování zdrojů společnosti.

Největší vliv na ztrátu skupiny měla provozní ztráta rafinérského segmentu a meziročně vyšší finanční náklady.

Výsledky považujeme za mírně negativní.

Celá analýza ke stažení zde zde

Tyto webové stránky jsou provozovány společností CYRRUS, a.s., IČ 639 07 020, se sídlem Veveří 3163/111, Žabovřesky, 616 00 Brno (dále jen „společnost“ nebo „CYRRUS“). Společnost prostřednictvím webových stránek kontroluje a dále zpracovává informace uložené v souborech typu cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem mimo jiné i k personalizaci obsahu. Kliknutím na tlačítko „Souhlasím“ souhlasíte s využívaním cookies a předáním údajů o chování na webu pro zobrazení cílené reklamy na sociálních sítích a reklamních sítích na dalších webech. Více informací zde.