Unipetrol: Flash analýza výsledků za 4Q/2013

27.01.2014 12:08:30

Výsledky společnosti Unipetrol kopírovaly negativní trend celého rafinérského sektoru, kde přetrvávají nepříznivé tržní podmínky. Celkově ve 4Q meziročně klesly tržby o 5 % na 25,07 mld. CZK, čistá ztráta činila 690 mil. CZK. Oba dva ukazatele zaostaly za odhady.

Rafinérský segment navázal na slabší výsledky ze 3Q a vykázal ve 4Q ztrátu na úrovni EBITDA LIFO ve výši 391 mil. CZK. Horší výsledky tohoto segmentu jsou způsobeny jednak nízkými maržemi na benzínu, dieselu, tak i nižším spreadem mezi ropou Brent a Ural. Slabší výsledky podpořila i odstávka kralupské rafinerie, díky níž se meziročně snížil objem zpracované ropy z 956 tis. tun na 906 tis. tun, což odpovídá přibližně 81% míře využití rafinérských kapacit.

Petrochemický segment byl i ve 4Q nejziskovějším segmentem Unipetrolu s EBITDA LIFO na úrovni 514 mil. CZK. Petrochemie benefitovala z vyšších petrochemických marží a z úspory nákladů dosažených v rámci firemní iniciativy Provozní dokonalosti. Pozitivní efekt mělo také silnější EUR vůči CZK a vyšší využití etylénové jednotky. Naopak negativní dopad měly vyšší poplatky na obnovitelné zdroje a náklady na emisní povolenky. Ve 4Q došlo k meziročnímu snížení prodejních objemů o 7 % na 420 tis. tun.

Maloobchodní prodeje meziročně vzrostly díky vyšším maržím a legislativním změnám, které omezují nelegální dovoz pohonných hmot. Benzina v prosinci 2013 uvedla do provozu třetí samoobslužnou čerpací stanici a spustila program pro zlepšení vztahu se zákazníky. Díky těmto změnám meziročně vzrostl tržní podíl  Benziny o 0,9 p.b. Prodeje paliv meziročně vzrostly o 13 mil. CZK. Celkově ve 4Q vygeneroval maloobchodní segment EBITDA LIFO ve výši 173 mil. CZK, oproti 76 mil. CZK v roce 2012.

V prosinci Unipetrolu poskytl majoritní akcionář PKN Orlen tříletý úvěr ve výši 4 mld. CZK za účelem diverzifikování zdrojů společnosti.

Největší vliv na ztrátu skupiny měla provozní ztráta rafinérského segmentu a meziročně vyšší finanční náklady.

Výsledky považujeme za mírně negativní.

Celá analýza ke stažení zde zde

Celý ranní komentář z trhu z 12. 5. v pdf

Celý ranní komentář z trhu z 12. 5. v pdf

stáhnout komentář