Unipetrol: Flash analýza výsledků za 2Q 2013

23.07.2013 13:20:22

Hospodářské výsledky za 2Q v podstatě mnoho nevybočily z trendu posledních kvartálů. Nejhorší výkonnost zaznamenala divize rafinérie, naopak dobře se dařilo petrochemii a také maloobchodu.

Celkové tržby poklesly meziročně o 9 % zejména z důvodu nižších prodejních objemů rafinérie i petrochemie a nižší průměrné ceny ropy. Provozní ukazatel EBITDA s LIFO oceněním zásob meziročně poklesl o 51 % kvůli nižším objemům prodaných rafinérských a petrochemických výrobků, nižším rafinérským maržím, vyšším příspěvkům na obnovitelné zdroje a odpisu zbývající účetní hodnoty uzavřené teplárny v Litvínově.

Čistý zisk dosáhl opět záporných úrovní (-429 mil. CZK), když hlavním důvodem bylo negativní přecenění zásob ve výši 664 mil CZK, které bylo provedeno kvůli poklesu ceny ropy.

Rafinérský segment je dlouhodobě pod tlakem jednak z důvodu klesajících prodejních objemů, ale také kvůli nižším rafinérským maržím a klesajícímu rozdílu ceny ropy Brent a Ural. Objem prodaných rafinérských objemů včetně  maloobchodu klesl meziročně o 6 % na 816 tis. tun. Tento pokles byl způsoben mimo jiné neplánovanou odstávkou kralupské rafinérie na přelomu května a června.

V maloobchodním segmentu se konečně projevuje snaha státu o potlačení nelegálního trhu s pohonnými hmotami. Unipetrol, resp. jeho síť čerpacích stanic Benzina, již od poloviny května benefituje na snaze státních institucí omezit nelegální dovoz pohonných hmot do České republiky. To se u Benziny projevuje růstem prodaných objemů.

Petrochemický segment přispěl největší měrou do hospodaření Unipetrolu zejména vlivem vysokých petrochemických marží a vyššími prodeji vysokomaržových produktů. I přes pokles prodaných objemů meziročně o 5 % dosáhl tento segment provozního ukazatele EBITDA 682 mil. CZK (LIFO efekt přecenění zásob). Meziroční pokles objemů byl způsoben uzavřením jednotky močoviny ze začátku roku a během červnových povodní.

Unipetrol tak stále čeká na zlepšení rafinérských podmínek, nicméně „petrochemie drží firmu nad vodou“. To se ostatně projevilo i ve strategii na roky 2013 – 2017, kde firma označuje petrochemický segment jako hlavního tvůrce zisku skupiny.

Celá flash analýza výsledků ke stažení zde zde

Celý ranní komentář z trhu z 12. 5. v pdf

Celý ranní komentář z trhu z 12. 5. v pdf

stáhnout komentář