Unipetrol: Flash analýza výsledků za 2Q 2013

23.07.2013 13:20:22

Hospodářské výsledky za 2Q v podstatě mnoho nevybočily z trendu posledních kvartálů. Nejhorší výkonnost zaznamenala divize rafinérie, naopak dobře se dařilo petrochemii a také maloobchodu.

Celkové tržby poklesly meziročně o 9 % zejména z důvodu nižších prodejních objemů rafinérie i petrochemie a nižší průměrné ceny ropy. Provozní ukazatel EBITDA s LIFO oceněním zásob meziročně poklesl o 51 % kvůli nižším objemům prodaných rafinérských a petrochemických výrobků, nižším rafinérským maržím, vyšším příspěvkům na obnovitelné zdroje a odpisu zbývající účetní hodnoty uzavřené teplárny v Litvínově.

Čistý zisk dosáhl opět záporných úrovní (-429 mil. CZK), když hlavním důvodem bylo negativní přecenění zásob ve výši 664 mil CZK, které bylo provedeno kvůli poklesu ceny ropy.

Rafinérský segment je dlouhodobě pod tlakem jednak z důvodu klesajících prodejních objemů, ale také kvůli nižším rafinérským maržím a klesajícímu rozdílu ceny ropy Brent a Ural. Objem prodaných rafinérských objemů včetně  maloobchodu klesl meziročně o 6 % na 816 tis. tun. Tento pokles byl způsoben mimo jiné neplánovanou odstávkou kralupské rafinérie na přelomu května a června.

V maloobchodním segmentu se konečně projevuje snaha státu o potlačení nelegálního trhu s pohonnými hmotami. Unipetrol, resp. jeho síť čerpacích stanic Benzina, již od poloviny května benefituje na snaze státních institucí omezit nelegální dovoz pohonných hmot do České republiky. To se u Benziny projevuje růstem prodaných objemů.

Petrochemický segment přispěl největší měrou do hospodaření Unipetrolu zejména vlivem vysokých petrochemických marží a vyššími prodeji vysokomaržových produktů. I přes pokles prodaných objemů meziročně o 5 % dosáhl tento segment provozního ukazatele EBITDA 682 mil. CZK (LIFO efekt přecenění zásob). Meziroční pokles objemů byl způsoben uzavřením jednotky močoviny ze začátku roku a během červnových povodní.

Unipetrol tak stále čeká na zlepšení rafinérských podmínek, nicméně „petrochemie drží firmu nad vodou“. To se ostatně projevilo i ve strategii na roky 2013 – 2017, kde firma označuje petrochemický segment jako hlavního tvůrce zisku skupiny.

Celá flash analýza výsledků ke stažení zde zde

Tyto webové stránky jsou provozovány společností CYRRUS, a.s., IČ 639 07 020, se sídlem Veveří 3163/111, Žabovřesky, 616 00 Brno (dále jen „společnost“ nebo „CYRRUS“). Společnost prostřednictvím webových stránek kontroluje a dále zpracovává informace uložené v souborech typu cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem mimo jiné i k personalizaci obsahu. Kliknutím na tlačítko „Souhlasím“ souhlasíte s využívaním cookies a předáním údajů o chování na webu pro zobrazení cílené reklamy na sociálních sítích a reklamních sítích na dalších webech. Více informací zde.