Unipetrol: flash analýza výsledků za 1Q2013

25.04.2013 14:42:37

Hospodářské výsledky společnosti Unipetrol nijak zásadně nepřekvapily a nevybočily z negativního trendu posledních kvartálů. Dolů firmu táhne zejména rafinérský segment, mírně negativně zapůsobil i maloobchod. Na druhou stranu velmi dobře se dařilo petrochemii.

Společnost dosáhla tržeb ve výši 24,8 mld. CZK, což je 6% pokles v porovnání s minulým čtvrtletím a 3% pokles oproti stejnému období loňského roku. Pokles tržeb byl způsoben nižšími prodejními objemy ve všech segmentech. EBITDA dosáhla kladné úrovně 540 mil. CZK, což je méně než v loňském roce (692 mil. CZK), ale velmi blízko odhadům trhu i našim (569 mil. CZK, resp. 566 mil. CZK). Čistý zisk byl záporný ve výši 148 mil. CZK.

Segment rafinérie dosáhl provozní ztráty 445 mil. CZK v důsledku nízkých rafinérských marží a nižším objemům (sezónnost). Tento segment je dlouhodobě pod tlakem nelegálních importů, což způsobuje přezásobenou českého trhu. To se odráží negativně i v maloobchodním sektoru, kde jsou kvůli vysokým zásobám nízké marže zejména u benzínu. Maloobchod dosáhl ztráty 34 mil. CZK. Kromě výše zmíněných marží jsou dalšími negativními důvody sezónnost a delší zimní období v porovnání s předchozími roky.

Šedý trh s pohonnými hmotami by měl být do budoucna legislativně ošetřen. Pozitivní dopad do hospodaření očekává management už od 3. čtvrtletí letošního roku.

Petrochemický sektor působil v rámci výsledků velmi pozitivně a dosáhl provozního zisku 427 mil. CZK zejména díky silným petrochemickým maržím a pokračujícím interním optimalizačním opatřením. 1Q 2013 bylo již třetím ziskovým čtvrtletím pro petrochemický segment v řadě.

Na rok 2013 si společnost stanovila velmi smělý cíl kladného provozního zisku EBIT. Ten by se mělo podařit dosáhnout zejména provozními opatřeními s kladným dopadem na EBIT 1,5 mld. CZK. Management také oznámil plánovanou zarážku kralupské rafinerie v období září a října letošního roku. Výdaje by měly dosáhnout 575 mil. CZK.

Celá flash analýza ke stažení zde zde

Tyto webové stránky jsou provozovány společností CYRRUS, a.s., IČ 639 07 020, se sídlem Veveří 3163/111, Žabovřesky, 616 00 Brno (dále jen „společnost“ nebo „CYRRUS“). Společnost prostřednictvím webových stránek kontroluje a dále zpracovává informace uložené v souborech typu cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem mimo jiné i k personalizaci obsahu. Kliknutím na tlačítko „Souhlasím“ souhlasíte s využívaním cookies a předáním údajů o chování na webu pro zobrazení cílené reklamy na sociálních sítích a reklamních sítích na dalších webech. Více informací zde.