Unipetrol: Flash analýza výsledků za 1Q/2014

24.04.2014 14:43:10

Zisk společnosti Unipetrol se poprvé od 3. čtvrtletí 2012 dostal do kladných hodnot. To ovšem neznamená, že by se hospodaření společnosti po ztrátě 690 miliónů CZK z posledního čtvrtletí loňského roku tak významně zlepšilo. Dobrá čísla jsou způsobena zejména jednorázovou položkou.

Unipetrol na konci ledna dokončil nákup 16,3% podílu Shell v České rafinérské se ziskem 1,2 miliard CZK. Tento zisk vznikl tím, že reálná cena aktiv nakoupených v rámci akvizice byla vyšší než prodejní cena. Bez zaúčtování tohoto vlivu by zisk dosáhl záporných hodnot -249 miliónů CZK.

Tržby meziročně vzrostly o 16 % zejména díky navýšení podílu v České rafinérské a z toho plynoucí vyšší produkce. EBITDA zisk po očištění dosáhl kladných 671 milionů (+53 % y-y).

V rafinérském segmentu pokračovalo i nadále velmi složité makroprstředí. Průměrná rafinérská marže klesla na mizivých 0,2 USD/barel (1Q 2013 1,9 USD/barel), což je pětileté minimum, a diferenciál mezi cenou ropy Brent a Ural poklesla na 1,4 USD/barel (1Q 2013 1,7 USD/barel). Po očištění o jednorázové položky dosáhl segment provozní ztráty 434 miliónů CZK. Dobrou zprávou s ohledem na budoucí hospodaření je komentář managementu, že na přelomu března a dubna vidí zlepšující se tendence.

Petrochemický segment se stal opět klíčovým zdrojem zisku a zachraňuje tak společnost již několik čtvrtletí od velkých ztrát. Dobré výsledky byly díky vyššímu využití etylénové jednotky, vyšším prodaným objemům, vyšším maržím a silnému euru. Stabilnější cena ropy pak měla za následek stabilnější poptávku. Celkově tak segment vygeneroval EBITDA zisk 997 miliónů CZK.

Maloobchod stále bojuje s šedou zónou navzdory legislativním zásahům na omezení této nelegální části trhu. Pozitivně přispěly prodané objemy díky mírnější zimě a ekonomickému oživení. Slabší koruna vůči euru způsobila vyšší aktivitu zahraničních přepravců přes území České republiky s pozitivním dopadem na prodeje nafty. EBITDA dosáhla 100 miliónů CZK (+57 mil. y-y).

Celá analýza výsledků ke stažení zde zde

Celý ranní komentář z trhu z 12. 5. v pdf

Celý ranní komentář z trhu z 12. 5. v pdf

stáhnout komentář