Unipetrol: Flash analýza výsledků hospodaření za 1Q 2015

23.04.2015 12:50:40

Unipetrol překvapil investory svými výsledky za 1Q 2015 na všech úrovních. Pozitivní je zejména výkonnost downstream divizí (rafinérie a petrochemie), kde EBITDA dosáhla 3,1 miliardy CZK, což je nejvyšší úroveň za posledních několik let. Čistý zisk dosáhl 2 miliardy CZK.

Největší příspěvek do pozitivního vývoje hospodaření v 1Q měla vysoká rafinérská marže (makroekonomika obecně) a vyšší prodané objemy v obou segmentech (downstream i maloobchod).

Downstream divize tvoření rafinerií a petrochemií byla výrazně podpořena externími makroekonomickými vlivy, které meziročně zvedly zisk EBITDA o 1,4 miliardy CZK. Pomohly jednak nižší cena ropy (-50 % y-y), což je pro Unipetrol hlavní vstupní veličina, ale také vysoké rafinerské marže a marže z polymerů. Nezanedbatelný příspěvek měl i vyšší rozdíl mezi cenou ropy Brent a Ural.

Vyšší prodané objemy přinesly firmě navíc 358 milionů CZK provozního zisku před odpisy a zdaněním. Důvodem byly zejména lepší prodeje rafinérských produktů; u petrochemie byl vidět lepší prodejní mix (vyšší prodeje polymerů s vyšší marží). Vyšší prodeje a marže jsou také podpořené legislativními opatřeními proti šedé zóně na českém trhu s palivy.

V maloobchodním segmentu Unipetrol dokázal navýšit meziročně marži o 26 milionů CZK z důvodu nižší ceny ropy. Vyšší prodané objemy ropy přinesly navíc 12 milionů CZK. Nepalivové tržby vzrostly meziročně o 25 milionů CZK. Benzina si na českém trhu s pohonnými hmotami uchovává 15,1% podíl.

Výsledky hodnotíme pozitivně, ovšem na cenu akcie by (jako ve většině předchozích případů) významný dlouhodobý vliv mít podle našeho názoru neměly.

Celá flash analýza ke stažení zde zde

Celý ranní komentář z trhu z 12. 5. v pdf

Celý ranní komentář z trhu z 12. 5. v pdf

stáhnout komentář