Telefónica O2 CR: změna cílové ceny a doporučení

13.09.2010 8:00:53

Naši poslední analýzu jsme vydali v srpnu 2009, od té doby došlo vlivem krize ke zhoršení situace na telekomunikačním trhu, což se projevilo také v hospodaření společnosti. Poklesům čelí jak pevný tak mobilní segment v ČR, stále rostoucí je pouze podnikání na Slovensku. Do hospodaření nezasahují pouze tržní vlivy, telekomunikační společnosti v ČR čelí regulovanému snižování propojovacích poplatků (MTR). Hlavními faktory změny revize naší cílové ceny tedy:

·         Pokles výnosů v pevném segmentu - v tomto segmentu nadále dochází především k poklesu výnosů z hlasových služeb a stálých poplatků vlivem klesajícího počtu pevných linek. Růstovou tendenci si na druhou stranu zachovávají výnosy z ADSL připojení k internetu. V mírném růstu setrvávají i výnosy z IT služeb, naopak v poklesu pokračují výnosy z datových služeb.

·         Výnosy v mobilním segmentu během krize klesaly - dále se projevovala vysoká penetrace českého trhu s mobilní telekomunikací a efektivnější využívání nabízených tarifů klienty. Pozitivně, podobně jako v pevném segmentu, se však vyvíjí výnosy z připojení k internetu, díky zlepšování pokrytí 3G sítí. V poslední době se však pokles v mobilním segmentu stabilizuje, negativní roli ve výnosech hraje také regulované snižování MTR.

·         Aktivity na Slovensku - Telefónica O2 Slovakia si udržuje trend růstu počtu klientů i výnosů, a i když tento zpomaluje, tak jsou naše aktuální výhledy slovenského trhu lepší než v předchozí analýze.

·         Naše předchozí analýza byla vydána před více než rokem, od té doby došlo ke snížení jednak bezrizikové sazby i rizikové přirážky ČR, což jsou faktory, které vyvažují negativní dopad fundamentálního zhoršení na celkové ocenění akcie.

Po zahrnutí výše uvedených faktorů měníme naši původní cílovou cenu 500 Kč s doporučením „držet" a pro akcie Telefóniky O2 CR stanovujeme novou cílovou cenu ve výši 441 Kč. Vzhledem k prémii 14% k poslední závěrečné ceně akcie na pražském trhu (10.9. 2010, 388 Kč), stanovujeme investiční doporučení na stupeň „akumulovat". Předchozí cílovou cenu jsme snížili o 12 %.

Plné znění analýzy ke stažení zde zde.

Celý ranní komentář z trhu z 12. 5. v pdf

Celý ranní komentář z trhu z 12. 5. v pdf

stáhnout komentář