Telefónica CR: Predikce výsledků za 3Q 2011

04.11.2011 15:32:44

Uplynulé kvartály byly v obou segmentech v ČR ve znamení pokračujících poklesů výnosů, částečně vlivem poklesu cen hovorného nebo užití pevných linek, částečně vlivem regulovaného poklesu MTR. Pro tento kvartál však očekáváme mírné oživení v mobilním segmentu, zejména v oblasti hlasových služeb. To se společně s pokračující přísnou kontrolou nákladů projeví na mezikvartálním zlepšení čistého zisku. Celkově by však uplynulý kvartál neměl přinést větší překvapení.

Vývoj v pevném segmentu by se v 3Q neměl příliš lišit od předchozího kvartálu, celkové výnosy v segmentu odhadujeme na 5,476 mld. Kč. (-8,5% y/y). Pokles očekáváme u téměř všech jednotlivých kategorií výnosů v segmentu, pouze u výnosů z internetu očekáváme růst necelá 3% y/y. V mobilním segmentu očekáváme mírné oživení v hlasových službách, kde se sice projeví pokles MTR, ale očekáváme q/q nárůst v hovorném a dokonce y/y růst ve stálých poplatcích. Celkové výnosy v mobilním segmentu odhadujeme na 6,603 mld. Kč. (-7,5% y/y, +1,5% q/q). Hlavním zdrojem oživení by měl být zejména segment individuálních klientů, v oblasti služeb pro korporátní klientelu nadále čelí firma výrazným konkurenčním tlakům ostatních operátorů. Na Slovensku odhadujeme další růst výnosů, celkem podle našich odhadů dosáhnou výnosy v přepočtu na 975 mil. Kč.

V oblasti nákladů se také promítne zmiňovaný pokles MTR, Telefónica také pokračuje ve své silné kontrole personálních nákladů.  Pokles celkové částky nákladů na 7,570 mld. Kč je jedním z důvodů q/q růstu zisku.

Provozní zisk před odpisy OIBDA odhadujeme na 5,685 mld. Kč, počínaje tímto ukazatelem níže je silně zkresleno meziroční srovnání, jelikož v loňském 3Q vykázala společnost překvapivé zrušení odpisu, tedy nepeněžní výnos, cca 4,3 mld. Kč. Čistý zisk za 3. kvartál 2011 očekáváme ve výši 2,247 mld. Kč, což znamená mezikvartální zlepšení o cca 20%.

Při minulých výsledcích společnost potvrdila své výhledy v oblasti OIBDA, tj. pokles o 1% až 5%, i když pokles OIBDA za 1H byl hlubší (-8,3%). Důvodem k očekávanému splnění cílů mají být zejména rostoucí výnosy z internetu, na Slovensku a úspory nákladech. I když očekáváme q/q zlepšení ukazatele OIBDA, dosažení těchto cílů je prozatím otevřená věc. 

Kompletní predikce ke stažení zde zde.

Videokomentář k očekávaným výsledkům Telefónica CR za 3Q 2011 zde.

Celý ranní komentář z trhu z 12. 5. v pdf

Celý ranní komentář z trhu z 12. 5. v pdf

stáhnout komentář