Telefónica CR: Predikce výsledků za 2Q 2013

22.07.2013 9:00:26

Výsledky Telefónica CR za 2Q 2013 odkryjí spoustu neznámých ohledně dopadu zavedení nových tarifů Free do hospodaření společnosti. Revoluční změna na telekomunikačním trhu podle našeho názoru nepřinese pozitivní dopad do hospodaření, nicméně vnímáme ji jako nutné zlo kvůli plánované aukci kmitočtů a možnému vstupu 4. operátora.

Nejzásadnější informace by měla být skrytá ve výnosech z hlasových služeb. Nové tarify Free sníží podle našeho názoru ARPU o více než 10 % a tento pokles nebude kompenzován adekvátním růstem počtu zákazníků. Propad tržeb z hlasových služeb odhadujeme meziročně na 10 %, stejně jako pokles tržeb z SMS a MMS.

V segmentu pevných linek predikujeme mírný meziroční pokles, ale mezičtvrtletní růst tržeb zejména kvůli očekávanému růstu tržeb z velkoobchodu v porovnání s minulým kvartálem. Jedna z mála rostoucích položek – ICT – podle našeho názoru bude tvořit 10,3 % tržeb z pevného segmentu v porovnání s 8,9 % v 1Q. Nové tarify Free na segment pevných linek vliv mít nebudou, a proto bude hlavní pozornost upřena zejména na segment mobilní. V segmentu pevných linek očekáváme meziroční pokles tržeb o 3,8 % na 5090 mil. Kč

Tržby z mobilního segmentu dosáhnou podle našeho názoru 5595 mil. Kč, tedy -10,4 % y/y, když pokles bude způsoben zejména dopadem nových tarifů Free. Podle CEO Telefóniky CR sice „bude 2. kvartál rekordní“, my si to ale interpretujeme jako rekordní co se týče počtu zákazníků, nikoli však na tržbách a ziscích. Podle našeho názoru byla hlavním cílem zavedené nových tarifů spíše strategie v souvislosti s aukcí volných kmitočtů než růst tržeb zisků. Je evidentní, že do budoucna budou operátoři včetně Telefóniky CR spoléhat spíše na mobilní data v souvislosti s rostoucí penetrací chytrých telefonů.

 Neočekáváme zveřejnění nějakých převratných novinek ohledně aukce kmitočtů. Nicméně management by měl specifikovat další (soudní) kroky, které bude podnikat. Stávající nastavení podmínek aukce s největší pravděpodobností skutečně přinese na trh nového operátora, jehož pozice se ale s prodlužující se dobou trvání aukce kmitočtů zhoršuje. Jednak operátoři již budují 4G infrastrukturu, ale také sbírají nové zákazníky skrze virtuální operátory a novými tarify ztížili budoucí konkurenci vstup do businessu.

Na základě zveřejněných výsledků za 2Q a následného konferenčního hovoru aktualizujeme naši cílovou cenu, která je aktuálně v revizi. Naše původní cílová cena z března 2013 byla 343 Kč s doporučením držet.

Celá analýza ke stažení zde zde

Celý ranní komentář z trhu z 12. 5. v pdf

Celý ranní komentář z trhu z 12. 5. v pdf

stáhnout komentář